Biden vodi v Pensilvaniji, v Georgii se obeta ponovno štetje glasov

Spremljamo dogajanje v ZDA, kjer po predsedniških volitvah štejejo glasove.
Fotografija: Biden je tik pred koncem svoje predsedniške kampanje obiskal konservativno zvezno državo Georgia. Ta obisk je bil morda ključen za zmago v državi, ki se nepričakovano nagiba k demokratom. FOTO: Brian Snyder/Reuters
Odpri galerijo
Biden je tik pred koncem svoje predsedniške kampanje obiskal konservativno zvezno državo Georgia. Ta obisk je bil morda ključen za zmago v državi, ki se nepričakovano nagiba k demokratom. FOTO: Brian Snyder/Reuters

21.08 Trump napoveduje nadaljevanje pravnega boja

Trump je danes znova obtožil demokrate, da po torkovih volitvah štejejo »nezakonite glasove«. V izjavi za javnost je še zapisal, da bo nadaljeval pravni boj. Po njegovih besedah si Američani zaslužijo popolno preglednost štetja glasovnic. »Ne gre več le za ene volitve. Gre za integriteto celotnega našega volilnega procesa,« še piše v sporočilu po poročanju britanskega BBC.
V ključnih zveznih državah, ki bodo odločile tokratne volitve, se medtem nadaljuje štetje glasovnic, pretežno tistih, ki so prispele po pošti. Demokratski predsedniški kandidat Joe Biden je v Georgii in Pensilvaniji danes prehitel Trumpa, še vedno pa vodi tudi v Nevadi in Arizoni. Trump medtem vodi v Severni Karolini. STA

FOTO: Joshua Lott/AFP
FOTO: Joshua Lott/AFP


20.20 Župan Filadelfije zavrnil očitke o goljufanju

Iz Filadelfije so sporočili, da bi lahko trajalo še nekaj dni, da preštejejo preostanek, to je okrog 40.000 glasov. Glasovnice namreč gredo v tri kategorije – tiste, ki so potrebne pregleda, začasne glasovnice in glasovnice ameriške vojske v tujini. Mestni komisar Filadelfije je zato pozval k potrpljenju. Župan te zvezne države Jim Kenney je Trumpove očitke o goljufanju označil za neutemeljene. Dodal je, da je njihovo mesto primer, kako pravilno izpeljati volitve. »Glede na to, da kaže, da sedanji predsednik izgublja, se mora tega tudi zavedati in čestitati zmagovalcu.«

Med tem so iz Nevade sporočili, da bi lahko štetje v okrožju Clark dokončali do nedelje. Kot so pojasnili, njihova prioriteta pri štetju glasov ni hitrost, temveč točnost.

image_alt
Zmagovalec ameriške predsedniške tekme


18.30 Biden v Nevadi povečal vodstvo

Demokratski kandidat je v Nevadi nekoliko povečal svojo prednost pred republikanskim. Pri 91 odstotkih preštetih glasov je Biden povečal prednost za dobrih 20.000 glasov. Kot je zapisal CNN-ov poročevalec, je sicer to le skromno vodstvo, a da je treba opazovati predvsem, kakšen je trend oziroma smer 'dirke'«. V okrožju Clark, kjer živi veliko prebivalcev, je Biden prejel 19.995 glasov, Trump pa le 9.375, kar pomeni, da je Biden v tem okrožju prejel 65 odstotkov glasov.

17.24 Nevada

V puščavski zvezni državi s šestimi elektorskimi glasovi je Hillary Clinton leta 2016 zmagala z 47,9 odstotka vseh glasov, Donald Trump jih je prejel 45,5 odstotka. Leta 1848 po mehiško-ameriški vojni anektirano ozemlje, ki je prvotne španske koloniste z zasneženimi vrhovi spominjalo na njihovo gorovje Sierra Nevada, pa je republikanski prvak izgubil le za nekaj več kot 27 tisoč glasov, zato je bilo že pred volitvami jasno, da bo tekma napeta. Jasne so bile tudi demokratske prednosti: skoraj tri četrtine prebivalcev Nevade živi v občini Clark z največjim mestom Las Vegas, kjer so v igralnicah in letoviščih močna sindikalna gibanja in tudi zato je na demokratskih predhodnih volitvah zmagal demokratični socialist Bernie Sanders. Trump že toži zaradi sumov goljufij na zveznih volitvah v »srebrni državi«, kot jo imenujejo po pomembnosti dragih kovin v začetnem obdobju evropskega naseljevanja. Zvezna država, ki bo pomembno odločala o prihodnji Beli hiši, je zaradi premajhnega števila prebivalstva državnost pridobila šele leta 1864, zdaj trimilijonska pa velja za del ZDA z najhitreje naraščajočim številom prebivalstva v minulem stoletju. Med leti 1990 in 2000 se je to povečalo za kar 66 odstotkov. B. K.

17.12 V Georgii bodo znova šteli glasove na predsedniških volitvah

Iz ameriške zvezne države Georgia, kjer je demokratski kandidat v majhni prednosti pred republikancem Trumpom, so danes sporočili, da bodo še enkrat prešteli glasove, oddane na torkovih predsedniških volitvah. »Pri tako majhni razliki bo v Georgii ponovno štetje glasov,« je novinarjem v Atlanti povedal državni sekretar te zvezne države Brad Raffensperger, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Po 99 odstotkih preštetih glasovnic Biden pred Trumpom v Georgii, ki ima 16 elektorskih glasov, vodi za okoli 1600 glasov. STA

16.40 Arizona

Arizona daje enajst elektorskih glasov. V državi Grand Canyona je Trump leta 2016 zmagal z 48,1 odstotka glasov proti 44,6 odstotka Hillary Clinton, a se je prej globoko konservativna sedem milijonska zvezna država na jugozahodu ZDA že začela pomikati bolj proti politični sredini. Še vedno je veliko pretežno evangeličanskih, katoliških in mormonskih okrajev, a leta 2016 okrog 145 tisoč konservativcev ni hotelo voliti Donalda Trumpa, 70 tisoč libertarcev pa se je raje odločilo za tretjo pot. Prepirljivi predsednik mnogih od teh ni prepričal niti zdaj, pa čeprav še vedno ne priznava poraza in stavi na tožbe. V luči teh premikov je vojaški veteran, astronavt in avtor Mark Kelly po sedanjih napovedih že premagal republikansko senatorko Martho McSally, ki je leta 2018 po nalogu republikanskega guvernerja Douga Duceya zasedla sedež pokojnega Johna MacCaina. Kelly je tudi soprog nekdanje arizonske kongresnice Gabby Giffords, januarja 2011 hudo ranjene v poskusu atentata, ki je zahteval šest žrtev. B. K. 

16.40 Georgia
 
»Imperialna država ameriškega juga« – v nasprotju z New Yorkom na severu – daje šestnajst elektorskih glasov, Trump pa je v njej je leta 2016 zmagal s 50,4 odstotka glasov proti 45,3 odstotka Hillary Clinton. A je več kot deset milijonsko zvezno državo na jugovzhodu ZDA letos pretresalo več odločilnih procesov za ameriške volitve.  Še pred smrtjo temnopoltega Georgea Floyda med policijsko aretacijo v Minneapolisu sta konec februarja samozvana belska varuha reda in miru v Brunswicku ustrelila neoboroženega 25-letnega Ahmauda Arberyja ter s tem spodbudila rasne nemire. V drugi veliki temi letošnjega leta, pandemiji novega koronavirusa, pa sta morala tik pred volitvami v karanteno republikanski guverner Brian Kemp in republikanski kongresnik Drew Ferguson ter s tem učinkovito zavrnila Trumpova zagotovila, da je konec novega koronavirusa blizu. Ena od originalnih trinajstih kolonij, ki po letu 2000 ni izvolila nobenega demokratskega senatorja, po letu 1998 ne demokratskega guvernerja in po letu 1992 ne demokratskega predsedniškega kandidata, se zdaj nagiba k Joeju Bidnu, republikanska senatorja David Perdue in Kelly Loeffler pa se bosta morala januarja ponovno spopasti s svojima demokratskima nasprotnikoma. B. K.

16.00 Trumpov volilni štab: Volitev še ni konec

Po tem, ko je republikanski kandidat že večkrat podal izjavo o nepravilnostih na volitvah, neveljavnih glasovnicah in ukradenih volitvah, so se zopet oglasili iz njegovega volilnega štaba. Napovedali so, da bodo izzvali potencialno Bidnovo zmago, in vse napovedi Bidna kot zmagovalca označili za napačne in zanikali konec predsedniške tekme. »Volitev še ni konec. Napačne ocene, da je demokrat Joe Biden zmagovalec, in sicer na podlagi rezultatov v štirih zveznih državah, so daleč od končnih rezultatov,« je v izjavi povedal svetovalec Trumpove kampanje Matt Morgan. Slednji je med drugim dejal, da bi bilo v Georgii potrebno glasovnice zopet prešteti, saj so prepričani, da bi v tem primeru našli neprimerno pobrane glasovnice, na koncu pa da bi bili rezultati v prid Trumpu. Prav tako je izjavil, da so bile nepravilnosti tudi v Pensilvaniji, »vključno s tem, da volilni uradniki našim pravnim opazovalcev preprečujejo dostop do lokacij za štetje glasov«. Iz Morganove izjave je razvidno, da predsednik ne namerava popustiti in da so v Trumpovem štabu prepričani, da bo ta ponovno izvoljen.

V Pensilvaniji so prešteli še dodatnih tri tisoč glasovnic. Biden ima tako v tej zvezni državi 6.737 glasov oziroma 0,1 odstotno prednost pred Trumpom.

Trumpova podpornica s protestniškim panojem, na katerem opozarja na konec goljufije v zvezi z volitvami. FOTO: Rebecca Cook/Reuters
Trumpova podpornica s protestniškim panojem, na katerem opozarja na konec goljufije v zvezi z volitvami. FOTO: Rebecca Cook/Reuters


15.40 Biden zdaj vodi v štirih ključnih državah

Po tem, ko je Biden danes zjutraj za dobrih tisoč glasov prehitel Trumpa v Georgii, zdaj za 5587 glasov vodi tudi v Pensilvaniji, državi, brez katere Trump ne more do zmage. Kar 87 odstotkov okoli 30.000 novopreštetih glasovnic iz Filadelfije je bilo za Bidna, od tam pa se obeta še okoli 25.000 glasovnic, ki bodo najverjetneje prav tako bolj naklonjene Bidnu. V celotni zvezni državi je po ocenah medijev nepreštetih še dva odstotka glasovnic. Biden še vedno ohranja tesno vodstvo tudi v Arizoni in Nevadi.

15.30 Nad Bidnovim domom razglašena prepoved letov

Nad domom demokratskega kandidata Joeja Bidna je razglašeno območje, kjer so preleti prepovedani. Gre za varnostni ukrep, ki so ga deležni predsedniki ZDA. V pričakovanju njegove zmage je bila močno poostrena varnost. Več tajnih agentov je bilo poslanih k Bidnovemu domu, v pričakovanju njegove zmage, poročajo ameriški mediji. 

15.15 Bidnova zmaga zelo verjetna

Joeju Bidnu se nasmiha dvajset elektorskih glasov pete najštevilnejše države ZDA. V državi »Keystone«, tako imenovani po kamnu sklepniku in svojem centralnem položaju v originalnih trinajstih kolonijah, je Trump leta 2016 zmagal z 48,2 odstotka glasov proti 47,5 odstotka Hillary Clinton ali s komaj 44.292 glasovi večine. Tudi zaradi pomembne proizvajalke zemeljskega plina je republikanski predsednik v predvolilni kampanji razglašal omejevalna stališča svojega demokratskega nasprotnika fosilnih goriv, a se je Joe Biden uspešno predstavil za sina svojega pensilvanskega rojstnega mesta Scrantona ter s tem za politika, ki razume delavski razred. B. K.

14.53 Biden prevzel vodstvo tudi v Pensilvaniji

Ameriški mediji poročajo, da je Biden po 95 odstotkih preštetih glasov prevzel vodstvo tudi v Pensilvaniji. Filadelfija je sporočila rezultate okoli 30.000 glasovnic, kar 27.396 jih je bilo za Bidna in le 3760 za Trumpa. Biden zdaj vodi za nekaj tisoč glasov, nepreštetih pa ostaja še približno dva odstotka glasovnic v tej zvezni državi.

Pričakovati je, da bo Biden z njimi vodstvo le še povečal. Zmaga v tej državi bi zadostovala za njegovo dokončno zmago na volitvah, saj bi z 20 elektorskimi glasovi te države dobil več kot 270 glasov, potrebnih za zmago. Trump brez Pensilvanije ne more več doseči potrebnega števila glasov. 

Biden je tik pred koncem svoje predsedniške kampanje obiskal konservativno zvezno državo Georgia. Ta obisk je bil morda ključen za zmago v državi, ki se nepričakovano nagiba k demokratom. FOTO: Brian Snyder/Reuters
Biden je tik pred koncem svoje predsedniške kampanje obiskal konservativno zvezno državo Georgia. Ta obisk je bil morda ključen za zmago v državi, ki se nepričakovano nagiba k demokratom. FOTO: Brian Snyder/Reuters


14.00 Drugi zaporedni dan rekordno število okužb

Že drugi dan zapored je med čakanjem rezultatov volitev odjeknila novica, da so v ZDA potrdili najvišje število novih okužb s koronavirusom v enem dnevu doslej. V zadnjem dnevu so potrdili kar 121.888 novih okužb in 1210 novih smrtnih žrtev. Že včerajšnje število okužb, nekaj več kot 102.800, je bilo najvišje, kar ga je doslej imela katera koli država. Kaotični odzivi Trumpa in njegove vlade na pandemijo so verjetno pripomogli k rezultatom volitev, ki se vse bolj nagibajo k Bidnu. 

12.50 V Georgii se Bidnovo vodstvo povečuje

Po najnovejših novicah iz Georgie, kjer preštevajo še zadnje glasove, je Biden še minimalno povečal svoje vodstvo. Trenutno ima v tej zvezni državi 1097 glasov oziroma 0,02 odstotka več od svojega tekmeca.

12.10 Novice o rezultatih v Pensilvaniji čez uro ali dve

CNN poroča, da nove rezultate štetja glasov iz Filadelfije, največjega mesta Pensilvanije, najverjetneje lahko pričakujemo čez uro ali dve. Rezultati še ne bodo končni. V ključni zvezni državi, ki bo zmagovalcu prinesla 20 elektorskih glasov, nepreštetih ostaja še približno tri odstotke glasov. Trump trenutno vodi za 18.000 glasov oziroma manj kot 0,3 odstotka. V zadnjem času ga je Biden vztrajno dohiteval. Če Biden zmaga v tej državi, bo zmagovalec volitev.

Nekateri Trumpovi podporniki predsedniku verjamejo, da so volilni rezultati plod goljufije. FOTO: Cheney Orr/Reuters
Nekateri Trumpovi podporniki predsedniku verjamejo, da so volilni rezultati plod goljufije. FOTO: Cheney Orr/Reuters


10.35 Biden v Georgii prehitel Trumpa

Po zadnjih podatkih je Biden prehitel Trumpa v Georgii. Po podatkih medijske hiše CNN ima trenutno prednost 916 glasov. Do zadnjega odstotka glasov je v tej zvezni državi, ki bo zmagovalcu prinesla 16 elektorskih glasov, vodil Trump. CNN ocenjuje, da je v državi ostalo nepreštetih le še okoli 10.000 glasovnic. Biden se je v tej tradicionalno konservativni zvezni državi ustavil v zadnjih dneh svoje predsedniške kampanje. Njegov obisk je bil morda odločilen, vendar je še prezgodaj, da bi lahko govorili o končni zmagi.

10.20 Kdo bi moral zmagati kje

V tekmi za 270 elektorskih glasov vodi Joe Biden, ki jih ima po projekcijah večine medijev trenutno zagotovljenih 253 medtem ko jih ima Trump domnevno 213. Za zmago Bidnu bi zadostovalo, da zmaga ali v Pensilvaniji, ki bi mu prinesla 20 elektorskih glasov, ali v dveh državah, kjer štetje še poteka in je rezultat še nejasen, torej v Arizoni, Severni Karolini, Nevadi ali Georgii. 

Donald Trump bi moral za nov mandat na čelu ZDA slaviti v treh izmed štirih naštetih držav in hkrati zmagati tudi v Pensilvaniji. Trenutno Trump vodi v dveh izmed njih in v Pensilvaniji, vendar Bidna dohiteva še v Arizoni. Medtem Biden Trumpa dohiteva v Georgii in v trenutno najpomembnejši zvezni državi Pensilvaniji. 

Joe Biden in Donald Trump še vedno čakata na volilne rezultate. Z njima čaka tudi svet. FOTO: Mandel Ngan/AFP
Joe Biden in Donald Trump še vedno čakata na volilne rezultate. Z njima čaka tudi svet. FOTO: Mandel Ngan/AFP


10.00 Biden v ključnih državah dohiteva Trumpa

Demokratski kandidat Joe Biden v Georgii in Pensilvaniji vse bolj dohiteva Trumpa. Po zadnjih podatkih v Georgii zaostaja za pičlih 463 glasov, nepreštetih pa je le še odstotek glasovnic. V Pensilvaniji, kjer je nepreštetih še pet odstotkov, pa Biden zaostaja za nekaj več kot 18.000 glasov. Če bo Biden v tej državi zmagal, si bo zagotovil dovolj elektorskih glasov za zmago na volitvah. Iz Arizone, kjer je trend obraten in Trump dohiteva Bidna, novic še ni. 

9.15 Protesti in teorije zarot

Protesti se tudi danes nadaljujejo po številnih mestih v ZDA. Trumpovi podporniki želijo ustaviti štetje glasovnic, saj zaradi sistema, po katerem so se lotili štetja glasovnic po pošti nazadnje, v številnih državah z zadnjimi glasovnicami neproporcionalno veliko podpore pridobiva Biden, čigar podporniki so mnogo pogosteje od Trumpovih glasovali po pošti. Za prenehanje štetja se je zavzel tudi Trump. Dva republikanska senatorja, Lindsey Graham in Ted Cruz, sta, denimo, javno izpodbijala legitimnost volitev in navajala lažne trditve o volilnih prevarah​. Donald Trump je sicer že drugič razglasil zmago, a večina medijev je prenos njegovega govora zaradi številnih laži in neresnic, ki jih je izrekel, prekinila že po nekaj minutah. 

Trumpov podpornik na protestih v Michiganu sporoča, da so bile volitve nepoštene. FOTO: Seth Herald/AFP
Trumpov podpornik na protestih v Michiganu sporoča, da so bile volitve nepoštene. FOTO: Seth Herald/AFP


8.40 Več sodišč že zavrnilo Trumpove pritožbe o volilnih prevarah

Donald Trump je v več zveznih državah na sodišče vložil tožbe, da nastajajo pri štetju glasov nepravilnosti. V Georgii je tako želel, da ne bi prešteli 50 volilnih skrinjic, češ da so prispele prepozno. Sodišče je pritožbo že zavrnilo, saj republikanci niso imeli nobenih dokazov za to. Zahtevo po prenehanju štetja glasov je zavrnilo tudi sodišče v Michiganu z obrazložitvijo, da je zahteva nesmiselna, saj je bilo štetje že skoraj končano, Biden pa je prepričljivo vodil, poroča Washington Post. Republikanci so grozili s tožbami ali zahtevami za ponovno štetje že v petih zveznih državah. Poleg že omenjenih še v Wisconsinu, kjer je Biden zmagal z odstotkom in pol, ter v Nevadi in Pensilvaniji kjer je rezultat še neodločen.

7.25 Odločali bodo promili

Projekcije se še kar niso spremenile, razlike v glasovih v posameznih ključnih državah, ki še niso končale štetja pa se manjšajo. V Georgii Trump vodi z le še 1700 glasovi, oba vodilna kandidata pa imata 49,4 odstotka glasov. O zmagovalcu bo odločal zadnji odstotek glasovnic. V Pensilvaniji Biden zaostaja za 22.500 glasov oziroma 0,3 odstotne točke, prešteti pa morajo še pet odstotkov glasovnic. V Arizoni vodi Biden za odstotek in pol, nepreštetih pa je še deset odstotkov glasovnic. Biden vodi tudi v Nevadi, a za manj kot odstotek, nepreštetih pa je še kar 16 odstotkov glasov. Kjer bo razlika manjša od pol odstotka, lahko kandidata zahtevata ponovno štetje, zato končni zmagovalec predsedniške tekme še dolgo ne bo znan. 

Štetje glasov v Georgii. FOTO: Tami Chappell/AFP
Štetje glasov v Georgii. FOTO: Tami Chappell/AFP


5.00 Napeto čakanje na razglasitev zmagovalca

Nov dan, spet čakanje. V ZDA že vedno niso razglasili zmagovalca 59. predsedniških volitev, ki so potekale 3. novembra. Po projekciji večine ameriških medijev ima Joe Biden 253 elektorskih glasov, Donald Trump pa 213. Fox News medtem Bidnu prišteva že 264 glasov, Trumpu pa 214. 

Kandidata sta se sicer ponovno oglasila z javnim govorom. Trump je med svojim nastopom dejal, da »nobenega modrega vala ni bilo«. »Če štejete veljavne glasovnice, potem z lahkoto zmagam,« je prepričan. »Če štejete neveljavne, potem nam bodo lahko ukradli volitve,« je dodal. To so za zadaj le obtožbe, Trumpova stran ni predstavila nobenih dokazov, da bi se dogajala volilna prevara. 

Medtem je Biden pozval k potrpežljivosti. »Vse prosim, da ostanejo mirni. Vsi ostanite mirni. Proces deluje,« je povedal in dodal, da bomo kmalu imeli rezultate. 

Trump je sicer ob koncu svojega nastopa dejal, da lahko oba kandidata razglašata zmago v posamezni zvezni državi, a da bodo na koncu sodniki tisti, ki bodo presodili. 

image_alt
Obeta se večja sodna drama kot leta 2000

Preberite še:

Komentarji: