Analitiki: še dolga pot do konstruktivne nezaupnice

Izvršni odbor in svet Desusa sta Karla Erjavca podprla za mandatarja v novi vladi. Iz stranke je izstopil predsednik mestnega odbora Desusa Nova Gorica.
Fotografija: Karl Erjavec je po zasedanjih povedal, da sta sklepe glede izstopa Desusa iz koalicije in njegovega mandatarstva podprla prisotna poslanca Franc Jurša in Jurij Lep, predvidoma jutri bo sledil še pogovor s preostalimi iz poslanske skupine. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Odpri galerijo
Karl Erjavec je po zasedanjih povedal, da sta sklepe glede izstopa Desusa iz koalicije in njegovega mandatarstva podprla prisotna poslanca Franc Jurša in Jurij Lep, predvidoma jutri bo sledil še pogovor s preostalimi iz poslanske skupine. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

Izvršni odbor in svet Desusa sta podprla odhod te stranke iz vladne koalicije Janeza Janše. Kot je po zasedanju obeh povedal prvak stranke Karl Erjavec, so se odločili za odhod iz koalicije z današnjim dnem, Janši pa je prepuščeno, kdaj bo razrešil ministre iz Desusove kvote.

Izvršni odbor in svet Desusa sta Erjavca potrdila tudi za kandidata za mandatarja morebitne nove vlade. Poslanci Desusa so namreč poleg poslancev SMC ključni za uspeh konstruktivne nezaupnice, ki jo napovedujejo v opozicijskih LMŠ, SD, Levici in SAB.

Na svetu stranke je za odločitev o izstopu iz koalicije od 42 glasovalo 37 članov, proti ni bil nihče, podporo Erjavcu za mandatarskega kandidata pa je izreklo 40 članov, nihče ni bil proti.

image_alt
Karl Erjavec SMC ponuja tri ministrska mesta


Erjavec je po zasedanjih povedal še, da sta sklepe glede izstopa Desusa iz koalicije in njegovega mandatarstva podprla prisotna poslanca Franc Jurša in Jurij Lep, predvidoma jutri bo sledil še pogovor s preostalimi iz Desusove poslanske skupine. Erjavec pričakuje, da poslanska skupina sledila odločitvam organov stranke.

Izvršni odbor je danes podprl tudi izključitev poslanca Roberta Polnarja iz stranke, ki tako po izključitvi ne bo več član Desusove poslanske skupine.

Ni sicer še izključeno, da bi se lahko del poslancev Desusa odločil za samostojno pot. Poslanci so namreč večkrat poudarili, da jih v aktualni vladi motijo nekatere premierove poteze, ki razburjajo javnost, a da so zadovoljni z izpolnjevanjem koalicijskega sporazuma in zahtev stranke.
 

Gantar: Minister bom, dokler bo takšna odločitev predsednika vlade


Medtem ko minister za kmetijstvo Jože Podgoršek današnjih potez stranke ne komentira, pa je minister za zdravje Tomaž Gantar po zasedanju organov stranke ocenil, da je odločitev sveta DeSUS za izstop iz vladne koalicije logična glede na dogajanje na političnem področju. Sam bo minister, dokler bo premier ocenjeval, da lahko še kaj naredi oziroma dokler ne bo drugačne odločitve. Situacija je tako resna, da resor ne sme ostati brez nekoga, ki bo to delo delal naprej, je dejal Gantar. 

Statut stranke Desus, ki so ga spremenili in dopolnili letos januarja, sicer v 41. členu določa, da mora v primeru izstopa Desusa iz vladne koalicije njen minister odstopiti. Če tega ne stori, mu preneha članstvo v stranki.

Izjavi Karla Erjavca in Tomaža Gantarja po sejah organov Desusa si lahko ogledate v videu:


 

Za odhod iz koalicije dovolj razlogov


Po ocenah Julijane Bizjak Mlakar iz gorenjske pokrajinske organizacije je za odhod iz koalicije dovolj razlogov. »Vendar bomo videli, kakšni bodo argumenti za odhod iz vlade in kakšni proti temu,« je povedala ob prihodu na sejo sveta stranke. Po njenem mnenju je zadosten razlog za odhod iz koalicije to, da vlada v epidemiji ni zavarovala najranljivejših skupin in je Slovenija zato po smrtnosti bolnikov s covidom-19 vodeča država.

