Po izključitvi Dmitrijeve se je Krimova barka začela potapljati

Krim Mercator je doživel že drugi domači poraz v ligi prvakinj, v Tivoliju je bil boljši Ferencvaros. Radičevićevi slaba tolažba. Sledi gostovanje v Franciji.
Fotografija: Jovana Risović je presegla mejo 1000 golov v ligi prvakinj, toda to je bila zanjo slaba tolažba. FOTO: Blaž Samec

Krim Mercator ostaja brez domače zmage v EHF ligi prvakinj. V Tivoliju je moral priznati premoč Ferencvarosu, ki je zmagal z 32:30 (15:15). Ljubljančanke po štirih tekmah ostajajo pri edini zmagi na Češkem in vse kaže, da jih tudi v tej sezoni čaka krčevita borba za napredovanje v izločilne boje iz zelo težke skupine A. Do domačega EP bodo imele še dve tekmi, v Nemčiji pri Bietigheimu in nato še domačo z Brestom. Novih dveh ničel si tigrice ne bi smele privoščiti.

Za ključnega se je izkazal rdeči karton najboljše igralke Darje Dmitrijeve v 21. minuti. Madžarske so v drugem polčasu ušle za šest golov in dosegle sladko zmago, s katero so se maščevale Krimu za poraz v osmini finala prejšnje sezone. Jovanka Radičević je z devetimi goli presegla mejo 1000 zadetkov v LP, a to je bila zanjo slaba tolažba.

Čeprav je bilo še v petek rečeno, da Barbara Lazović zaradi poškodbe ne bo nastopila, je bila kapetanka v začetni postavi. Dezinformacija ni zmedla tekmic, ki so bolje odprle tekmo v dvorani Tivoli, kjer so konec marca izgubile v osmini finala za sedem golov. Po petih minutah je bilo 2:5, krimovke pa so delovale živčno v napadu in naivno v obrambi.

Barbara Lazović zaradi težav s kolenom ni vedela, ali bo igrala. FOTO: Blaž Samec

Na srečo je krč zgodaj popustil, Lazovićeva in Tjaša Stanko sta znižali na 4:5. tudi obramba se je povezala, mlada Ema Abina je z levega krila izenačila, Stankova pa poskrbela za preobrat in delni izid 4:0. Lazovićeve ni oviralo desno koleno in je bila pri strelu, a zelo motivirana je bila tudi bivša krimovka Andrea Lekić, ki je vodila madžarski napad. Ob koncu prve četrtine je bilo 9:8 za Krim, ko je po cepelinu zadela Radičevićeva. Črnogorska veteranka je izkoristila prvo obrambo Jovane Risović in zdrvela v protinapad za prvo vodstvo za dva gola, nakar je gostujoči vratar Gabor Elek zahteval minuto odmora.

Risovićeva se je ogrela tako kot pred pol leta, ko je zbrala 17 obramb, toda napad ni izkoriščal njene forme in mu ni uspelo razlike dvigniti na tri. Manj prepričljiva kot običajno je bila predvsem Dmitrijeva, ki je za povrh prejela rdeči karton zaradi grobega prekrška nad še eno nekdanjo krimovko Szandro Zacsik. To je bil velik hendikep za taktične načrte domačega trenerja Dragana Adžića, ki je vodenje napada zaupal francoski zvezdnici Allison Pineau.

Madžarke so izkoristile priložnost in s tremi zaporednimi goli prišle v vodstvo s 13:12 ter prisilile Adžića, da je dekleta pozval na minutni posvet ter na sredino igrišča poslal Stankovo, na levo stran pa Poljakinjo Aleksandro Rosiak. Pri Krimu je bila na črti zelo razigrana mlada reprezentantka Valentina Klemenčič, ki je izkoristila vse tri strele, toda prislužila si je tudi dve izključitvi. Z igralko več je Antje Malestein dosegla peti gol, Stankova pa je poskrbela za izenačenje med odmorom (15:15).

Radičevićeva v klubu 1000

Jasno je bilo, da bo slovenskim prvakinjam težko brez Dmitrijeve, ki je nosilka igre tako v napadu kot obrambi. FTC je dosegel prve štiri gole v drugem polčasu in kmalu razrešil vprašanje zmagovalca. Blestela je zlasti levoroka Katrin Klujber, ki je bila že pri osmih golih (na koncu jih je zbrala 12) in je tudi druga vratarka Barbara Arenhart ni mogla zaustaviti. Radićevičeva je s sedmih metrov dosegla že svoj 1000. gol v ligi prvakinj, toda to je bila zanjo slaba tolažba. Zdaj je sicer pri 1005 zadetkih, za 11 še zaostaja za rekorderko Anito Görbicz.

Darja Dmitrijeva je bila izključena v 21. minuti. FOTO: Blaž Samec

Krim je zaostal že z 22:28. Žarek upanja na dober konec pa je zasijal šest minut pred iztekom časa pri rezultatu 26:29. Risovićeva je ubranila strel in Radičevićeva je dosegla deveti gol za 27:29, Pineaujeva drugega za 28:30, Poljakinja Rosiakova četrtega za 29:31 in Nataša Ljepoja za 30:32. Toda gostjam se niso zatresle roke in so se izognile dramatični končnici ter se veselile sladke zmage in maščevanja za zadnji poraz.

V skupini A še naprej navdušuje Bietigheim, ki je premagal tudi evropskega prvaka Vipers Kristiansand.