Laži, tajni dokumenti in posebni preiskovalci

Biden je zaupne dokumente na glas prebiral piscu svojih spominov, ki jih je, ko je izvedel za preiskavo, delno uničil, je potrdil Hur.
Fotografija: Že nekdanji posebni preiskovalec Robert Hur je pričal pred kongresom. FOTO: Win Mcnamee Getty Images/AFP
Odpri galerijo
Že nekdanji posebni preiskovalec Robert Hur je pričal pred kongresom. FOTO: Win Mcnamee Getty Images/AFP

Demokratski predsednik ZDA Joe Biden je tudi uradno ponovni predsedniški kandidat svoje stranke. Nove zmage na predvolitvah so se zgodile na dan odmevnega kongresnega zaslišanja posebnega preiskovalca zaupnih dokumentov, ki jih je nekdanji podpredsednik in senator iz Delawara odnašal domov. Tožilec Robert Hur se je odločil proti izdaji obtožnice, češ da porota simpatizira z »dobronamernim starčkom s slabim spominom«, in republikanci so hoteli izvedeti več o tem.

Tako Joe Biden kot Donald Trump sta pridobila predsedniški nominaciji svojih strank. FOTO: Tannen Maury/AFP
Tako Joe Biden kot Donald Trump sta pridobila predsedniški nominaciji svojih strank. FOTO: Tannen Maury/AFP

Biden je zaupne dokumente na glas prebiral piscu svojih spominov, ki jih je, ko je izvedel za preiskavo, delno uničil, je potrdil Hur. Republikanske kongresnike je zanimalo, zakaj ni pisca Marka Zwonitzerja postavil pred sodišče ali pa celo samega predsednika, ki je tajne dokumente odtujeval v času delovanja kot podpredsednik ZDA in senator iz Delawara. Na tem položaju namreč ni imel pristojnosti za to, nad nekdanjega republikanskega predsednika Donalda Trumpa, ki jih je imel, pa so poslali agente FBI.

Biden je res takoj soglašal z vrnitvijo dokumentov v državne arhive, Trump pa ne, a velik del ameriške desnice vendarle govori o dveh standardih ameriške roke pravice. Demokratski predsednik je zavračal obtožbe protizakonitega delovanja, mnogim pa se še bolj dvomljiva zdi odločitev posebnega preiskovalca, da procesa ne bo sprožil zaradi Bidnovega slabega spomina. Med zaslišanji se ni spomnil leta smrti sina Beauja in drugih pomembnih datumov in slišati je vprašanja, kako lahko takšen človek vodi ZDA, še posebej ker je preiskovalec poudaril, da ga ni odrešil krivde.

Madžarski premier Viktor Orbán je obiskal Trumpa, ne pa tudi Bidna. FOTO: Bernadett Szabo/Reuters
Madžarski premier Viktor Orbán je obiskal Trumpa, ne pa tudi Bidna. FOTO: Bernadett Szabo/Reuters

Prvi demokrat vlada naprej, kot da se ni nič zgodilo in kot da republikanci njegovega sina Hunterja ne sumijo prodajanja očetovega vpliva za kitajske, ukrajinske, ruske in druge milijone dolarjev. Predsednik Biden je napadeni Ukrajini pravkar namenil za 300.000 dolarjev orožja ter poglobil spor z Madžarsko. Konservativnega premiera Viktorja Orbána, ki je obiskal njegovega nasprotnika Trumpa, je konec tedna obtožil, da se ogleduje po diktaturi. Madžarski zunanji minister Péter Szijjártó je zaradi »laži« na zagovor poklical ameriškega veleposlanika v državi. David Pressman je že prej kritiziral madžarski odnos do vojne v Ukrajini, ki ga kritiki vidijo kot proruskega.

V torek zvečer je tudi Trump pridobil republikansko imenovanje za novembrske predsedniške volitve in jasno je, da z zapriseženim sovražnikom Bidnom tudi v prihodnje ne bosta izbirala besed.

Preberite še:

Komentarji: