Olimpiji tudi po osvojitvi državnega naslova nove tri točke

V nadaljevanju 33. kola 1. SNL so ljubljanski zeleno-beli tesno ugnali Koper, odločitev v Sežani je padla tik pred zdajci.
Fotografija: Olimpijini nogometaši so trikrat zatresli mrežo Koprčanov. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

V nedeljskem nadaljevanju 33. kola 1. SNL so nogometaši CB24 Tabora Sežane upali na četrto zmago v sezoni, saj so proti Kalcerju iz Radomelj prišli do vodstva po hitrem postopku. Toda gostje so v 75. minuti izenačili, 21 minut pozneje pa zabili še drugi gol, s katerim so osvojili vse tri točke. V zadnjem dvoboju kola pa je Olimpija premagala Koper s 3:2 (2:1).

Čeprav je po osvojitvi državnega naslova prednost pri Olimpiji dobil še finale pokalnega tekmovanja, pa so aduti trenerja Alberta Riere vseeno osvojili nove tri točke. Še četrtič v sezoni so premagali Koper.

Ljubljančani so prešli v vodstvo v 8. minuti, ko je z roba kazenskega prostora natančno meril Anes Krdžalić. Deveti gol v sezoni pa je v 15. minuti dosegel Svit Sešlar za 2:0. Olimpijini nogometaši so delovali odločno in konkretno, toda v 28. minuti so Koprčani po pregledu posnetka dobili najstrožjo kazen po prekršku Marcela Ratnika. Zanesljivo jo je unovčil Bright Edomwonyi. Koper je sicer v tem delu vzpostavil ravnotežje, vendar mu nobenega od več od skupno 11 strelov v prvem polčasu ni uspelo realizirati.

V 54. minuti so sodniki pokazali na novo najstrožjo kazen po igranju z roko Maja Mittendorferja. Kazenski udarec je izvedel Timi Max Elšnik in zanesljivo zadel za 3:1. Pozneje sta obe ekipi imeli še nekaj priložnosti, v 72. minuti pa se je Koper vrnil v igro, potem ko je Andrej Kotnik zadel zgornji kot Olimpijinih vrat s strelom z 20 metrov.

V 90. minuti so imeli Koprčani lepo priložnost za izenačenje, vendar je Matevž Vidovšek preprečil veselje Maksu Barišiću po strelu iz bližine. V 93. minuti je na drugi strani Mario Kvesić zadel prečko, okvir gola pa je zatresel tudi David Sualehe z močnim strelom nekaj sekund pred koncem tekme.

V Sežani so Radomljani osvojili vse tri točke. FOTO: CB24 Tabor Sežana

Korun udaril v zadnjem hipu

Sežanci v vsakem kolu bijejo pomemben boj za zbiranje točk, nujnih v boju za obstanek. Danes so proti Radomljam ostali praznih rok, čeprav jim je vsaj za točko kazalo vse do 96. minute. Toda takrat je udaril Uroš Korun, ki je Radomljam tudi teoretično zagotovil obstanek, Taboru pa otežil delo v boju za deveto mesto, ki še ponuja obstanek v prvi ligi z dodatnimi kvalifikacijami. Za Gorico Kraševci zaostajajo za dve točki. Do konca sezone varovance Dušana Kosića čakajo še gostovanje pri Bravu, domača tekma z Mariborom in v zadnjem kolu gostovanje pri neposrednem tekmecu Gorici.

Sežanci so do želene prednosti prišli v 11. minuti, ko je Sacha Marasović prodrl po desni strani kazenskega prostora in nato z lepo odmerjenim diagonalnim strelom premagal Emila Velića. V 13. minuti so imeli Kraševci novo izjemno priložnost za podvojitev prednosti, vendar je Fahd Ndzengue zadel vratnico, potem ko je prišel sam pred Velića. Tudi v naslednjih minutah so si domači priigrali še nekaj obetavnih akcij, toda Radomljani so nato vzpostavili ravnotežje in tudi prevzeli pobudo.

V 35. minuti je Mario Čuić zadel prečko domačega moštva, v 75. minuti pa so Radomljani le izenačili. Le nekaj sekund po vstopu v igro je z glavo zadel neovirani Ester Sokler, ki je dosegel svoj deveti zadetek v sezoni.

Sokler bi lahko v 78. minuti poskrbel še za preobrat, vendar je takrat z glavo, spet je podal Madžid Šošić, malce zgrešil cilj. Do konca sta ekipi nato kazali previdnejšo igro brez pravih priložnosti. V 94. minuti je imel Mihael Briški izjemno priložnost za domače, vendar je malce z desne strani zadel vratnico. Še več, nekaj sekund pred koncem tekme so domači ostali praznih rok, saj je v 96. minuti Uroš Korun z glavo zadel za slavje gostov z 2:1.

Celjani so se z zmago v štajerskem derbiju zavihteli na drugo mesto. FOTO: Črt Piksi/Delo

Celjski nokavt za skok na drugo mesto

Celjani in Mariborčani se borijo za drugo mesto na lestvici, po sobotnem medsebojnem obračunu so na njem varovanci Romana Pilipčuka. Aljoša Matko je dosegel dva gola za ekipo, ki jo do konca sezone čakajo še gostovanje pri Gorici, domača tekma s Koprom in gostujoča pri Olimpiji. Maribor, pri katerem je Žan Vipotnik še popravil svoj strelski izkupiček, pa čaka domača tekma z Muro, gostujoča s Taborom in za konec še domača z Bravom.

Celjani so odločneje začeli tekmo, v 11. minuti je Luka Bobičanec le za malo zgrešil cilj, v 20. je Žan Karničnik celo zadel, a iz prepovedanega položaja, v 24. minuti pa je še Nino Kouter zgrešil s strelom od daleč. Še v isti minuti pa so domači prešli v vodstvo. Po kotu z desne strani je Damjan Vuklišević, na katerega so Mariborčani opozarjali pred tekmo, češ da je eden najnevarnejših ob prekinitvah, prišel do neoviranega strela z glavo. Tega je Menno Bergsen še ukrotil, toda odbito žogo pa je nato celjski branilec pospravil v mrežo za 1:0.

Mariborčani so prvič resneje zagrozili šele v 44. minuti, ko se je za strel odločil Ivan Brnić, Matko Obradović pa je dobro posredoval, tako kot malce pozneje po strelu Marka Božića. V uvodu drugega polčasa so nekoliko več odločnosti kazali gosti, vendar so Celjani spet prvi zadeli. V 57. minuti je Karničnik žogo poslal v mrežo, a spet iz prepovedanega položaja, tako da je ostalo pri 1:0.

V 59. minuti pa se je izid le spremenil. Svoj 19. gol v sezoni je ob svoji prvi nevarni akciji na tekmi dosegel Žan Vipotnik, ki je preskočil Vukliševića in z glavo unovčil podajo Marka Tolića z desne strani. Za Tolića, najboljšega asistenta lige, je bila to 13. podaja v sezoni.

V 63. minuti je bil Vipotnik blizu novemu zadetku, vendar je malce z desne strani z močnim strelom zadel prečko. Zato pa je na drugi strani svoj deveti gol sezone dosegel Aljoša Matko, ki se je otresel dve branilcev po podaji v kazenski prostor ter nato matiral še Matka Obradovića.

Robustni celjski napadalec Charles Ikwuemesi ni zabil gola, a se je izkazal z borbeno igro. FOTO: Črt Piksi

V 69. minuti je Aljaž Antolin meril malce premalo natančno s strelom od daleč, v 86. minuti pa se je izkazal mariborski vratar Bergsen po poskusu Gregorja Bajdeta. Že v sodniškem dodatku pa je Matko postavil končni izid, ko se je poigral z branilci Maribora in nato žogo od prečke poslal v mrežo.

»V prvem polčasu smo bili prepočasni v vsem. V drugem boljši, izenačili, zadeli prečko, to je tudi prelomilo tekmo. Celjska kakovost so prekinitve,« je za ŠportTV strnil oceno štajerskega derbija mariborski trener Damir Krznar. »Fantje so opravili svoje delo. Čestitke si zaslužijo tudi navijači. Naša celostna podoba je bila boljša in zasluženo smo zmagali. Proti moštvom, kot sta Gorica ali Tabor, težko igramo,« pa je bil o tem, da je na dosegu tudi drugo mesto, jasen domači trener Pipičuk.

Najboljši strelec Brava Martin Kramarič jo je pošteno zagodel Sobočanom in svojemu nekdanjemu trenerju Dejanu Grabiću. FOTO: Jure Eržen

Martin Kramarič z 12. golom užalostil tudi Dejana Grabića

Mura se je opekla in si v prvi sobotni tekmi v bitki za Evropo privoščila hud spodrsljaj. Izgubila je proti Bravu, potem ko je zmagoviti gol v 94. minuti dosegel najboljši strelec Šiškarjev Martin Kramarić. Z 12. golom v sezoni jo je Belokranjec zagodel tudi svojemu nekdanjemu trenerju Dejanu Grabiću, ki se mu na klopi črno-belih izmika uvrstitev na 4. mesto in evropsko poletje.

Po slabem prvem polčasu se je dvoboj razvnel v drugem polčasu. V 58. minuti je poskusil Tamar Svetlin, strel Bravovega nogometaša pa je ukrotil Mihelak. V 65. minuti pa je imela Mura dotlej najlepšo priložnost, ko je bil sam pred Matijo Orbanićem Mihael Klepač, vendar je bil uspešnejši ljubljanski vratar. Mura je po trojni menjavi zaigrala bolje, v 68. minuti je imel novo priložnost Srđan Kuzmić, vendar je bil znova na mestu Orbanić.

Vroče pred vrsti Brava je bilo tudi v 70. minuti, vendar so Ljubljančani tudi takrat razčistili kočljiv položaj po poskusu Mirlinda Dakuja. Mura je še naprej iskala poti do vrat tekmeca, vendar neuspešno, med drugim je v 89. minuti z glavo zgrešil še Matic Maruško.

Bravo je v prvi minuti sodniškega dodatka zapravil prvo priložnost za zmago, ko je Denis Bušnja zadel le zunanji del mreže, v 94. minuti pa je Kramarič izkoristil drugo, ko je s strelom iz prve z desne strani presenetil Klemna Mihelaka.

Mladi Luka Topalović je izzval Daria Kolobarića

V uvodnem dvoboju kola so se Domžalčani in Goričani razšli brez zmagovalca z 1:1 (1:0). Oboji so tako nadaljevali niz brez zmage v državnem prvenstvu. Domači igralci so ga podaljšali na sedem tekem, gosti pa na šest.

Komaj 17-letni Luka Topalović je popeljal Domžalčane v vodstvo z 1:0. FOTO: NK Domžale

Domžalčani so zagrozili takoj po prvem pisku sodnika Radeta Obrenovića. Po vsega 20 sekundah je dlani gostujočega vratarja Matevža Dajčarja ogrel Bartol Barišić. V 6. minuti je z okoli 25 m sprožil še Franko Kovačević, a je bil Dajčar znova na mestu. V 12. minuti je od daleč poskusil tudi Luka Topalović, a je meril nekoliko previsoko.

Po nekoliko bolj mirnem obdobju so v 33. minuti domači prešli v vodstvo. Pri tem so imeli tudi nekaj sreče. Najprej je po odbitku po udarcu iz kota žoga prišla do 17-letnega Topalovića, ki je z okoli 13 metrov sprožil proti vratom Novogoričanov. Na poti do vrat pa se je žoga še enkrat, tokrat neubranljivo odbila v mrežo. Le minuto pozneje je Franko Kovačević zadel za 2:0, a je Obrenović zaradi igranja z roko Topalovića ob začetku akcije gol razveljavil.

Tudi drugi polčas so bolje začeli Domžalčani. V 50. minuti je bil sam pred vrati Žiga Repas, a je žogo z glavo poslal prek vrat. Gostitelje je po prvem resnem strelu v 63. minuti šokiral Dario Kolobarić. Nekdanji član Domžal je praktično iz nič z okoli 25 m natančno meril po tleh in zadel od desne vratnice Gašperja Tratnika.

Zadnja priložnost je pripadla gostom, potem ko je Zeni Husmani globoko v sodnikovem dodatku storil napako, rezervist Bernard Karrica pa je z leve strani meril mimo Tratnikovih vrat.

Prva liga Telemach, 33. kolo:

Petek

Domžale – Gorica 1:1 (Topalović 33.; Kolobarić 63.)

Sobota

Mura – Bravo 0:1 (Kramarić 94.)

Celje – Maribor 3:1 (Vuklišević 24., Matko 65., 92; Vipotnik 59., Kotnik 72.)

Nedelja

CB24 Tabor Sežana – Kalcer Radomlje 1:2 (Marasović 11., Sokler 75., Korun 96.)

Olimpija – Koper 3:2 (Krdžalić 8., Sešlar 15., Elšnik 54./11-m; Edomwonyi 29./11-m)