Za konec sezone velik podvig Ilke Štuhec v smuku

Ilka Štuhec na stopničkah prav na zadnjem ženskem smuku svetovnega pokala v alpskem smučanju v Saalbachu.
Fotografija: Ilka Štuhec v cilju ni mogla skriti veselja po osvojenem drugem mestu. FOTO: Joe Klamar/AFP

Ilka Štuhec je osvojila drugo mesto na zadnjem ženskem smuku v sezoni 2023/24 svetovnega pokala v alpskem smučanju v Saalbach-Hinterglemmu v Avstriji. Zmagala je Avstrijka Cornelia Hütter, ki je z zmago osvojila tudi mali kristalni globus za zmago v smukaškem seštevku. Tretje mesto je pripadlo Italijanki Nicole Delago (+0,49).

Zaostanek Štuhčeve na drugem mestu je znašal zgolj 17 stotink sekunde. Mariborčanka je osvojila karierne 22. stopničke v svetovnem pokalu, prve v tej sezoni. »Zadnja tekma sezone, prve stopničke letos, blizu zmagi, manjša napaka, ki me je stala verjetno nekaj časa, da bi bilo še bolje, a vseeno z veseljem vzamem to drugo mesto,« je sporočila najboljša slovenska tekmovalka v hitrih disciplinah. Preden se je pognala iz startne hišice, pravi, da ni bila toliko živčna, kolikor je bila jezna. »Najprej je bila ena prekinitev, začelo je pihati, videlo se je oblake, ki prihajajo, in sem si pravila: 'Prosim, prosim, da ne drži napoved, da ne bo začelo deževati ob poldne.' In potem še za konec tik pred štartom krajša prekinitev, ki me je v bistvu še dodatno podžgala.«

Ilka Štuhec v cilju. FOTO: Leonhard Foeger/Reuters

Občutki, ki so jo prevzemali, in celotno dogajanje so jo spomnili na tekmo v smuku lani januarja v Cortini d'Ampezzo, kjer je nato zmagala. »Preprosto sem bila OK. Glede samega smučanja sem vedela, kaj moram storiti, imela sem cilj, kaj moram popraviti s treningov, ne glede na razmere, ali je pihalo ali se ni videlo. Nekateri deli so bili res ekstremno mehki, a sem točno vedela, kaj moram narediti, da bom nesla hitrost in jo tudi prinesla do cilja,« je občutke opisala dvakratna svetovna prvakinja v smuku v letih 2017 in 2019.

Celo malce prehitra

»Če se malo pošalim, sem bila tam okoli zadnjega vmesnega časa celo malo prehitra, tako da sem zelo zadovoljna s tem, kar sem pokazala tokrat. To je vsekakor lepa popotnica za naslednje leto tukaj februarja,« je dodala Ilka Štuhec. In s tem potrdila tisto, kar se je že govorilo, da nikakor še ne namerava postaviti tekmovalnih smuči v kot. Vsem kritikom, ki so jo pošiljali v tekmovalno upokojitev, je znova zaprla usta. Napovedala je, da namerava prihodnjega februarja nastopiti v Saalbach-Hinterglemmu, ko bo na tem prizorišču člansko svetovno prvenstvo v alpskem smučanju. Štuhec bo kot 34-letnica ena izkušenejših tekmovalk.

Cornelia Huetter med zmagovitim smučanjem. FOTO: Lisi Niesner/Reuters

Lara Gut-Behrami ostala praznih rok v boju za mali globus

Do finala vodilna smukačica Švicarka Lara Gut-Behrami je na zadnji ženski tekmi sezone v Saalbachu četrti kristalni globus v sezoni zapravila za 28 točk. Zadnji smuk je končala brez točk na 17. mestu. Na finalu sezone točke podelijo zgolj najboljši petnajsterici.

Štuhec je z današnjim drugim mestom krepko popravila uvrstitev v končnem smukaškem seštevku. Sezono je končala kot osma smukačica sezone. Pred današnjo tekmo je bila na 13. mestu. Na sporedu bo le še nedeljski moški smuk, na katerem bo od Slovencev tekmoval Miha Hrobat.