Zdravstveni resor sicer vodi minister iz vrst Desusa, a Bizjak Mlakarjeva opozarja, da ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti vodi NSi. Po njenih navedbah niso zagotovili ukrepov, s katerimi bi preprečili vnos novega koronavirusa v domove za starejše občane. Res pa je, da tudi zdravstvo ni poskrbelo za to, da bi iz domov za starejše na ustrezna mesta razporedili okužene z virusom, je ugotavljala.

FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

 

Odstopil predsednik mestnega odbora Desusa Nova Gorica


V stranki so med zasedanjem potrdili, da je iz nje izstopil predsednik mestnega odbora Desusa Nova Gorica Aleš Dugulin. Svoj odhod je sporočil v pismu vodstvu pred današnjo sejo izvršnega odbora. V njem je po poročanju portala Topnews.si opozoril na »sprevržene metode«, ki da jih uporabljajo v stranki.

Kritičen je bil do tega, da je bila med predlogi na današnjem dnevnem redu seje izvršnega odbora izključitev poslanca Roberta Polnarja iz stranke. Ob tem je sporočil, da nepreklicno odstopa z vseh funkcij in izstopa iz stranke Desus, z njim pa da odhaja tudi večina članstva novogoriškega mestnega odbora.
 

Janša: V tej sestavi DZ bolj stabilne vlade ni mogoče sestaviti


Janša se je na dogajanje odzval posredno, ob robu slovesnosti ob 30. obletnici prvega javnega postroja brigade Moris v Kočevski Reki. Kot piše STA, si želi, da bi se minister za zdravje iz Desusove kvote Tomaž Gantar posvetil pripravam na cepljenje proti covidu-19, »ne pa da se ukvarja z rušenjem vlade«.

Po njegovi oceni v tej sestavi državnega zbora bolj stabilne vlade od sedanje ni mogoče sestaviti. »Če bo kdo majal to strukturo, bodo nove predčasne volitve slej kot prej pred nami,« je komentiral poskuse oblikovanja nove vlade. 

V večernih urah je Janša na twitterju pozval, naj se kadri Desusa v vladi odločijo, ali so v vladi ali v opoziciji. Spomnil je na statut Desusa, ki določa, da mora v primeru izstopa Desusa iz koalicije njen minister odstopiti. Težko je sodelovati z nekom, ki se niti lastnega statuta ne drži, je dodal Janša.


 

Počivalšek za ohranitev SMC v Janševi vladi 


Gospodarski minister Zdravko Počivalšek se je na politično dogajanje odzval z izjavo, v kateri je podprl »nadaljevanje izvajanja koalicijske pogodbe in obvladovanja krize«. Kot je dejal, bo to zagovarjal na organih stranke in v pogovoru s poslansko skupino.

»Stranka modernega centra je v vlado vstopila zaradi izvajanja svojega programa in s tem vidikom sodelovanja smo zelo zadovoljni. Res je, da nas nervirajo nekatere poteze glavne stranke koalicije, a kljub temu pri našem stališču prevlada dejstvo, da ni čas za rušenje, ampak za sodelovanje. Smo sredi zdravstvene in ekonomske krize, ki se je razvila v psihološko krizo. To sedaj od nas zahteva skupen razmislek o spremembi same strategije zajezitve epidemije. Sedaj je čas za operativno in vsebinsko politiko, ne pa za rušenje in ideološki boj,« je zapisal in še dodal: »Dovolj je bilo igric, še bolj organizirano moramo zagristi v delo, da rešimo zdravstveno situacijo in začnemo z gospodarskim okrevanjem.«
 

Tonin: vlada ima trdnih 47 glasov v DZ


Predsednik NSi Matej Tonin je prek twitterja sporočil, da je po opravljenih pogovorih jasno, da ima trenutna vlada trdnih 47 glasov v DZ. Skupaj se bodo po njegovih navedbah posvetili zajezitvi covida-19, gospodarskemu okrevanju in okrepitvi zdravstva. Več o sestanku ni znanega. Po neuradnih informacijah pa so bili danes opravljeni številni pogovori s poslanskimi skupinami in posameznimi poslanci.
 

Stranke Kul pozdravljajo izstop Desusa iz koalicije


Stranke, združene v Koalicijo ustavnega loka (Kul), izstop Desusa iz koalicije pozdravljajo. O podpori Karlu Erjavcu, da bi postal mandatar Kula, bodo odločali na organih strank. Želijo, da bi konstruktivno nezaupnico vložili čim prej, če je mogoče že letos, so povedale vodje strank. 

Jože P. Damijan, pobudnik Kula in njegov prvi kandidat za predsednika vlade, ki pa je za vlogo mandatarja že podprl Erjavca, je Desusu čestital v tvitu.



Marjan Šarec je še pred zasedanjem tvitnil, da predčasne volitve niso v interesu LMŠ, saj bi to pomenilo, da bi Janševa vlada ostala na oblasti še vsaj pol leta.


 

Levica vir nestabilnosti v morebitni novi vladi 


Analitika Rok Čakš in Aljaž Pengov Bitenc ugotavljata, da po odločitvi Desusa za izstop iz koalicije pod vodstvom Janeza Janše zgodba še ni končana in da je do konstruktivne nezaupnice, v kateri bi za mandatarja predlagali Erjavca, še dolga pot. V morebitni novi vladi vidita Levico kot enega od virov nestabilnosti. 

Urednik portala Domovina Čakš je ocenil, da je »po svoje absurdno, da bi po trenutnem scenariju koalicije Kul vodenje vlade prevzel predsednik stranke z najmanj volilnimi glasovi in poslanci v novi koaliciji, nekdo, ki sam sploh ni bil izvoljen v državni zbor in kot politik uživa izjemno nizko javno podporo«.

Tako kot Čakš se tudi Pengov Bitenc strinja, da je do konstruktivne nezaupnice še dolga pot. Današnjo odločitev stranke vidi kot signal, da baza podpira Erjavca in njegove načrte pri mandatarstvu, v nadaljevanju pa bo pomembno predvsem ravnanje strankinih poslancev, ki bodo po izključitvi Roberta Polnarja iz stranke lahko prispevali le še največ štiri glasove. Prav tako pa je današnja odločitev Desusa velik pritisk na SMC za priključitev alternativni koaliciji, saj bi jo morda lahko ob »veliko političnih akrobacijah« sestavili tudi brez njih in bi tako SMC ostala brez vsega.

Za Erjavca Pengov Bitenc pravi, da noče biti tisti, ki je zrušil vlado, kar kažejo njegove napovedi, da ministra iz vrst Desusa ne bosta odstopila. Če pa ministra ne bi odstopila pred vložitvijo konstruktivne nezaupnice, bi morali poslanci glasovati zoper lastna ministra, s čimer ne bi bilo nič narobe, bi bilo pa zelo grdo videti.

Kot meni Čakš, izkušnje tega mandata pritrjujejo Janši, da v tej sestavi DZ bolj stabilne vlade od sedanje ni mogoče sestaviti. Koalicija, kot se sestavlja zdaj, je po njegovem mnenju v svojem bistvu enaka prejšnji koaliciji 5+1 z dvema razlikama, in sicer da bo tudi Levica formalno morala prevzeti odgovornost za vladanje ter kakšen resor ter da bi jo vodil predsednik stranke z najmanj glasov volivcev od vseh koalicijskih partneric. »Oboje na stabilnost in operativnost te združbe vpliva kvečjemu negativno,« meni.

Na način, kot Levica deluje do sedaj v svoji parlamentarni zgodovini, ne more delovati kot koalicijska stranka, je ocenil Čakš. Poudaril je, da plodno sodelovanje v koaliciji pomeni tudi sposobnost popuščanja in iskanja kompromisov, »česar pa Levica vsaj do zdaj še ni pokazala«. »Prav obnašanje Levice je zato še ena velika neznanka morebitne nove vladne koalicije, ki definitivno ne prispeva k izgledom za njeno stabilno vladanje,« je opozoril. Vprašal se je, ali morda Levica v podpori Erjavcu ne vidi le bližnjice do predčasnih volitev.

Tudi Pengov Bitenc Levico vidi kot enega od virov nestabilne koalicije, njihovo sodelovanje v vladi pa bi bil po njegovem mnenju prvi resen test za to stranko, ki bi med drugim pokazal, koliko je sposobna pragmatizma in vzdrževanja dialoga znotraj stranke.

Preberite še:

Komentarji: