Maribor, Olimpija in Celje opravili svoje naloge

Nogometaši Maribora v 29. kolu 1. SNL potrdili vlogo favoritov v Kidričevem, Olimpija le strla spomladi prerojeno Rogaško, vodilno Celje ugnalo Muro.
Fotografija: Raul Florucz je bil Olimpijin junak v Rogaški Slatini. FOTO: Jože Suhadolnik
Raul Florucz je bil Olimpijin junak v Rogaški Slatini. FOTO: Jože Suhadolnik

Prva aprilska sobota prinaša tri tekme 29. kola 1. SNL v Rogaški Slatini, Domžalah in Murski Soboti. Uvod v nogometni konec tedna so videli že v petek v Kidričevem, kjer je lokalni derbi med Aluminijem in Mariborom pripadel slednjemu z 2:0 (Jakupović, Soudani), zadnje dejanje kola bo v nedeljo v Spodnji Šiški. Ob bitki za obstanek je osrednje vprašanje naslednje: se bo šampionska dirka še bolj zapletla?

Nogometaši Aluminija so v 29. krogu Prve lige Telemach izgubili proti Mariboru z 0:2. Mariborčani, ki so jeseni izgubili v Kidričevem, so tokrat proti predzadnji ekipi lige pričakovano osvojili vse tri točke. Izbranci Anteja Šimundže so prevladovali večji del tekme in zasluženo vpisali novo zmago ter se še utrdili na tretjem mestu lestvice.

Gol in dve podaji Florucza

V prvi sobotni tekmi je Rogaška izgubila proti Olimpiji z 2:3 (1:1). Slatinčani so konkretneje začeli tekmo in na začetku šeste minute je Patrik Mijić, ki zaradi dobrih predstav v spomladanskem delu žanje kar nekaj zanimanja za svoje usluge pri najboljših slovenskih klubih, vključno z Olimpijo, za malo zgrešil iz bližine. V 33. minuti je Mijić, ki je spomladi dosegel šest ligaških golov, prišel pred Matevža Vidovška, ta se je vrnil v vrata po pol leta okrevanja po poškodbi, a je bil slednji uspešnejši, napadalec Rogaške pa je bil pred tem tudi v prepovedanem položaju.

Ni pa bil Oliver Kregar v 44. minuti, ko je prejel povratno žogo Gala Kureža na 15 metrov, od tam pa je Kregar z nizkim strelom matiral Vidovška, ki mu je žoga pod telesom ušla v mrežo. V sodniškem dodatku si je novo napako v obrambi zeleno-belih privoščil Mateo Karamatić, nakar je Alen Korošec stekel v nasprotni napad, oddal žogo do Kureža, a je ta zadel le okvir gola ob poskusu strela pod prečko. Kazen je sledila takoj zatem, Raul Florucz je namreč v naslednjem napadu izid poravnal na 1:1, tudi z nizkim strelom s 15 metrov.

Ljubljančani so imeli v uvodu drugega dela hitro dve polpriložnosti, v 49. pa so tudi povedli. Po prostem strelu Florucza z leve strani je Jorge Silva s peto iz bližine ugnal Ajdina Mulalića za 2:1. Že v 52. pa je Alen Korošec znova poskrbel za izenačenje, ko je po odbiti žogi po kotu streljal s 15 metrov malce z desne in zadel v bližnji zgornji kot ljubljanski vrat.

Sledilo je obdobje brez posebnih nevarnosti za enega ali drugega vratarja, terensko pobudo pa je imela gostujoča zasedba Zorana Zeljkovića. Ta je v 80. minuti tudi povedla, Florucz je z desne strani žogo poslal do Admirja Bristrića, ta pa je matiral Mulalića za končnih 3:2.

