Proruski separatisti naj bi obkolili Lisičansk, Kijev njihove navedbe zanika

V članku povzemamo relevantne informacije o dogajanju v Ukrajini na 129. dan vojne.
Fotografija: Ukrajinski vojaki v oklepniku na glavni cesti proti Lisičiansku 26. junija. FOTO: Bagus Saragih/Afp
Odpri galerijo
Ukrajinski vojaki v oklepniku na glavni cesti proti Lisičiansku 26. junija. FOTO: Bagus Saragih/Afp

16.33 Proruski separatisti naj bi obkolili Lisičansk, Kijev njihove navedbe zanika

Proruski separatisti v Ukrajini so danes po navedbah ruskih virov sporočili, da so »popolnoma obkolili« ključno mesto Lisičansk v regiji Lugansk na vzhodu države, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Ukrajinska vojska po drugi strani trdi, da mesto ni obkoljeno in da v njem še vedno potekajo spopadi.

»Ljudska milica v Lugansku in ruske sile so danes zasedle zadnje strateške položaje, kar nam omogoča potrditev dejstva, da je Lisičansk popolnoma obkoljen,« je za rusko tiskovno agencijo Tass povedal tiskovni predstavnik separatističnih sil Andrej Maročko.

»V okolici Lisičanska divjajo spopadi. Na srečo mesto ni obkoljeno in je pod nadzorom ukrajinske vojske,« je za ukrajinsko televizijo povedal tiskovni predstavnik ukrajinske nacionalne garde Ruslan Mužičuk in tako zanikal izjavo predstavnika separatističnih sil v Lugansku.

Zavzetje mesta bi Rusom omogočilo, da bi prodrli še globlje v vzhodno regijo Donbas, ki je postala glavni fokus njihove ofenzive. Na drugi strani reke Severski Donec so Rusi prejšnji teden zavzeli bližnje mesto Severodoneck.

Ob tem je tiskovni predstavnik ruskega obrambnega ministrstva Igor Konašenkov danes sporočil, da so ruske sile uničile dve skladišči orožja v bližini mesta Mikolajiv na jugu države, eno skladišče orožja pa naj bi uničili tudi na vzhodu v bližini mesta Harkov.

Moskva medtem ni komentirala ukrajinskih obtožb, da je ruska vojska odvrgla fosforne bombe na Kačji otok v Črnem morju, niti obtožb o streljanju na stanovanjske stavbe s prepovedanim kasetnim strelivom.

Ukrajinski uradniki so namreč Rusijo danes obtožili, da je v napadih na mesto Slovjansk na vzhodu države uporabila kasetno strelivo. Kasetne rakete in bombe v zraku nad ciljem eksplodirajo in sprostijo veliko manjših eksplozivnih naprav. Njihova uporaba je v skladu z mednarodno konvencijo nezakonita.

»Nočni napadi so zadeli civilna območja, kjer ni vojaških objektov,« je župan mesta Slovjansk Vadim Ljah zapisal v sporočilu na družbenem omrežju Telegram. Po njegovih besedah so bili ubiti štirje ljudje, sedem jih je bilo ranjenih.

Iz Kijeva so danes sporočili, da ruske sile nadaljujejo napade vzdolž celotne fronte v vzhodni Ukrajini. Informacije z območij spopadov v Ukrajini je sicer težko ali nemogoče neodvisno preveriti, še navaja dpa

Uničena stanovanjska stavba v Odesi. FOTO: Iryna Nazarchuk/Reuters
Uničena stanovanjska stavba v Odesi. FOTO: Iryna Nazarchuk/Reuters

9.00 Namerni napadi na civiliste

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dejal, da ruski raketni napad na stanovanjski blok v regiji Odesa, v katerem je v petek umrlo najmanj 21 ljudi, ni bil nesreča, temveč je po njegovem do tega prišlo namerno. Ob tem Kijev Rusijo obtožuje še, da je na Kačji otok odvrgla fosforjeve bombe, poročajo tuje tiskovne agencije.

Ukrajinski predsednik je napad v regiji Odesa označil za teroristično dejanje in dejal, da je bila uporabljena raketa namenjena napadom na vojaške ladje, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Po zadnjih podatkih je v napadu umrlo 21 ljudi, še 40 pa jih je bilo ranjenih. Žal se število smrtnih žrtev povečuje, je dejal Zelenski. »Šlo je za povsem navadno stanovanjsko stavbo, v kateri je živelo približno 160 ljudi,« je dejal v video sporočilu v petek zvečer.

Po besedah Zelenskega je Rusija od začetka vojne na Ukrajino izstrelila več kot 3000 raket. Dvanajst ruskih raket je samo v eni noči in enem jutru zadelo tudi južno mesto Mikolajiv, je dejal Zelenski in izrazil sožalje prijateljem in družinam žrtev.

Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba pa je Rusijo obtožil, da vodi vojno proti civilistom. Kuleba je ob tem zahodne države ponovno pozval k dobavi težkega orožja, da bi »rešili ukrajinska življenja«. Iz ZDA so ravno v petek sporočili, da pripravljajo nov paket vojaške pomoči Ukrajini v vrednosti 820 milijonov dolarjev, vključno z naprednimi obrambnimi sistemi in radarji.

9.00 Naftna rafinerija v rokah Rusov

Tiskovni predstavnik ruskega obrambnega ministrstva Igor Konašenkov je sporočil, da je naftna rafinerija v ukrajinskem mestu Lisičansk, kjer so v zadnjih dneh potekali hudi boji, zdaj v rokah ruskih vojakov in proruskih separatistov. Ukrajinska stran je v petek sicer navedla, da se spopadi na tem območju nadaljujejo.

Ukrajinski generalštab je ob tem sporočil, da so ukrajinske enote uspešno odbile ruski napad na tovarno v bližini Lisičanska, medtem ko so bili ukrajinski vojaški položaji v petek podvrženi močnemu ruskemu obstreljevanju vzdolž celotne frontne črte na vzhodu in jugu Ukrajine.

Posnetek letala nad Kačjim otokom. FOTO: Valeriy Zaluzhny/Reuters
Posnetek letala nad Kačjim otokom. FOTO: Valeriy Zaluzhny/Reuters

Dan po tem, ko so se ruske enote umaknile s Kačjega otoka v Črnem morju, je Ukrajina Moskvo obtožila tudi tega, da je na strateško pomembno ukrajinsko vojaško oporišče odvrgla fosforne bombe.

Dva poleta bojnih letal Su-30, ki so odvrgla fosforne bombe, sta bila nad otokom izvedena iz smeri ruskega Krimskega polotoka, je v petek na družbenem omrežju Telegram zapisal vrhovni poveljnik ukrajinske vojske Valerij Zalužni.

Ruska vojska je v četrtek umaknila svoje sile iz Kačjega otoka, kar je Moskva opisala kot »gesto dobre volje«, Kijev pa je umik ruskih sil z otoka, ki so ga sicer zavzele drugi dan vojne, označil za ukrajinsko zmago.

Kačji otok leži približno 35 kilometrov od delte reke Donave, in je bil kot ukrajinska obmejna postojanka že pred začetkom vojne definiran kot vojaško območje z omejenimi možnostmi gibanja.

Preberite še:

Komentarji: