Znani so vsi kandidati: SD pred razmislekom o prihodnosti

Kandidacijska komisija SD je pregledala prispela soglasja evidentiranih za najvišje funkcije v stranki, a karte se lahko premešajo tudi še na samem kongresu.
Fotografija: V SD se je sicer rok za oddajo soglasij h kandidaturam za vodstvene funkcije iztekel ob polnoči. Kot je znano, je Tanja Fajon sporočila, da soglasja ni oddala in se s predsedniškega mesta po štirih letih poslavlja. FOTO: Jure Eržen/Delo
Odpri galerijo
V SD se je sicer rok za oddajo soglasij h kandidaturam za vodstvene funkcije iztekel ob polnoči. Kot je znano, je Tanja Fajon sporočila, da soglasja ni oddala in se s predsedniškega mesta po štirih letih poslavlja. FOTO: Jure Eržen/Delo

Po pregledu oddanih soglasij je kandidacijska komisija SD tudi uradno ugotovila, da se bodo za naslednika Tanje Fajon na čelu SD potegovali trije kandidati, in sicer vodja poslancev Jani Prednik, evropski poslanec Milan Brglez in ajdovski župan Tadej Beočanin. O tem, kakšni so njihovi programi in s kakšno ekipo želijo prevzeti sedež na Nazorjevi, za zdaj še niso prav podrobno govorili.

Sta pa tako Prednik kot Beočanin že javno zatrdila, da si ne želita menjav v vladni ekipi, kar je gotovo z veseljem slišala tudi odhajajoča predsednica SD, ki si želi oddelati mandat na zunanjem ministrstvu. V zvezi s stališčem predsednika vlade Roberta Goloba z začetka mandata, da morajo biti prvaki koalicijskih strank tudi člani vlade, je po zasedanju seje vlade novi vladni govorec Matej Arčon odgovoril, da je to stvar dialoga in stališča, ki ga bo predsednik vlade zavzel ob dogodkih, ki se bodo zgodili.

Za dve podpredsedniški funkciji se potegujejo velenjska podžupanja Aleksandra Vasiljevič, pravosodna ministrica Andreja Katič, poslanki Bojana Muršič in Meira Hot, Elizabeta Koštric, Jerneja Kreuh ter Mirjana Ribič, za podpredsednika pa tolminski župan Alen Červ, poslanec Damijan Zrim, dolgoletni strokovni sodelavec Gorazd Prah, direktor krajinskega parka Ljubljansko barje Janez Kastelic, predsednik podmladka Luka Goršek in evropski poslanec Matjaž Nemec.

Skupno se voli torej štiri podpredsednike pri čemer naši sogovorniki največ možnosti za uspeh pripisujejo Katičevi in Hotovi, ki je že zdaj podpredsednica. Podobno med kandidati velja za Nemca, velike možnosti za uspeh pa naj bi imela tudi Goršek in Zrim.

Največ nejasnosti pa je bilo glede tega, kdo bi lahko nadomestil glavnega tajnika Klemna Žiberta, ki je odstopil po tem, ko ga je nekdanja ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan obtožila vpletanja v nakup sodne stavbe na Litijski cesti. Pri tem pa so se zvrstila še vprašanja o njegovem premoženju in morebitnem obvodnem financiranju prek Inštituta 1. maj.

Poleg predsednika bo izbira glavnega tajnika ena najbolj ključnih, saj bo pomenila tudi izbiro nadaljevanja sedanje smeri oziroma prelom z njo. Nekdanji kulturni minister Dejan Prešiček je, na primer, predsednik upravnega odbora Inštituta 1. maj, Živa Živković pa je veljala za desno roko glavnih tajnikov in je vodja kabineta ministrice za pravosodje.

Kandidata sta še jeseniški župan Peter Bohinec in nekdanji šef Sove Sebastjan Selan, medtem ko Beočaninovega kandidata kljub nekaterim napovednim na koncu ni na seznamu. 

A ob različnih preigravanjih bi karte na samem kongresu, ki bo 13. aprila, lahko premešal tudi še kdo od do zdaj neevidentiranih, saj statut SD dopušča dopolnjevanje kandidatnih list še na kongresu s pisno podporo najmanj tretjine navzočih delegatov kongresa.

Preberite še:

Komentarji: