Po izjemni vročini nova grožnja neurij na že prizadetih območjih

Najvišje temperature, do 37 stopinj, bodo na jugovzhodu države. V ponedeljek bo znova verjetno hitro naraščanje posameznih hudourniških vodotokov.
Fotografija: FOTO: ARSO
Odpri galerijo
FOTO: ARSO

Danes in še tudi jutri bo še sončno in izjemno vroče, napoveduje Arso, ki je zaradi velike toplotne obremenitve tako za danes kot jutri za večino države izdal oranžno opozorilo. To velja za vsa območja z izjemo severozahoda, kjer je opozorilo rumeno.

Že za pondeljek pa je Arso objavil oranžno opozorilo zaradi vnovične možnosti krajevnih neurij z močnimi sunki vetra, udari strel, nalivi in ponekod tudi točo. V več delih države bo verjetno hitro naraščanje posameznih hudourniških vodotokov in manjših rek ter poplavljanje padavinske in zaledne vode.

Danes bo jasno. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 30 do 34, v jugovzhodnih krajih do 37 stopinj Celzija.

Oranžno opozorilo velja tudi za soboto in nedeljo. Foto Arso
Oranžno opozorilo velja tudi za soboto in nedeljo. Foto Arso

Jutri bo pretežno jasno s spremenljivo oblačnostjo, ponekod bo še pihal jugozahodni veter. Proti večeru v severozahodni Sloveniji ni izključena kakšna nevihta. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 21, najvišje dnevne od 30 do 35, v alpskih dolinah okoli 26 stopinj Celzija.

V ponedeljek ponovno možnost naraščanja vodotokov in zemeljskih plazov

Arso je za ponedeljek že izdal oranžno opozorilo zaradi padavin, možnega naraščanja vodotokov in zemeljskih plazov, in sicer predvsem na območjih, ki so jih poplave prizadele že na začetku avgusta.

Padavine, večinoma plohe in nevihte, bodo že zjutraj in dopoldne zajele zahodne kraje, čez dan pa bodo prešle celotno ozemlje Slovenije. Ob tem bodo možna krajevna neurja z močnimi sunki vetra, udari strel, nalivi in ponekod tudi točo. Glavnina padavin bo padla v razmeroma kratkem času (nekaj urah) ob krajevnih nalivih. V več delih države bo verjetno hitro naraščanje posameznih hudourniških vodotokov in manjših rek ter poplavljanje padavinske in zaledne vode.

Zaradi spremenjenih odtočnih razmer po zadnjih poplavah, na odsekih, kjer so struge hudournikov in rek spremenjene in mestih, kjer so še prisotni nanosi materiala in plazine, bo padavinska voda lahko odtekala drugače kot običajno. Takšen spremenjen odtok se lahko zgodi predvsem ob kratkotrajnih močnejših nalivih.

Trenutno so najbolj ranljiva območja Kamniške Bistrice, Zgornje Savinjske doline in Mežiške doline, pojav pa je možen tudi v drugih porečjih, ki so bila prizadeta ob zadnjih poplavah. Previdnost je potrebna tudi pri načrtovanju in izvajanju sanacijskih del v in ob strugah vodotokov.

FOTO: ARSO
FOTO: ARSO

Komentarji: