Donald Trump lahko nadaljuje s predsedniško tekmo

Kolorado nima pravice do izključitve prejšnjega republikanskega predsednika.
Fotografija: Republikanski volivci, se na predvolitvah v veliki večini odločajo za Trumpa. FOTO: Mandel Ngan/AFP
Odpri galerijo
Republikanski volivci, se na predvolitvah v veliki večini odločajo za Trumpa. FOTO: Mandel Ngan/AFP

 

Ameriško sodišče je soglasno presodilo, da lahko vodilni kandidat za republikansko predsedniško imenovanje Donald Trump ostane v tekmi za Belo hišo.  S tem so zavrnili vrhovno sodišče zvezne države Kolorado, ki je prejšnjemu republikanskemu predsedniku zaradi domnevne vloge pri vdoru njegovih privržencev v kongres 6.januarja 2021 odreklo pravico do še enega predsedniškega mandata.

Sekcija 3 štirinajstega amandmaja k ameriški ustavi, na katero se je sklicevalo vrhovno sodišče Kolorada, sodelovanje na predsedniških volitvah odreka vsakomur, ki je že podal prisego zvestobe ZDA ter se potem udejstvoval v vstaji ali uporu proti njim ali pomagal njihovim sovražnikom.  Vrhovno sodišče ZDA je soglasno sklenilo, da za uveljavljanje te zakonodaje proti zveznim uradnikom ali kandidatom za zvezne položaje niso pristojne ameriške države, ampak kongres. S tem so utišali tudi podobne pritožbe Illinoisa in Maina.

Ni pričakovati, da bo koloradsko zastavo prevzel zvezni kongres z republikansko večino v predstavniškem domu, ki poudarja, da niti posebni preiskovalec Jack Smith Trumpa ne obtožuje vstajništva ali uporništva. Ta je proti nekdanjemu predsedniku, ki je pozival k miroljubnim demonstracijam, uporabil zakonodajo proti kukluksklanu po ameriški državljanski vojni ter iz leta 2002 proti voditeljem propadlega energetskega podjetja Enron. Prva je opredeljena kot zarota proti pravici do volitev in druga kot koruptivno preprečevanje uradnih postopkov.

Posebni tožilec Jack Smith. Foto Mandel Ngan/Afp
Posebni tožilec Jack Smith. Foto Mandel Ngan/Afp

Državna sekretarka Kolorada Jena Griswold je Trumpa vrnila na spisek predsedniških kandidatov, odločitve te in drugih zveznih držav pa so že doslej množično zavračali republikanski volivci. Kolorado je tudi ena od petnajstih zveznih držav in teritorija ameriške Samoe, v katerih bodo republikanski volivci jutri po vseh napovedih izbrali Trumpa in ne njegove vztrajne tekmice Nikki Haley. Nekdanja veleposlanica pri OZN je doslej uspela pridobiti le glasove prestolnice Washington in 45. predsednik je govoril, da je zanalašč ostajal izven »močvirja«, »ptičji možgani«, kot zmerja svojo tekmico, naj bi tam porabila ves svoj čas in denar. Sam je čez konec tedna zmagal med republikanci v Misuriju, Idahu in Michiganu, še pred tem v Iowi, New Hampshiru, Nevadi in v domači Južni Karolini nekdanje guvernerke Haleyeve.

Z zmerjanjem tekmice s ptičjimi možgani pa je nekdanji newyorški nepremičninski magnat in televizijska osebnost spet poudaril svoje pomanjkljivosti. Večina republikanskih volivcev verjame, da politični razred prestolnice Washington proti milijonarskemu zagovorniku delavskega razreda uporablja vse vrste legalnih vojn, sredinske volivce pa še naprej odbija z zmerjanji političnih nasprotnikov. Zaradi še večjih šibkosti 81-letnega demokratskega predsednika Joeja Bidna si vse več Američanov vendarle želi vrnitve Trumpovih časov s solidno gospodarsko rastjo, nizko inflacijo ter brez novih vojn v svetu, in prvi republikanec vsaj za zdaj vodi v večini odločilnih nihajočih zveznih držav.

Tožilka georgijskega okraja Fulton Fani Willis. Foto Alex Slitz Via Reuters
Tožilka georgijskega okraja Fulton Fani Willis. Foto Alex Slitz Via Reuters

Tudi po zavrnitvi odločitve vrhovnega sodišča Kolorada pa ni pričakovati konca »pravnih vojn« demokratskih tožilcev in tožilk proti njemu. Pravosodna ministrica države New York Letitia James je dosegla 454 milijonov vredno obsodbo proti njemu in družini zaradi prirejenih poslovnih podatkov kljub temu, da se ni pritožila nobena banka. V Georgiji se proces zaradi domnevnega vmešavanja v volilne rezultate maje zaradi očitkov korupcije na račun tožilke Fani Willis, ki je za posebnega preiskovalca najela in drago plačala svojega fanta. Posebni tožilec Jack Smith prejšnjega predsednika obtožuje zaradi zadrževanja zaupnih dokumentov v domačem Mar-a-Lagu, pa čeprav Trump prepričuje, da je imel kot predsednik države pravico do tega - v nasprotju s svojim demokratskim naslednikom Joejem Bidnom, ki je dokumente zadrževal vso svojo senatorsko in podpredsedniško kariero.

Trumpovi privrženci verjamejo, da ameriška roka pravice povsem drugače obravnava 81-letnega demokrata, katerega sina Hunterja republikanski del kongresa sumi prodajanja očetovega vpliva v tujini. Za Bidna je posebni preiskovalec Robert Hur je presodil, da so obtožbe proti njemu upravičene, a bi porota simpatizirala s »starcem s slabim spominom«. Republikanski kongresniki zdaj zahtevajo posnetke in prepise zaslišanj: če je preveč senilen za proces, je po njihovem mnenju neprimeren tudi za najvišjo izvršno oblast ZDA.

Morda pa tudi Bidnu grozijo procesi po odhodu iz Bele hiše? V drugem procesu pred vrhovnim sodiščem Trump zahteva časovno podaljšanje predsedniške imunosti, ki jo  je najvišje sodišče ZDA podelilo predsedniku Richardu Nixonu. V Trumpovem primeru je izid manj jasen, vrhovno sodišče pa se je v sedanje »sodne vojne« vmešalo že s sprejemom primera prizivnega sodišča prestolnice Washington. Demokrati težko razumejo krepitev republikanske podpore Trumpu po vsaki od njihovih obtožnic in še vedno upajo, da bi vsaj ena obsodba zamajala sredinske glasove zanj, osrednji proces zaradi domnevnega oviranja volitev, tudi ta v režiji posebnega tožilca Smitha, pa bo zdaj upočasnjen.

 

 

 

Preberite še:

Komentarji: