Zato telefona ponoči nikoli ne bi smeli imeti na nočni omarici

1. 5. 2024
Deli
Zato telefona ponoči nikoli ne bi smeli imeti na nočni omarici (foto: Profimedia)
Profimedia

Imate tudi vi telefon ponoči na nočni omarici?

Telefon je lahko odličen način, s pomočjo katerega se povezujemo z bližnjimi, spremljamo dogajanje po svetu, se zabavamo in sprostimo, celo nabiramo novo znanje. Vseeno pa ima ta naprava tudi številne negativne učinke na zdravje - med drugim tudi na spanec.

Ne spreglejte:

Težave s spanjem

Na portalu Sensa poročajo o študijah, v katerih se je izkaalo, da uporaba telefona tik pred spanjem pogosto vodi do težav s spanjem. To je deloma zato, ker je pošiljanje sporočil, brskanje po družabnih omrežjih in branje člankov stimulativno. Tudi, če samo ležite v postelji in mirno brskate po navdihujočih fotografijah, še vedno uporabljate svoje možgane in se angažirate na način, ki običajno ne spodbuja spanja.

Če imate telefon v bližini, ko zaspite, je tudi bolj verjetno, da boste hitro pogledali službeno e-pošto, začeli brskati po Facebooku ali preverili novice. Poleg tega lahko večerna uporaba telefona poveča občutek pritiska, da morate biti na voljo ves čas, kar vas lahko spravi v stres.

Strokovnjaki pa opozarjajo, da je za spanec izjemno škodljiva tudi modra svetloba, ki seva iz zaslona. Ko gledate v telefon, ta namreč oddaja modro svetlobo, ki preprečuje vašemu telesu, da bi proizvedlo melatonin, hormon, ki uravnava spanec. Brez tega se boste morda znašli budni ure in ure (morda s telefonom v roki) ali se zbudili utrujeni.

Zato strokovnjaki za spanje priporočajo, da telefon odložite približno eno uro prej, preden greste v posteljo, saj bo to vašemu telesu dalo dovolj časa za proizvodnjo melatonina. To navado je lahko težko prekiniti, toda če počasi zamenjate igranje s telefonom z dejavnostmi brez zaslona, kot je branje knjige ali ukvarjanje s sproščujočim hobijem, boste opazili veliko razliko v vašem spanju.

Kaj se zgodi, če imate telefon na nočni omarici?

Tudi, če zvečer telefona ne uporabljate, je že samo njegova bližina dovolj za slabši spanec. Če zazvoni ali vibrira, bo to opozorilo vaše telo, da se zbudi, namesto da bi se sprostilo v miren spanec. Upoštevajte, da je lahko tudi način vibriranja problematičen, če je telefon ob vas, saj lahko zvok vibriranja še vedno zmoti vaš spanec.

In to velja tudi, če izklopite vsa obvestila in ga daste na tiho. Ko prejmete sporočilo in se vaš telefon osvetli v temni sobi, lahko ta majhna količina svetlobe še vedno preide skozi vaše veke in vas zmoti med spanjem. Morda se ne boste spomnili, da se je to zgodilo, vendar boste opazili stranske učinke motenega spanca, kot je splošen občutek utrujenosti zjutraj.

Telefoni oddajajo tudi mikrovalovno sevanje, ki prav tako moti bioritem in zmanjšuje kvaliteto spanca, kar lahko na dolgi pripelje do resnih zdravstvenih težav. 

Kljub stresu, svetlobi in hrupu pa morate priznati, da obstaja kar nekaj prednosti, če imate telefon ponoči blizu. Telefoni imajo budilke, kar vam omogoča, da se zbudite pravočasno, in takoj prejmete nujna sporočila. Lahko je tudi prijetno predvajati prej omenjene pomirjujoče zvoke dežja, ko zaspite.

Toda najdete lahko tudi kompromis. Če želite te prednosti, boste morda želeli obdržati telefon v isti sobi, vendar na razdalji, kjer ga ne morete doseči iz postelje. To vam bo preprečilo, da bi ponoči segali po njem. In manj verjetno je, da bo kakršna koli svetloba motila vaše oči. Vklopite lahko tudi letalski način, pri katerem telefon ne oddaja mikrovalov.

Super ideja je, da telefon ponoči izklopite ali ga pospraviti v drugo sobo. Če pa ga želite imeti v spalnici, ga obrnjenega navzdol položite vsaj en meter ali več stran od sebe. 

Preberite več na Sensa.si

Novo na Metroplay: Aljoša Bagola in Matej Šarc│1, 2, 3 ... bis! Podkast Slovenske filharmonije