NIJZ začel postopek pošiljanja natisnjenih digitalnih potrdil

V članku povzemamo relevantne podatke o širjenju in obvladovanju koronavirusne bolezni.
Fotografija: Digitalno potrdilo. FOTO: Olivier Morin/AFP
Odpri galerijo
Digitalno potrdilo. FOTO: Olivier Morin/AFP

20.05 V Združenem kraljestvu največ okužb od januarja

V Združenem kraljestvu so v zadnjih 24 urah potrdili 26.068 novih okužb z novim koronavirusom, kar je največ od konca januarja. Umrlo je še 14 covidnih bolnikov, je razvidno iz uradnih podatkov. V Veliki Britaniji zadnji mesec opažajo porast števila okužb z novim koronavirusom, število smrti pa je še naprej nizko, poroča tiskovna agencija Reuters na svoji spletni strani.
Strokovnjaki ocenjujejo, da je manjše število smrti povezano s pospešeno kampanjo cepljenja. Do sedaj so namreč prvič cepili proti covidu-19 84,9 odstotka odraslih, v celoti pa je zaščitenih 62,4 odstotka ljudi.

19.05 Na Portugalskem več kot 2000 novih okužb

Na Portugalskem so v zadnjem dnevu potrdili več kot 2000 novih okužb z novim koronavirusom, so sporočile tamkajšnje zdravstvene oblasti. Strm porast v številu okužb pripisujejo predvsem različici delta, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V zadnjem dnevu so na Portugalskem potrdili še 2362 novih okužb, kar je največ od sredine februarja. Več kot polovico novih okužb so potrdili na območju Lizbone. V porastu je tudi število hospitalizacij covidnih bolnikov. Različica delta, ki so jo prvič potrdili v Indiji, je medtem postala dominantna različica novega koronavirusa na Portugalskem. Na Portugalskem so doslej najmanj enkrat cepili polovico prebivalstva, 32 odstotkov pa jih je v celoti zaščitenih. Doslej so potrdili skupno skoraj 900.000 okužb z novim koronavirusom, umrlo pa je več kot 17.000 covidnih bolnikov.

18. 20 NIJZ začel postopek pošiljanja natisnjenih digitalnih potrdil

Z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so sporočili, da so po zaključku testnega obdobja in obdelavi še zadnjih tehničnih podrobnosti začeli s postopkom pošiljanja tiskanih digitalnih covidnih potrdil. Do konca tedna in v začetku naslednjega jih bo prejelo okoli milijon državljanov. Kot so zapisali na NIJZ, bodo po pošti digitalna covidna potrdila poslali vsem, ki »do tega trenutka izpolnjujejo pogoje« za prejem potrdila.

Poleg državljank in državljanov, ki so bili cepljeni z enim ali dvema odmerkoma cepiva proti covidu-19, so med njimi navedli državljane, ki so preboleli covid-19 in njihov pozitivni PCR test ni starejši od 180 dni, ter tiste, ki so na testiranju za novi koronavirus prejeli negativni rezultat, ki v primeru hitrega antigenskega testa ni starejši od 48 ur, v primeru PCR testa pa ne od 72 ur.

18.15 Vlada omilila omejitve pri kulturnih dogodkih

Vlada je na današnji seji sprejela odlok o začasni omejitvi ponujanja kulturnih storitev, s katerim se sproščajo omejitve za knjižnice, arhive, muzeje in galerije ter za kulturne prireditve in za oglede kulturne dediščine. Ponekod zadoščajo le splošni higienski ukrepi, maske na javnih kulturnih prireditvah ne bodo več potrebne, ostaja PCT pogoj.

Pri knjižnicah, arhivih, muzejih in galerijah so po novem odpravljene omejitve glede dovoljenega števila obiskovalcev. Kot pogoj ostaja upoštevanje splošnih higienskih ukrepov, kot so minimalni možni stik z uporabniki, redno prezračevanje ali ustrezna ventilacija prostorov, uporaba zaščitnih mask ter razkuževanje rok za obiskovalce pred vstopom in ob izstopu iz prostorov.
Še vedno se morajo pri opravljanju dejavnosti smiselno upoštevati tudi vsa higienska priporočila ministrstva, pristojnega za zdravje, in Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Postavljena je tudi omejitev najmanj enega metra medosebne razdalje med uporabniki iz različnih gospodinjstev, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. Odlok začne veljati 5. julija in velja do vključno 11. julija, so še sporočili po seji vlade.

17.45 Ženske med najbolj prizadetimi zaradi epidemije

Ženske so po besedah francoskega predsednika Emmanuela Macron med najbolj prizadetimi med pandemijo covida-19. Postale so prve žrtve pandemije, ki je še okrepila neenakost med spoloma, je dejal ob odprtju pariškega foruma o enakopravnosti žensk. Francoski predsednik, ki gosti forum, je opozoril še na porast nasilja nad ženskami med zaprtjem zaradi pandemije in pojava nove vrste konzervatizma glede pravic žensk, poroča nemška tiskovna agencija. Po oceni Francije je nujen nov zagon na področju pravic žensk.

16.50 Hrvaška in Nemčija zeleni

Na današnji seji je vlada spremenile pogoje vstopa v Slovenijo za potnike iz nekaterih držav.  Na seznamu v celoti zelenih držav sta sedaj celotna Hrvaška in Nemčija, na zeleni seznam sta se uvrstili tudi Švica in Črna gora. Od sobote dalje bo vstop v Slovenijo iz teh držav torej mogoč brez negativnega testa, le z dokazilom, da je oseba pred vstopom najmanj pet dni neprekinjeno prebivala na območju z zelenega seznama. 

Vrnitev s Hrvaške v Slovenijo bo preprostejša. FOTO: Damir Sencar/AFP
Vrnitev s Hrvaške v Slovenijo bo preprostejša. FOTO: Damir Sencar/AFP


15.30 Škoda v turizmu bi lahko presegla 4000 milijard dolarjev

Strmoglavljenje panoge turizma zaradi lanskega izbruha pandemije covida-19 bi lahko svetovnemu gospodarstvu odneslo več kot 4000 milijard dolarjev, je razvidno iz danes objavljenega poročila Svetovne turistične organizacije (UNWTO) in Konference ZN za trgovino in razvoj (Unctad). Škoda, ki jo neenakomerna precepljenost povzroča v državah v razvoju, bi lahko predstavljala do 60 odstotkov izgube svetovnega bruto domačega proizvoda (BDP). Prav te države so lani zabeležile največje, med 60- in 80-odstotne padce turističnih prihodov. UNWTO pričakuje, da se bo mednarodni turizem na predkoronsko raven vrnil najhitreje leta 2023.

14.15 Vlada s ponedeljkom dodatno sprošča opravljanje dejavnosti

Vlada je na današnji seji, ki je v okviru obiska podravske regije potekala na Ptuju, sklenila, da s ponedeljkom dodatno sprosti ukrepe pri opravljanju dejavnosti. Igralnice bodo lahko delovale v celoti, v trgovinah ne bo več omejitev števila kupcev, sproščajo se tudi omejitve na kongresih in v gostinskih lokalih. S ponedeljkom ne bo več treba zagotavljati deset kvadratnih metrov na posamezno stranko v poslovnih prostorih oziroma trgovskih centrih, je na twitterju zapisal gospodarski minister Zdravko Počivalšek.

V gostinskih lokalih se odpravlja obveznost zagotavljanja trimetrske razdalje med mizami, prav tako ne bo več potrebno nošenje mask v notranjosti. Igralni saloni lahko od prejšnjega ponedeljka ponujajo do 75 odstotkov razpoložljivih igralnih mest, po novem te omejitve ne bo več.

Igralni saloni lahko od prejšnjega ponedeljka ponujajo do 75 odstotkov razpoložljivih igralnih mest, po novem te omejitve ne bo več. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Igralni saloni lahko od prejšnjega ponedeljka ponujajo do 75 odstotkov razpoložljivih igralnih mest, po novem te omejitve ne bo več. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo


12.36 Delo varuha človekovih pravic lani zaznamovala epidemija, prejeli za tretjino več pobud

Poročilo varuha človekovih pravic za lani, ki ga je varuh Peter Svetina danes predal predsedniku DZ Igorju Zorčiču, je precej zaznamovala epidemija covida-19, število prejetih pobud pa se je povečalo za kar dobro tretjino. Oba ocenjujeta, da bi bilo pred sprejemanjem vladnih ukrepov, ki omejujejo človekove pravice, smiselno doseči širši konsenz. Letno poročilo varuha je namenjeno tako rednemu delovanju institucij kot epidemiji covida-19, je v izjavi za medije po predaji poročila predsedniku DZ pojasnil Svetina. Poleg okoliščin, ki jih je narekovala epidemija, se »na žalost kršenje človekovih pravic ni zmanjševalo niti na splošnem področju«, je dejal. Tudi Zorčič ugotavlja, da 30 let od osamosvojitve Slovenije varovanje človekovih pravic ni nič manj aktualno. Svetina je opozoril, da je epidemija covida-19 še poglobila razpoke v družbi.

10.05 Ob 2029 PCR-testih potrdili 47 novih okužb

V torek so opravili 2029 PCR-testov in odkrili 47 novih okužb, kažejo podatki Sledilnika za covid-19. Delež pozitivnih je 2,3-odstoten. Poleg tega je bilo opravljenih še 16.058 hitrih antigenskih testov. Sedemdnevno povprečje znaša 30,4, štirinajstdnevno pa 29,9. Polno cepljenih je 660.585 ljudi oziroma 31,3 odstotka prebivalcev Slovenije. V državi je trenutno aktivnih 631 primerov okužbe. V bolnišnični oskrbi je 68 oseb, od tega 17 na intenzivni negi. Včeraj življenje ni izgubil noben bolnik s covidom-19. 



07.40 Tajska z rekordnim številom smrti

Tajska poroča o rekordnih 53 primerih smrti zaradi covida-19 in o 4786 novih okužbah, poroča Guardian. Ta Azijska država si prizadeva obvladati izbruh bolezni, ki je od začetka pandemije najhujši. Tretji val se je na Tajskem začel aprila, ko bo bili posamezni primeri povezani z okužbo v barih in klubih v Bangkoku. Od takrat se je virus začel hitro širiti po zaporih, gradbiščih, tovarnah in prenatrpanih predelih prestolnice. Vlada sicer ni uvedla popolne blokade, kot je to, denimo, v začetku tedna storila Avstralija, vendar je ta teden uvedla nove omejitve. V ponedeljek je bilo v Bangkoku in okoliških provincah zaprtih na stotine gradbišč, delavci pa so bili prisiljeni 30 dni ostati v njih. Skupine za zaščito pravic so opozorile, da so ljudje ujeti v bednih razmerah, brez zadostne hrane ali dostopa do zdravstvene oskrbe, še piše britanski Guardian.

FOTO: Lillian Suwanrumpha/AFP
FOTO: Lillian Suwanrumpha/AFP


07.23 Strah pred izbruhom virusa v Severni Koreji

Severnokorejski voditelj Kim Džong Un je zaradi visokega koronavirusnega incidenta, ki je ogrozil javno varnost, odpustil več visokih predstavnikov stranke, kar je spodbudilo ugibanja in špekulacije, da je koronavirus prebil oziroma prešel tudi čez strogo varovane meje Severne Koreje. »Odgovorni uradniki so pri zanemarjanju pomembnih odločitev stranke, ki je pozvala k organizacijskim, materialnim in znanstvenim ter tehnološkim ukrepom za podporo dolgotrajnemu delu za zajezitev pandemije oziroma globalne zdravstvene krize, povzročil hud incident, ki je ogrozil varnost države in njenih prebivalcev,« je Kim Džong Una na sestanku politbiroja vladajoče stranke citirala državna tiskovna agencija KCNA. KCNA ni pojasnila podrobnosti, a analitiki menijo, da te Kimove besede oziroma izbruh kaže, da Severna Koreja ni več brez covida-19.

FOTO: Blaž Samec/Delo
FOTO: Blaž Samec/Delo

 
05.00 Izteka se vrsta ukrepov za blažitev posledic epidemije

Danes se izteka vrsta ukrepov za pomoč gospodarstvu in zaščiti delovnih mest v okviru dosedanje protikoronske zakonodaje. Med drugim se iztekata ukrepa povračila nadomestila plače zaradi začasnega čakanja na delo ter subvencioniranje skrajšanega delovnega časa. Zadnjemu se sicer obeta podaljšanje. Subvencioniranje začasnega čakanja na delo je bil najbolj izdaten ukrep, s katerim je vlada že kmalu po razglasitvi epidemije covida-19 priskočila na pomoč delodajalcem, bil pa je tudi večkrat podaljšan. Od nekaj več kot 1,6 milijarde evrov izplačane pomoči za ohranitev delovnih mest od marca lani do konca maja letos je bilo za subvencioniranje čakanja na delo izplačanih 547 milijonov evrov, dodatno je država za te delavce poravnala tudi za skupaj 124 milijonov evrov socialnih prispevkov.

Samo še danes je na voljo povračilo celotnega izplačanega nadomestila plače za zaposlene, ki zaradi odrejene karantene ne morejo opravljati dela in jim ni mogoče organizirati dela na domu. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Samo še danes je na voljo povračilo celotnega izplačanega nadomestila plače za zaposlene, ki zaradi odrejene karantene ne morejo opravljati dela in jim ni mogoče organizirati dela na domu. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo


Podoben ukrep je subvencioniranje skrajšanega delovnega časa, ki je bil uveljavljen 1. junija lani. Po izračunih fiskalnega sveta je bilo za delavce, ki v koronskih časih delajo skrajšani delovni čas, do konca maja izplačanih 56 milijonov evrov.
Samo še danes je na voljo tudi povračilo celotnega izplačanega nadomestila plače za zaposlene, ki zaradi odrejene karantene ne morejo opravljati dela in jim ni mogoče organizirati dela na domu. Enako velja glede nadomestila za zaposlene, ki ne morejo opravljati dela zaradi višje sile, denimo varstva otrok. Izteka se tudi izredna pomoč v obliki mesečnega temeljnega dohodka za samozaposlene, kmete in verske uslužbence. 

image_alt
Sredi tedna se izteka vrsta ukrepov za blažitev posledic epidemije


Skupaj 228 milijonov evrov pa je bilo od oktobra lani do konca maja izplačanih v obliki delnega povračila nekritih fiksnih stroškov. Do te pomoči so bile upravičene pravne in fizične osebe, ki jim je epidemija covida-19 bistveno okrnila opravljanje dejavnosti.
Še danes lahko zavezanci za davek vlagajo tudi vloge za odlog plačila oziroma obročno plačilo davčnih obveznosti v skladu s protikoronskimi zakoni. Prav tako se izteka jamstvena shema za likvidnostna posojila podjetij, ki sicer nikdar ni zaživela v predvidenem obsegu.

Preberite še:

Komentarji: