Piranski občinski svet o nakupu teniških igrišč

Župan Andrej Korenika predlaga občinski odkup portoroškega teniškega centra z okolico za 4,65 milijona evrov.
Fotografija: Portoroški teniški center bo pred propadom z nakupom reševala občina. FOTO: Boris Šuligoj/Delo
Odpri galerijo
Portoroški teniški center bo pred propadom z nakupom reševala občina. FOTO: Boris Šuligoj/Delo

Na dnevnem redu današnjega piranskega občinskega sveta je dogovor med piranskim županom Andrejem Koreniko in Termami Čatež, ki jih obvladuje Bojan Petan, glede občinskega odkupa portoroškega teniškega centra za 4,5 milijona evrov (skupaj z davkom 4,65 milijona evrov). Občina se bo v skladu s predlogom zadolžila za 3,8 milijona evrov za 25 let, preostalo kupnino pa bo poravnala z denarjem iz letošnjega proračuna.

Glede na razmerje sil v občinskem svetu bodo svetniki županov predlog predvidoma podprli. Gre pravzaprav za sodno poravnavo, saj so Terme Čatež tožile Občino Piran, ki je v prejšnjem mandatu uveljavljala predkupno pravico za nakup teniških igrišč, nato pa je tik pred iztekom mandata prejšnjega župana odločitev o nakupu preložila na sedanjega. Občinski svet v tem mandatu je v zvezi z nakupom portoroškega teniškega centra februarja letos pooblastil župana Koreniko, naj se pogaja s Termami za boljšo ponudbo od tiste, o kateri so odločali njihovi predhodniki, ter za dodatna zemljišča.

Nakup obsega tudi črno gradnjo

Korenika se je tako izpogajal za dodatnih 7300 kvadratnih metrov zemljišč – poleg že prej predvidenih slabih 22 tisoč kvadratnih metrov –, ki obsegajo tudi park, balinišče, mini golf in zelenico. Kot je navedeno v gradivu za občinski svet, je predmet poravnave tudi pokrito teniško igrišče, čeprav je objekt brez dovoljenj in bi ga bilo treba legalizirati. Omenjeno je tudi, da bi bilo treba v prenovo igrišč v začetni fazi vložiti 536.000 evrov do leta 2025.

Obenem pa bi Terme Čatež v skladu z dogovorom lahko na bližnjem zemljišču, ki ni predmet prodaje, zgradile »gostinski objekt«, za katerega bi sprejeli obvezno razlago, da so dopuščene tudi trgovska in nekatere druge dejavnosti. Po neuradnih informacijah naj bi se Bojan Petan na območju, ki ostaja v lasti Term Čatež, že dogovarjal z verigo Spar za gradnjo trgovine. Terme s poravnavo pridobijo tudi dodatni rok za izgradnjo termalne riviere, za katero se izteka veljavnost občinskega podrobnega prostorskega načrta, in sicer do leta 2026.

Svetniki napovedali podporo

Da bodo nakup podprli, so včeraj potrdili člani županove koalicije – med njimi Manuela Rojec (Gibanje Svoboda), Denis Goja (SD), Saša Burian (Zveza za Primorsko) in Marino Bažec (SDS). »Glasovanja se bom najverjetneje vzdržala, saj občinsko vodstvo ni dovolj prepričljivo predstavilo, kakšne načrte ima s teniškim centrom,« je dejala samostojna občinska svetnica Barbara Imenšek. Omenila je, da ima občina zagotovo druge prioritete kot nakup teniških igrišč – denimo vrtec, garažno hišo ali neprofitna stanovanja, vendar je to zadeva, ki so jo podedovali iz prejšnjega mandata in jo morajo zdaj pač rešiti.

Davorin Petaros (Gibanje za Občino Piran – GZOP) je opozoril na izsiljevanje Term Čatež z domnevnim drugim kupcem ter na po njegovem previsoko ceno, vendar tudi on meni, da imajo svetniki zdaj skoraj zvezane roke. Sam se še ni odločil, kako bo glasoval. »Vemo, kaj se je zgodilo v Izoli, kjer je podjetje iztožilo občino za milijonsko odškodnino, in ponovitve te zgodbe si v Piranu ne želimo,« je poudaril Gašpar Gašpar Mišič, predstavnik liste GGM in mi. Po njegovih besedah bi morali teniški center odkupiti hotelirji kot naložbo v turizem, a so s pasivno držo to prevalili na občino.

Preberite še:

Komentarji: