Velikani zanesljivi, tesna zmaga Leicestra, nasmejan tudi Rafa Benítez

Man. United za uvod s 5:1 ugnal Leeds. Doma zanesljiv tudi Chelsea, Leicester minimalno prek Wolverhamptona. Liverpool visoko slavil v Norwichu.
Fotografija: Bruna Fernandesa igralci Leedsa niso mogli zadržati niti z vlečenjem za majico. FOTO: Phil Noble/Reuters

Manchester United je prepričljivo odprl angleško nogometno prvenstvo. V uvodnem krogu premier league je na svojem Old Traffordu visoko premagal Leeds s 5:1 (1:0). Absolutna junaka tekme sta bila trikratni strelec Bruno Fernandes in štirikratni asistent Paul Pogba. Poleg 26-letnega Portugalca, ki je dosegel svoj prvi hat-trick v elitnem angleškem tekmovanju in drugega v karieri (prvega je zabil v dresu Sportinga iz Lizbone 5. maja 2019), sta se med strelce vpisala še Mason Greenwood in Fred. Gol za Leeds je zabil Luke Ayling.

Na sobotni prvi tekmi se je izkazal tudi kreativni in tehnično prefinjeni Francoz Pogba, ki je asistiral kar pri štirih od petih golov rdečih vragov ter izenačil tovrstni rekordni dosežek na angleških tleh Dennisa Bergkampa, Joseja Antonia Reyesa, Cesca Fabregasa, Emmanuela Adebayorja, Santija Cazorle, Dušana Tadića in Harryja Kana.

Popoldne je na zelenico prvič v ligaški sezoni stopil tudi evropski prvak Chelsea, ki je s 3:0 slavil na derbiju s Crystal Palaceom. Marcos Alonso je načel mrežo gostov iz južnega dela prestolnice v 27. minuti, sledila pa sta še zadetka Christiana Pulišića in 22-letnega branilca Trevoha Chalobaha, ki je po letošnji selitvi iz Lorienta že ob svojem ligaškem debiju dosegel prvi gol v modrem londonskem dresu za končnih 3:0.

Zmagovit začetek Beníteza, Lagejevi volkovi zaman trkali na vrata lisic

Leicester City, ki je sezono odprl z osvojenim superpokalom na obračunu z državnim prvakom Manchester Cityjem, je z golom Jamieja Vardyja iz 41. minute ugnal Wolverhampton (1:0). Gostje, prvič jih je v prvenstvu po slovesu Nuna Espirita Santa vodil Bruno Lage, so si glede na prikazano zaslužili vsaj remi.

Everton je bil na prvi ligaški tekmi pod taktirko legende mestnega tekmeca Liverpoola Rafaela Beníteza s 3:1 doma boljši od Southamptona. Modri so v drugem polčasu uprizorili rezultatski preobrat, potem ko so možje iz pristanišča povedli z golom Adama Armstronga. Zasedba iz Liverpoola je bila v drugi polovici zelo učinkovita, zadetke pa so dosegli novopečeni olimpijski prvak z Brazilijo, napadalec Richarlison, Abdoulaye Doucoure in Dominic Calvert-Lewin.

Watford je povratek med elito tako kot mestni tekmec Brentford dan prej proti Arsenalu začel zmagovito in na svoji zelenici s 3:2 ugnal Aston Villo. Brighton je slavil na gostovanju pri Burnleyju (2:1).

Jota, Firmino in Salah za zmago Liverpoola

Diogo Jota je po podaji Mohameda Salaha v 26. minuti dosegel prvi gol v novi sezoni za Liverpool, ki je v 65. minuti svoje vodstvo podvojil prek Roberta Firmina. Spet je bil podajalec Salah, ki je nato v 74. minuti zadel še sam za končnih 3:0. Egipčan je še peto sezono začel z golom v prvem kolu, potem ko mu klubskega vodstva ni uspelo prepričati za nastop na letošnjih olimpijskih igrah v Tokiu. Aktualni prvak druge lige je zmogel vsega dva strela v okvir vrat rdečih, spet sta se v nemškem trenerskem obračunu pomerila Daniel Farke in Jürgen Klopp. Nemški trenerski zvezdnik po težavni sezoni 2020/21, v kateri je Liverpool že po polovici prvenstva ostal brez realnih možnosti za ubranitev naslova, tokrat upa, da bo z varovanci veliko dlje pariral papirnatim favoritom.

Na petkovi uvodni tekmi je novinec na prvoligaškem prizorišču Brentford v mestnem dvoboju na kolena položil sloviti Arsenal z 2:0 (1:0). Za zasedbo iz zahodnega dela Londona sta zadela Španec Sergi Canós in Danec Christian Nørgaard.

Nedeljska para sta Newcastle – West Ham (15.00) in Tottenham – Manchester City (17.30).