Iz ukrajinskih pristanišč odplulo vsaj šest ladij z žitom

Na že 250. dan od začetka ruskega napada na Ukrajino, tudi v Kijevu ostajajo v zakloniščih.
Fotografija: Dve ladji z žitom sta odpluli skozi blokado v Turčijo. FOTO: Umit Bektas/Reuters
Odpri galerijo
Dve ladji z žitom sta odpluli skozi blokado v Turčijo. FOTO: Umit Bektas/Reuters

9.48 Rusija znova raketira cilje v Ukrajini

Rusija je davi, ko mineva že 250 dni od začetka ruskega napada, znova raketirala cilje v Ukrajini. Po poročanju tujih tiskovnih agencij je bilo eksplozije slišati tudi v Kijevu, Harkovu in Zaporožju. Oblasti so ljudi pozvale, naj ostanejo v zakloniščih in drugih varnih prostorih. Poročajo tudi o izpadih elektrike.

O morebitnih žrtvah za zdaj ne poročajo. Napadi so se sicer zgodili, podobno kot napadi v preteklih tednih, sredi jutranje prometne konice. Ruske sile naj bi napadle različne dele države, tudi v prestolnici je bilo davi slišati najmanj pet eksplozij. »Rusija nadaljuje napade na civilno infrastrukturo,« je preko Telegrama sporočil vodja kabineta ukrajinskega predsednika Andrij Jermak.

Kijevski župan Vitalij Kličko pa je sporočil, da je približno 350.000 gospodinjstev ostalo brez elektrike, 80 odstotkov prebivalcev mesta pa brez vode. Deli mesta vzhodno od reke Dneper naj bi tekočo vodi dobili danes popoldne, tisti na zahodni strani pa šele čez nekaj dni, je sporočil Kličko.

Župan je prebivalcem mesta svetoval, naj se z vodo oskrbijo na javnih pipah, zato so oblasti objavile tudi zemljevid, na katerem so te označene.

Po podatkih ukrajinske vojske je ruska stran s severnega dela Kaspijskega morja in regije Rostov izstrelila več kot 50 raket, pri tem so si pomagali tudi z letali. V Moskvi trdijo, da napadajo le energetsko infrastrukturo v državi, medtem ko v Kijevu opozarjajo, da želi Rusija z napadi med civilisti, ki se soočajo z mrazom in pomanjkanjem elektrike, vzbuditi strah.

8.59 Ukrajinska pristanišča zapustilo šest ladij z žitom

Ukrajinska pristanišča je davi zapustilo vsaj šest ladij z žitom. Skupno naj bi jih danes po navedbah skupnega koordinacijskega centra v Istanbulu, ki skrbi za uresničevanje rusko-ukrajinskega dogovora o izvozu žita, iz Ukrajine odplulo 12, tja naj bi prispele štiri.

Ukrajinska pristanišča je danes zapustilo več tovornih ladij, sta prikazali spletni strani za sledenje ladjam vesselfinder.com in marinetraffic.com. Po podatkih ZN so bili med njimi tovorna ladja African Robin s pšenico, tovorna ladja SK Friendship s sojo in ladja Sealock z grahom.

Ukrajinsko ministrstvo pa dodaja, da je pristanišče zapustila tudi ladja Ikaria Angel, ki jo je najel Svetovni program za hrano in je bila natovorjena s 40.000 tonami pšenice, namenjene Etiopiji, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je medtem obljubil, da si bo njegova država še naprej prizadevala za izvoz žita. Turški obrambni minister Hulusi Akar pa se namerava danes pogovoriti z ruskim kolegom Sergejem Šojgujem glede ruskega odstopa od sporazuma o žitu. »Izvoz žita iz Ukrajine se mora nadaljevati. Prekinitev te pobude ne bo koristila nikomur, temveč bo zgolj prizadela celotno človeštvo,« je dejal Akar.

Moskva je v soboto sicer sporočila, da ustavlja sodelovanje v sporazumu za izvoz ukrajinskega žita, ki je bil dogovorjen ob posredovanju ZN in Turčije. Odgovornost za to so v Moskvi pripisali Ukrajini, ker da je z brezpilotnimi letalniki in plovili napadla rusko črnomorsko floto v Sevastopolu na Krimu.

Na miilijone ton ukrajinskega žita še čaka na prevoz. FOTO: Reuters
Na miilijone ton ukrajinskega žita še čaka na prevoz. FOTO: Reuters

Julijski dogovor je omogočil deblokado izvoza ukrajinskega žita in velja za ključnega za preprečevanje prehranske krize po svetu, ki jo je sprožila vojna v Ukrajini. V skladu z dogovorom je Ukrajino zapustilo že več kot devet milijonov ton žita.

»Civilne tovorne ladje ne smejo biti vojaška tarča niti ne smejo biti talke. Hrana mora iti naprej,« je danes tvitnil koordinator ZN za črnomorsko žito Amir M. Abdula, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Preberite še:

Komentarji: