Švicarka brez smukaške zmage na elitni ravni postala svetovna prvakinja

Velika senzacija na svetovnem prvenstvu v Meribelu: ženski smuk je dobila Švicarka Jasmine Flury pred Avstrijko Nino Ortlieb in Švicarko Corinne Suter.
Fotografija: Švicarka Jasmine Flury je bila nasmejana po prihodu v cilj, kmalu so jo oblile solze sreče. FOTO: Jeff Pachoud/AFP

Švicarska alpska smučarka Jasmine Flury je nova svetovna prvakinja v smuku. Fluryjeva, ki je v karieri slavila le na eni tekmi svetovnega pokala v domačem St. Moritzu, še to v superveleslalomu, je s štartno številko 2 pokorila konkurenco. Boj za zlato, srebrno in bronasto snežinko je s številko 1 odprla Avstrijka Stephanie Venier, njen čas pa je za več kot pol sekunde občutno izboljšala Fluryjeva (1:28,03 sekunde), ki sta se ji do konca tekme najbolj približali Avstrijka Nina Ortlieb (+ 0,04 sekunde) in Švicarka Corinne Suter, branilka naslova z zadnjega mundiala v Cortini d'Ampezzo, ki je zaostala za 12 stotink sekunde. Švicarka je seveda tudi olimpijska prvakinja iz Pekinga.

Italijanka Sofia Goggia, ki je v tej sezoni zmagala na štirih od šestih izpeljanih smukov za svetovni pokal – na preostalih dveh sta slavili Ilka Štuhec in Italijanka Elena Curtoni –, se je na progo podala s številko 6 in po dobrem začetku svojega nastopa zaostajala večji del proge, ko pa se je začela bližati času Fluryjeve, je v enem zadnjih zavojev povozila vrata in ostala brez uvrstitve. Curtonijeva se ravno tako ni izkazala s štartno številko 13 in na koncu zasedla skromno 13. mesto.

Ilka Štuhec je lahko zadovoljna predvsem s prikazanim v spodnjem delu proge. FOTO: Jeff Pachoud/AFP

Dvakratna svetovna prvakinja v kraljevski disciplini alpskega smučanja iz leta 2017 in 2019 Ilka Štuhec nastopa na progi Roc de Fer v Meribelu s številko 15 ni začela najbolje in hitro zaostala za več kot pol sekunde, v precej boljšem spodnjem delu pa je znižala zaostanek na 42 stotink sekunde, kar je bilo dovolj za šesto mesto. Na štartu je bilo sicer zgolj 29 tekmovalk. Mariborčanka, ki je na prvem treningu zasedla tretje mesto, na drugem pa ni nastopila, saj si je vzela dan premora, je na petkovem zadnjem treningu vpisala 18. čas, za najhitrejšo Goggio je zaostala 1,54 sekunde. Goggia je postavila najhitrejši čas tudi prvega treninga. Na drugem treningu pa je bila pred vsemi Venierjeva.

Na zmenku z zgodovino

Pred Štuhčevo je leta 2015 smukaško konkurenco pokorila Tina Maze na SP v Beaver Creeku v ZDA. Mariborčanko je v soboto čakal zmenek z zgodovino, saj bi lahko postala komaj tretja alpska smučarka z osvojenimi tremi naslovi svetovne prvakinje v smuku. Toda dosežek, ki je doslej uspel zgolj Nemki Christel Cranz, ki je tekmovala še pred drugo svetovno vojno, in Avstrijki Annemarie Moser-Pröll, šampionki iz osemdesetih let, je ostal nedotaknjen. Ilka Štuhec je tudi zamudila priložnost, da bi z 32 leti postala najstarejša dobitnica zlate kolajne v smuku na SP. Ta starostni dosežek ostaja v lasti Tina Maze, ki je bila leta 2015, ko je osvojila naslov smukaške šampionke, stara 31 let.