Bravo šokiral Olimpijo, Štajerci pobegnili Kopru

Na obzorju spektakularen nedeljski večni derbi med Olimpijo in Mariborom v Stožicah.
Fotografija: Nogometaši Brava (v rumenem) so bili vnovič boljši od Olimpije. FOTO: Voranc Vogel

Potem ko sta že v sobotnem dogajanju 30. kola 1. SNL zabeležila zmagi Radomlje in Maribor, v Sežani pa so se razšli brez zmagovalca, je bilo zanimivo tudi na velikonočni ponedeljek. Mestni derbi v Ljubljani je pripadel Šiškarjem, kar je pomembna zmaga za Šiškarje v boju za obstanek, obenem pa razplet pomeni še bolj zanimiv nedeljski derbi med Olimpijo in Mariborom v Stožicah. Popoldne bo še derbi med Muro in Celjem v Murski Soboti.

Zmagovalca odločil Luka Štor

Dvoboj med Bravom in Olimpijo je bil zelo živahen in zanimiv, veliko večjo posest žoge (29:71 v %) in več navideznih nevarnih akcij so si priigrali zeleno-beli iz Stožic, toda tradicija je obveljala, gostitelji so na koncu spet osvojili tri točke. Bravo je bil v resnici v drugem polčasu boljši in zasluženo premagal vodilno moštvo lige, kateremu je statistično pripadel prvi polčas. Edini gol je v 55. minuti zabil Luka Štor.

Šiškarji so v drugem polčasu nadigrali moštvo iz Stožic. FOTO: Voranc Vogel

Celjani so v Murski Soboti pred lepo polnimi tribunami prišli do pomembne zmage v boju za evropske vozovnice. V derbiju z neposrednim tekmecem za Evropo so premagali Muro in imajo zdaj na tretjem mestu 51 točk, tri manj od drugouvrščenega Maribora, pet več od četrtouvrščenega Kopra, sedem od Domžal in že devet od šestouvrščene Mure, ki je tokrat zaradi bolezni ni vodil trener Dejan Grabić.

Kako sta padla oba gola? Celjani so v 40. minuti prišli do najstrožje kazni po igranju z roko Srđana Kuzmića. Z bele pike je zanesljivo zadel Lovro Bizjak. V 57. minuti je Denis Popović je lepo podal za hrbet domače obrambe do Charlesa Ikwuemesija, ta je sam stekel proti Klemnu Mihelaku in ga ugnal za 2:0 in svoj osmi gol sezone.

PrvaLiga Telemach, 30 kolo:
Tabor Sežana – Domžale 1:1 (500; Šušnjara 17.; Brecl 44.)
Radomlje – Gorica 2:0 (200; Nuhanović 35., 72.)
Maribor – Koper 3:1 (2800; Tolić 43., Laušič 54., Brnič 73.)
Bravo – Olimpija 1:0 (1500; Štor 55.)
Mura – Celje 0:2 (3000; Bizjak 42./11-m, Ikwuemesi 57.)

V soboto pomembna zmaga Maribora

Živahno je bilo že v soboro. Tako Maribor kot Koper sta tekmo, ki je bila pomembna v boju za evropske vozovnice, začela precej oslabljena. Pri Mariboru je manjkal trenutno najbolj vroč igralec 1. SNL Žan Vipotnik, pogrešali so tudi Jana Repasa. Pri Koprčanih so med drugim manjkali Andrej Kotnik, Bede Osuji, Matej Palčič in Maks Barišič.

Nogomet Maribor in Olimpija. Maribor, 19. februar 2023 Foto Marko Pigac/mp Produkcija/pigac.

Z oslabljeno zasedbo so se precej bolje odrezali Mariborčani, ki so se z zmago s 3:1 utrdili na drugem mestu prvenstvene lestvice. Mrežo gostov je po podaji Josipa Iličića v 43. minuti načel Marko Tolić, kar je bila odlična popotnica za domačine pred drugim polčasom, ko se jim je na igrišču ponujalo precej več prostora.

Izkoristil ga je Marin Laušić, ki je v 54. minuti povišal vodstvo Maribora na 2:0, podal mu je Rok Kronaveter. Za še bolj mirno končnico je v 73. minuti po novi podaji Iličića poskrbel 21-letni Ivan Brnić in jasno je bilo, da bodo tri točke ostale v Ljudskem vrtu. V 96. minuti tekme je končni izid z enajstmetrovke postavil Nigerijec Bright Edomwonyi

Koper je na lestvici na četrtem mestu, dve točki zaostajajo za tretjim mestom in kvalifikacijami za konferenčno ligo, ki ga s tekmo manj zaseda Celje.

Nuhanović junak v Domžalah

V pomembni tekmi v boju za obstanek sta se v Domžalah srečali oslabljeni zasedbi Radomelj in Gorice. Predvsem slednja je pogrešala kar nekaj pomembnih igralcev, tudi Luko Stankovskega in Daria Kolobarića, zaradi bolezni je bil odsoten tudi trener Edoardo Reja.

Nogometaši Domžal se še vedno borijo za mesta, ki vodijo v Evropo. FOTO: Leon Vidic/Delo

Na koncu so se veselili Radomljani, oba zadetka je prispeval Sandi Nuhanović, zdaj imajo mlinarji, ki so neporaženi zadnjih pet krogov, 30 točk in so se vsaj začasno prebili na sedmo mesto. Tako jim zelo dobro kaže v boju za obstanek, v katerem najslabše kaže Taboru, ki ima 21 točk, ter prav Gorici, ki ima po tretjem zaporednem porazu le točko več.

Prvi zadetek je Nuhanović dosegel v 35. minuti, potem ko je uspešno izvedel enajstmetrovko. To je zakrivil vratar Gorice Matevž Dajčar, ki je predolgo čakal v svojih vratih, nato pa ob izbijanju naredil prekršek nad Esterjem Soklerjem. V drugo je bil Nuhanović natančen, ko je v mrežo po strelu Gabra Dobrovoljca pospravil odbito žogo.

Domžale v Sežani ostajajo brez zmage

Domžalčani so gostovali v Sežani, kjer še nikoli niso zmagali. Tudi tokrat so ostali brez polnega izkupička, jim je pa Amadej Brecl z lepim zadetkom ob koncu prvega polčasa prinesel vsaj točko v boju za evropska mesta.

Kraševci so po enakovrednem uvodu tekme povedli v 17. minuti, ko je pred vratarja Gašperja Tratnika prišel Luka Šušnjara in ga rutinirano ugnal za 1:0. Domžalčani so izenačili v 44. minuti, ko je Brecl, ki je vstopil s klopi po poškodbi Mirka Mutavčića, sprožil s približno 30 metrov in žogo poslal pod prečko za 1:1. V drugem polčasu nismo spremljali veliko dogajanja na zelenici, pravih priložnosti ni bilo in ostalo je pri izidu 1:1.