Gaber Dobrovoljc je izenačil za gostitelje. FOTO: NK Radomlje

Radomljani v samem finišu do točke

Nogometaši Kalcer Radomelj in Kopra so se razšli z neodločenim izidom 1:1 (0:0). Obračun v Domžalah, kjer igrajo svoje domače tekme Radomljani, je bil pomemben predvsem zanje. V želji po boljših izidih v boju za obstanek so pred dnevi tudi prekinili sodelovanje z Oliverjem Bogatinovom, ki pa je tokrat vodil tekmeca iz Kopra, kjer je zamenjal Aleksandra Radosavljevića. Mlinarji pa so tokrat igrali pod vodstvom Luke Žinka in se po zaslugi zadetka v sodniškem dodatku veselili točke.

V 29. minuti je domači igralec Darly N'Landu sicer poskusil z 18 metrov, a je zadel vratnico, tudi ob rahlem posredovanju koprskega vratarja Jana Koprivca. V uvodu drugega polčasa je Matej Malenšek zadel prečko, a je imel ob tem strelu/podaji Koprivec bolj ali manj vse pod nadzorom. Nadaljevanje je bilo spet mirnejše, kar zadeva nevarne akcije, stratega pa sta z menjavami poskusila doseči želeno.

V 73. minuti so se želje začele izpolnjevati Kopru, ko je Slavko Vinčić pokazal na belo točko, ko je Timothe Nkada z volejem v roko zadel Vicka Ševlja. Prav Nkada je nato izvedel enajstmetrovko in bil pri tem uspešen.

Radomljanom tudi po prejetem golu ni uspelo posebej ogroziti tekmečevega vratarja, čeprav so v zadnjih minutah pritisnili in pošiljali številne podaje v kazenski prostor, a te praviloma niso našle pravega naslovnika. V 91. pa ga ena vendarle je. Dejan Vokić je z desne strani izvedel prosti strel, Gaber Dobrovoljc pa je z glavo zadel za končnih 1:1.

Celjski Aljoša Matko je prvi strelec 1. SNL. FOTO: NK Celje

Celjani v svojem slogu

Celjani so v zadnji sobotni tekmi premagali Muro s 3:1 (2:1). Tudi na gostovanju v Murski Soboti so opravili delo po pričakovanjih, po dokaj izenačenem prvem polčasu so prevladovali v drugem, in zanesljivo drvijo proti svojemu drugemu naslovu prvaka. Celjska zasedba je še šestič zapovrstjo premagala Muro, v kateri je bil v ekipi po dolgem okrevanju po poškodbi spet Kai Cipot.

Celje je bilo v peti minuti blizu zadetku, ko je Aljoša Matko spretno prišel do strela iz bližine, vendar zadel vratnico. Čeprav so izbranci Damirja Krznarja silovito začeli, pa so Sobočani povedli po protinapadu v sedmi minuti. Mark Zabukovnik je slabo podal žogo na sredini, do nje je prišel Robert Čakš in jo ob neodločni družbi treh celjskih čuvajev peljal praktično do kazenskega prostora, z 20 metrov je streljal, žoga pa se je od vratnice odbila v mrežo.

Nekdanji član Mure Žan Karničnik je Celju v 22. minuti priigral izenačenje z izjemnim strelom z 20 metrov pod prečko. Luka Turudija je pri črno-belih v 30. minuti z glavo meril previsoko, na drugi strani je iz še lepšega položaja malce čez gol meril Denis Popović, natančnejši pa je bil Damjan Vuklišević v 42. minuti, ko je zadel z glavo po Popovićevi podaji iz kota z desne strani.

Mura je odločno začela tudi drugi polčas, vendar jo je hitro umiril nov zadetek Celja. Po novi Popovićevi podaji, takrat z leve strani, je z glavo zadel Aljoša Matko in dosegel svoj 14. gol sezone, s katerim je prvi strelec lige.

Zabukovnik je bil v 59. minuti zelo blizu zadetku po strelu z 20 metrov, ko je zadel vratnico, pozneje pa je Celje nadziralo dogajanje in ni dovolilo kakšnih pretresov. Domači strateg Tonči Žlogar je z menjavami predvsem v napadalnem delu poskusil rešiti, kar se je rešiti dalo, a je širok celjski kader imel odgovore na vse in brez posebnih težav pripeljal tekmo do zanj srečnega konca.

Tik pred koncem pa je Luka Menalo pri Celju povsem izgubil živce ob provokaciji Learda Sadriuja, odrinil domačega nogometaša, zaradi tega je dobil tudi rdeči karton.

Mariboru prinesla zmago Jakupović in Soudani

Za Maribor, pri katerem sta Arnel Jakupović in Hilal Soudani prispevala po gol in podajo, je bila to šele tretja zmaga v gosteh v sezoni, pred tem je slavil le na enem gostovanju pri Radomljah in enem pri Domžalah.

Nogometna sezona se približuje koncu. FOTO: Mediaspeed

Mariborčani so uvodoma takoj prevzeli pobudo, v tretji minuti je pred golovo črto z glavo žogo odbil Luka Koblar in bržčas preprečil vodstvo gostov, naslednjo nevarno akcijo pa so gosti izpeljali v 25. minuti, ko je iz sicer ostrega kota z leve strani cilj zgrešil Jakupović. Ta mariborski napadalec pa je v 30. minuti dosegel svoj 13. gol sezone za zasluženo vodstvo prevladujočega Maribora, potem ko mu je Soudani z leve strani žogo poslal pred vrata. S tem je Jakupović na vrhu strelske lestvice ujel Aljošo Matka iz Celja.

Takoj po začetku drugega dela je Maribor podvojil prednost, Maks Barišić je z leve strani podal v osrčje kazenskega prostora, tam je Jakupović žogo oddal do Soudanija, slednji pa je nato zanesljivo ugnal Lana Jovanovića.

Aluminij je enega redkih resnejših strelov sprožil v 54. minuti, ko je Menno Bergsen brez posebnih težav ustavil strel Artema Biljija. Nevarnejši poskus je bil Barišićev na drugi strani z več kot 20 metrov, ko je v 58. minuti zadel vratnico, Lan Jovanović pa je nato ustavil še strel Josipa Iličića. Ta je v 73. minuti ob poskusu podaje zadel zgornji del prečke, nato pa je spet z leve poslal nevarno podajo pred gol, a znova je žoga spet zadela okvir vrat, njegovi soigralci pa niso prišli do odbite žoge.

V 81. minuti je Bamba Susso žogo z glavo poslal v naročje Bergsna, malce zatem je na drugi strani tudi z glavo zgrešil Jakupović, kar sta bili tudi zadnji nevarnejši akciji tekme. V 93. je Tom Kljun imel na voljo še prosti strel z 18 metrov, a žogo poslal čez gol.

Domžale ugnale Bravo

Nogometaši Domžal pa so za konec 29. kroga premagali Bravo Kostel s 3:1. Zamenjava trenerja oziroma šok terapija vodstva domžalskega kluba je uspela. Novi trener Matej Podlogar, ki je na začetku tedna zamenjal Dušana Kosića, je debitiral z zmago, ta bo v boju za obstanek njegovi ekipi zagotovila mirnejše nadaljevanje prvenstva. Vsi zadetki so padli v zadnjih 20 minutah.

1. SNL, 29. krog:
Aluminij – Maribor 0:2 (Arnel Jakupović 30., Hilal Soudani 47.)
Rogaška – Olimpija 2:3 (Kregar 44, Korošec 52.; Florucz 45.+3., Silva 49., Bristrić 88.)
Radomlje – Koper 1:1 (Dobrovoljc 90.+1.; Nkada 75.-11 m)
Mura – Celje 1:3 (Čakš 7.; Karničnik 22., Vuklišević 42., Matko 49.)
Bravo – Domžale 1:3 (Selan 87.; Pišek 70., 82., Stuparević 78.)