Boleča rama in poškodovan obraz: Dončiću »topel« kalifornijski sprejem

Slovenski košarkarski zvezdnik lige NBA Luka Dončić je z Dallas Mavericks v San Franciscu izgubil prvo tekmo finala zahodne konference.
Fotografija: Luka Dončić tako kot ostali člani začetne peterke Dallasa ob visokem zaostanku ni odigral zadnjih minut prve tekme v San Franciscu. FOTO: Harry How/AFP

Golden State Warriros so v Chase Centru slavili zanesljivo zmago 112:87, potem ko so vodili vse od 5. minute naprej. Prvi strelec je bil Stephen Curry z 21 točkami, Dončić jih je na drugi strani dosegel »le« 20. Slovenski zvezdnik tri dni za tem, ko je svojo ekipo na odločilni sedmi tekmi polfinala popeljal v konferenčni finale, v Kaliforniji ni imel svojega dne.

Čeprav je bil Dončić prvi strelec, skakalec in podajalec teksaške ekipe, sam po tekmi ni bil zadovoljen z izkupičkom 20 točk, sedmih skokov in štirih podaj, saj je izgubil tudi sedem žog, ob tem pa iz igre zadel le šest od 18 metov na koš, z razdalje pa je metal 3:10. Sicer ima v končnici povprečje 31,5 točke.

image_alt
Bojevniki takoj napeli mišice, Dallas izgubil za kar 25 točk

»Moram biti boljši, enostavno moram, to nisem jaz. Moram biti boljši za vso ekipo,« je po tekmi dejal 23-letnik in dodal: »Enostavno so tekmeci opravili dobro delo. To je to.«

Jalen Brunson je za Dallas dosegel 14 točk, vendar je zgrešil vseh svojih pet metov za tri točke. Bojevniki so začeli počasi, a zanesljivo, in so si v drugi četrtini priigrali večjo prednost ter ob polčasu povedli s 54:45. Zdelo se je, kot da ima Dončić težave z bolečo desno ramo, pišejo ameriški mediji, tako da so gostitelji tretjo četrtino dobili s 34:24 in v zadnjo vstopili z 19 točkami naskoka.

Z ramo vse v najlepšem redu

Dončić je po tekmi sicer dejal, da je res začutil bolečino v rami, vendar je s poškodbo vse v redu. Že v uvodni četrtini je dobil tudi grdo prasko čez obraz od Andrewa Wigginsa v žaru igre. Po tekmi se je slovenski košarkar nasmejan šalil, da bo s to prasko videti bolj robusten. Po delnem izidu 8:0 na uvodu zadnje četrtine je bilo jasno, da Dallasu ne bo več uspelo ujeti priključka. Domači so tako v boju na štiri zmage povedli z 1:0.

Curry je 21 točkam dodal 12 skokov in štiri podaje, Jordan Poole in Wiggins sta dosegla vsak po 19 točk, slednji se je izkazal tudi pri obrambnih nalogah, saj je skušal zaustaviti Dončića, kar mu je dobro uspelo.

»Danes je bil Wiggs (Wiggins, op. STA) fantastičen,« je po zmagi dejal trener Golden Stata Steve Kerr in dodal, da je slovenskega zvezdnika težko zaustavljati: »Dončić je eden izmed igralcev v ligi, ki ga je najtežje zaustaviti. Pomembno je, da mu otežimo delo. Res je zelo dober. Pri takšnih izjemnih igralcih skušaš le kar se da omejiti škodo, ki jo naredijo. Wiggs se je danes res izkazal.«

Klayu Thompsonu v prvih dveh četrtinah ni uspelo doseči točke, v drugem polčasu pa je s 15 točkami le našel ritem. Kar sedem igralcev Warriors je tekmo končalo z dvomestnim številom točk. To je tretjič, da je Dallas izgubil uvodno tekmo dvoboja v končnici. »A doslej smo vedno našli odgovor,« je po porazu izpostavil glavni trener Dallasa Jason Kidd.

Druga tekma finalnega dvoboja bo v petek (v soboto ob 3.00 po slovenskem času) prav tako v San Franciscu, tretja pa v nedeljo (ponedeljek, 3.00) v Teksasu. Končni zmagovalec obračuna se bo v finalu lige pomeril z zmagovalcem finala vzhodne konference, Bostonom ali Miamijem, ki po prvi tekmi vodi z 1:0 v zmagah.