Sijajni Kranjec tudi novo sezono odprl s stopničkami

V Söldnu se je začela 57. sezona za svetovni pokal v alpskem smučanju. Žan Kranjec osvojil drugo mesto, Štefan Hadalin deveti.
Fotografija: Žan Kranjec se je takole veselil odličnega nastopa v Söldnu. FOTO: Joe Klamar/AFP

Olimpijski podprvak Žan Kranjec je odlično nastopil na uvodni tekmi nove sezone za svetovni pokal v alpskem smučanju v Söldnu. Na veleslalomu na ledeniku Rettenbach je osvojil drugo mesto, potem ko je zaostal le za švicarskim šampionom Marcom Odermattom. Kranjčev uspeh je z devetim mestom dopolnil Štefan Hadalin.

Odermatt, ki je vodil že po prvi progi, je imel na koncu 0,76 sekunde naskoka pred Kranjcem. »Zelo sem vesel. Po vsaki tekmi, ki jo končam med najboljšo trojico, sem nadvse zadovoljen. Očitno je Sölden srečen kraj zame,« je za avstrijsko nacionalno televizijo (ORF) povedal 29-letni as iz Bukovice pri Vodicah, ki se je na tem prizorišču že tretjič zavihtel na zmagovalni oder.

Najboljši trije v Söldnu: zmagovalec Marco Odermatt (na sredini), drugouvrščeni Žan Kranjec (levo) in tretjeuvrščeni Henrik Kristoffersen (desno) FOTO: Lisa Leutner/Reuters

Tretje mesto si je s smučmi Van Deer nekdanjega avstrijskega zvezdnika Marcela Hirscherja priboril Norvežan Henrik Kristoffersen (+ 0,97), za katerim sta se zvrstila rojaka Lucas Braathen (+ 1,10) in Rasmus Windigstad (+ 1,11).

Hadalin, ki je zablestel z drugim dosežkom finala, je z zaostankom 1,38 sekunde zasedel deveto mesto, s katerim je izenačil svojo najboljšo uvrstitev v veleslalomih za svetovni pokal.

Nasmejan je bil tudi Štefan Hadalin. FOTO: Joe Klamar/AFP

Kranjec po prvi progi tretji, Hadalin 28.

Žan je s štartno številko 5 odlično opravil že s prvo progo, saj je s časom 1:00,57 zaostal le za Marcom Odermattom in Norvežanom Lucasom Braathnom, ki sta imela 41 oziroma 69 stotink naskoka pred našim asom. Že bolj konkretno sta na četrtem mestu zaostala Švicar Loic Meillard (+ 0,81 sekunde) in Avstrijec Manuel Feller (+ 0,89), manj kot sekundo je ločilo le še Henrika Kristoffersena na šestem (+ 0,95) in njegovega rojaka Atleja Lieja McGratha (+ 0,97) na sedmem mestu.

image_alt
Ko se zagleda na avtobusu, se kar nasmehne

Hadalin, ki je imel štartno številko 41, je prvo tekmo po devetih mesecih premora začel odlično in bil najhitrejši pri prvem merjenju vmesnega časa. V nadaljevanju je izgubil precej časa in z zaostankom 2,55 sekunde zasedel 28. mesto, s katerim si je zagotovil nastop v finalu.

V soboto zaradi slabih vremenskih razmer niso mogli izpeljati ženskega veleslaloma.

Žan Kranjec med smučanjem na prvi progi. FOTO: Lisa Leutner/Reuters

Prvi slovenski favorit za stopničke olimpijski podprvak Kranjec je v Söldnu že dobro tekmoval. Na tem veleslalomu je bil dvakrat tretji, prvič leta 2019 in nato še lani. Hadalin je bil lani v Söldnu 25., a je januarja zaradi osebnih težav predčasno končal sezono in tako že devet mesecev ni tekmoval.

Odermatt je v prejšnji sezoni zmagal na prvem in zadnjem veleslalomu, v Söldnu in Courchevelu. Petindvajsetletnik je vmes dobil še tri veleslalome ter osvojil tudi naslov olimpijskega prvaka na Kitajskem. Sezono je prvič končal povsem na vrhu skupnega seštevka alpskih smučarjev in na vrhu posebnega veleslalomskega seštevka za svoja prva kristalna globusa, velikega in majhnega.