Pomemben korak naprej za pravice žensk na Poljskem

Poljski poslanci in poslanke so vse štiri predloge glede liberalizacije splava poslali v nadaljnjo obravnavo.
Fotografija: Aktivistka Justyna Wydrzyńska kaže znesek, ki so ga poljske nevladne organizacije namenile za pomoč ženskam. FOTO: Wojtek Radwanski/Afp
Odpri galerijo
Aktivistka Justyna Wydrzyńska kaže znesek, ki so ga poljske nevladne organizacije namenile za pomoč ženskam. FOTO: Wojtek Radwanski/Afp

Poljski poslanci in poslanke so danes popoldne glasovali o liberalizaciji zakonodaje o pravici do splava. V državi, ki ima eno najstrožjih zakonodaj v Evropski uniji in je splav nedostopen, se bo morda vendarle zgodil preboj v spoštovanju človekovih pravic. Parlamentarci so namreč vse štiri predloge poslali v nadaljnjo obravnavo posebni komisiji. Ta bo poskušala najti skupni imenovalec za predlog zakona, ki bi ga podprle vse stranke.

image_alt
Tusk v boj za uresničitev pomembne obljube, aktivistke se ne bodo predale

Premier Donald Tusk je na lanskih oktobrskih volitvah zmagal tudi z obljubo, da se bo potrudil liberalizirati zakonodajo o splavu. Poslanci so imeli po četrtkovi razpravi v parlamentu na mizi štiri predloge za spremembo zakonodaje. Dva je vložila Levica – oba na različne načine omogočata prekinitev nosečnosti do 12. tedna na zahtevo ženske; eden dekriminalizira splav in pomoč pri njegovi izvedbi, drugi zagotavlja pravico do varnega splava –, po enega pa Državljanska koalicija in progresivna Tretja pot. Vse štiri predloge so poslanci in poslanke poslali v nadaljnjo obravnavo.  

Pred glasovanjem so bili mnogi sicer skeptični, da bo Tuskovi koaliciji, ki, kot se je izrazil novinar Gazete Wyborcze, »v svetu brez Jarosława Kaczyńskega ne bi bila nikoli sestavljena«, uspelo izglasovati katerega od liberalnejših predlogov za spremembo stroge zakonodaje. Predstavnice organizacije Federa so pred glasovanjem poudarile, da bo naslednji korak poslancev pokazal, kdo si zasluži njihov glas in komu ne morejo več zaupati. Ne glede na izid glasovanja so zahtevale zakonit, varen in dostopen splav.

»Obljubili smo, da se bomo nehali prepirati, in obljubo smo tudi držali,« je po glasovanju povedal predsednik poljskega parlamenta Szymon Hołownia iz stranke Poljska 2050, ki ni naklonjen liberalizaciji splava, je pa poudaril pomembnost spoštovanja demokracije in trdnosti koalicije.

Njihovi poslanci so glasovali za vse štiri predloge. Poljska 2050 se je sicer že pred časom zavzela za referendum glede pravice do splava, a so bile številne aktivistke nad to idejo ogorčene. Usoda predlogov je zdaj v rokah članov posebnega odbora.

Marta Lempart med četrtkovim nagovorom v parlamentu. FOTO: Wojtek Radwanski/Afp
Marta Lempart med četrtkovim nagovorom v parlamentu. FOTO: Wojtek Radwanski/Afp

»To je šele prvi korak«

Da občutljiva tema na Poljskem že desetletja povzroča razburjenje v politiki, ne pa toliko v splošni javnosti, so poudarile poljske aktivistke, ki so v sejmu v četrtek izpeljale novinarsko konferenco. Javno mnenje je namreč naklonjeno liberalizaciji splava. Parlamentarna razprava je bila od časa do časa sicer precej burna. Poslanka Levica Anna Maria Żukowska je dejala, da je »na Poljskem samo ta mesec nosečnost prekinilo devet tisoč žensk, in pozvala, naj se začne govoriti o ženskah, ne zgolj o plodu, jajčnikih ter kaj o tem menijo ginekologi in ustavni sodniki«.

Eden od prelomnih trenutkov je bil, ko je poslanka Levice Katarzyna Ueberhan dejala, da »je vsaka tretja ženska na Poljskem že splavila. Jaz sem ena od njih in mislim, da danes tu nisem edina«. V poljskem parlamentu niso prvič omenjali splava, je pa katerakoli od poslank v sejmu prvič javno priznala, da je to storila na svojo zahtevo.

Po veselju ob uspešnem glasovanju je poslanka Katarzyna Lubnauer dejala, da je to šele prvi korak: »Zadnji bo, ko bo v ustavo vpisana pravica do splava do 12. tedna nosečnosti na zahtevo ženske. Čim prej.« Največja ovira za liberalizacijo pravice do splava bo poljski predsednik Andrzej Duda, ki ima pravico do veta. Tuskova koalicija na drugi strani nima potrebne večine treh petin poslancev za zavrnitev veta. 

Nasprotniki splava so se zbrali pred parlamentom in uprizorili pohod skozi Varšavo. FOTO: Sergei Gapon/Afp
Nasprotniki splava so se zbrali pred parlamentom in uprizorili pohod skozi Varšavo. FOTO: Sergei Gapon/Afp

Četrtkovo razpravo v parlamentu so spremljali tudi shodi po poljski prestolnici, ki so jih organizirali nasprotniki splava. Poljski nadškof Tadeucz Wojda je po današnjem glasovanju pozval k posebni nedeljski molitvi za zaščito nerojenih. V nedeljo je ob tem napovedan še tako imenovani »pohod za življenje«. 

Ni sicer jasno, koliko je k uspešnemu glasovanju poljskih poslank in poslancev pripomogel poziv iz Bruslja. Evropski parlament je Poljsko in Malto namreč v četrtek pozval, naj spremenita svojo politiko do splava oziroma razveljavita zakone in druge ukrepe, povezane s prepovedmi in omejitvami v zvezi s splavom.

Preberite še:

Komentarji: