Mura zasluženo slavi zgodovinsko zmago, Prekmurcev dva dni ne bo domov

Nogometna družina bi si težko zamislila lepši vrhunec sezone 2020/2021 kot neposredni derbi za prvaka.
Fotografija: Takole so proslavili naslov prvaka nogometaši Mure. FOTO: Jure Eržen

Takole so proslavili naslov prvaka nogometaši Mure. FOTO: Jure Eržen

Klobuk dol, nogometaši Mure! Prekmurci so postali sedmi klub z naslovom slovenskega nogometnega prvaka. Klub, ki se je šele v sezoni 2018/19 vrnil v prvo SNL, se je v zadnjih letih povzpel na vrh na ekspresen način. Mura je v prvi sezoni osvojila četrto mesto in si priigrala pot v Uefine pokale, lani je osvojila slovenski pokal, ob letu osorej pa slovensko prvenstvo, potem ko je sinoči zasluženo zmlela Mariborčane sredi Ljudskega vrta (1:3)!

Derbi zadnjega kola med Mariborom in Muro je bil v resnici sanjski vrhunec sezone 2020/21. Kluba sta se neposredno borila za naslov prvaka, izhodišče pa je bilo znano: Prekmurci so lovili zmago, Štajerci bi vzeli tudi točko. V Ljudskem vrtu so pripravili spektakularno vzdušje tudi navijači, četudi se jih je zaradi preventivnih ukrepov v boju s pandemijo koronavirusa zbralo le 3500.

Navijači videli štiri privlačne gole

Prvi polčas ni dobil zmagovalca, navijači pa so videli dva lepa gola. Maribor je začel tekmo bolj pogumno in odločno, prvih deset do petnajst minut je »pripadlo« Štajercem, četudi so bili tedaj premalo konkretni. Bolj konkretni so bili vendarle Prekmurci, ki so igrali zelo spretno na taktiko nasprotnih napadov.

Soboški nogometaši so bili upravičeno ponosni na doseženo. FOTO: Jure Eržen

Prvi gol so tako zabili gostje, potem ko je imel Klemen Šturm po strelu tudi malo sreče in je odbita žoga preletela vratarja Ažbeta Juga – 0:1. To je bil kar hud šok za vijoličaste. Zdelo se je, da bodo prej zabili gol nogometaši Mure, kot pa bi prišlo do izenačenja. Morda bi se to zgodilo, če bi sodnik Matej Jug pokazal na belo točko po igranju Mariborčanov z roko. Toda zgodilo se je obratno. Lepo akcijo Aljoše Matka je v mojstrskem slogu končal Jan Mlakar in že v prvi minuti sodnikovega dodatka postavil izid prvega polčasa 1:1.

V Ljudskem vrtu se je po dolgem času zbralo veliko število navijačev, navzoči so bili tudi Prekmurci, ki so bili po tekmi posebej zadovoljni. FOTO: Jure Eržen

Tudi drugi polčas je bil zanimiv, tudi v drugih 45 minutah so navijači videli dva gola – toda oba v mreži domačega vratarja Ažbeta Juga! Najprej je rezervist Mihael Klepač izkoristil zaupanje Šimundže in zabil velemojstrski gol po lepi podaji Nina Kouterja, piko na i je postavil Luka Bobičanec z bele točke, potem ko je Aleks Pihler storil prekšek za najstrožjo kazen.

Ante Šimundža je zrežiral velik podvig. FOTO: Jure Eržen

»Ko smo osvojili pokalni naslov, me ni bilo domov en dan, zdaj lahko vsem domačim sporočim, da me ne bo domov dva dni! Zasluženo smo zmagali, težko opišem veselje, gotovo nas čaka fešta z navijači,« je po tekmi za Planet TV povedal Žiga Kous.

PrvaLiga Telekom, 36. kolo:
Bravo : Olimpija 3:0 (Tučić 60., 72., Maruzin 63.)
Celje : Koper 2:1 (Sokler 4., Božić 87., 11-m; Mulahusejnović 43.)
Domžale : Aluminij 1:1 (Vuk 86.; Djerlek 57.)
Tabor Sežana : Gorica 0:1 (Ljutić 62.)
Maribor : Mura 1:3 (Mlakar 45.; Šturm 34., Klepač 75., Bobičanec 78., 11-m)
Maribor: Jug, Milec, Pihler, Uskoković, Koderman, Gorenak (od 79. Tavares), Vrhovec, Repas, Matko (od 65. Silva), Mlakar, Požeg Vancaš (od 71. Kotnik); Mura: Obradović, Karničnik, Maruško, Gorenc, Horvat, Kouter, Kous, Šturm (od 79. Pucko), Bobičanec, Maroša (od 68. Klepač), Mandić (od 88. Ouro).

Lestvico zagotavlja SofaScore LiveScore

Maribor ostaja slovenski rekorder

Mariborski nogometaši so bili doslej daleč najuspešnejši na slovenskih tleh, saj so do sezone 2020/21 osvojili kar 15 naslovov državnega prvaka. Olimpija je resda nanizala štiri lovorike takoj po osamosvojitvi Slovenije (1992-1995) ter bila nato najboljša še v letih 2016 in 2018.

Mura je postala sedmi klub z naslovom slovenskega prvaka. FOTO: Delo

Toda Maribor je pozneje serijsko nizal trofeje za prvaka. Najboljši je bil v obdobju 1997-2003 ter v letih 2009, 2011-2015, 2017 in 2019. Štirikrat so bili najboljši Goričani (1996, 2004-2006), dvakrat Domžalčani (2007 in 2008), po enkrat pa Koper (2010) in Celje (2020).

Grabić: Nismo si zaslužili, da bi trepetali povsem do zadnjega kola

Prve štiri tekme zadnjega kola so že odigrali. Pod drobnogledom je bila srdita bitka za obstanek oziroma iskanje odgovora na vprašanje, kdo bo pristal na predzadnjem mestu, ki prinaša dodatne kvalifikacije za obstanek v 1. SNL z drugouvrščenim klubom 2. SNL Krko. Najslabše se je izšlo za Koper, ki je v dvoboju nekdanjih prvakov potegnil krajšo v Celju.

Nogometaši Brava so v zadnjem mestnem derbiju v tej sezoni zasenčili Olimpijo. FOTO: Voranc Vogel

Izpostaviti velja tretji zaporedni poraz Olimpije, ki je za konec izgubila še mestni derbi v Spodnji Šiški. Bravo je zasluženo končal sezono na zmagovit način, s čimer se je strinjal tudi njegov trener Dejan Grabić. »To je lep zaključek, peto mesto je odličen rezultat, seveda pa si nismo želeli priti v tak položaj pred zadnjim kolom, saj si niti nismo zaslužili – predvsem z igrami v tej sezoni – , da bi se borili za obstanek še v zadnjem kolu. Peto mesto je gotovo imenitna popotnica za naslednjo sezono,« je v pogovoru za TV Slovenija ocenil Grabić.

Trener Olimpije Goran Stanković je našel pojasnilo za nov poraz v torkovem finalu pokalnega tekmovanja s Celjem. "Tekmo smo začeli s štirimi mladinci, eden je celo debitiral v 1. SNL. V mislih smo bili pri pokalu, četudi seveda nismo želeli izgubiti. Toda nekatere igralce smo enostavno morali spočiti,« je dodal Stanković.