Hrvati z evrogolom Brozovića slavili v Bratislavi, Rusi do zmage v Nikoziji

Po zmagi Slovenije nad Malto sta vse tri točke v petem kolu kvalifikacij za SP 2022 osvojili tudi reprezentanci Hrvaške in Rusije.
Fotografija: Brozović (drugi z desne) proslavlja zmagoviti zadetek v Bratislavi. FOTO: David W. Cerny/Reuters

Ruska reprezentanca je v tekmi petega kola kvalifikacij za SP 2022 slavila na Cipru, ki je po marčevskem podvigu proti Sloveniji izgubil drugič zapored. To je bila druga tekma novega ruskega selektorja Valerija Karpina, ki je na vedno vročem gostovanju v Nikoziji proslavil svojo prvo zmago v novi vlogi. Rusi, ki so večer začeli na prvem mestu v skupini H, v kateri igra tudi Slovenija, so povedli v 6. minuti, ko je Fedor Smolov za hiter zadetek zaposlil Aleksandra Jerohina. Smolov, ki naj bi po odmevni (prisilni) upokojitvi Artjoma Dzjube v Karpinovem moštvu prevzel veliko večje breme, je bil podajalec tudi pri drugem golu na tekmi, ki ga je v 55. minuti dosegel Rifat Žemaletdinov.

Slovenski nogometaši, ki so v istem terminu v Ljubljani stežka premagali Malto (1:0), so vneto pričakovali tudi novice iz Bratislave, kjer sta se udarili Slovaška in Hrvaška. Slovaki, ki so sredi tedna v Stožicah z remijem 1:1 osvojili zasluženo točko, so imeli po prvih desetih minutah srečo, da se niso znašli v zaostanku, potem ko je Mislav Oršić s strelom z okoli 20 metrov zatresel prečko. Antonia Čolaka je v 19. minuti v zadnjem hipu uspel ustaviti Milan Škriniar, nato pa so svetovni podprvaki, ki so spet igrali brez kapetana Luke Modrića in tokrat tudi brez prvega vratarja Dominika Livakovića, nevarno stopili s plina. Slovaki so imeli do konca polčasa večje priložnosti, še posebej se je rezervni čuvaj mreže Ivica Ivušić izkazal ob strelu Roberta Maka v 26. minuti.

Številne menjave vendarle prinesle zadetek

Gostujoči selektor Zlatko Dalić se je v 55. minuti odločil za kar trojno menjavo in v igro poslal Marka Livajo, Maria Pašalića in Ivana Perišića, v 62. minuti pa namesto Oršića še Martina Kramarića. Pred obračunom s Slovenijo v Splitu se je hazardiranje Hrvatom vendarle obrestovalo, ko je v 86. minuti slovaško mrežo zatresel Marcelo Brozović. Ta je po prostem strelu še enega rezervista Lovra Majerja mojstrsko zadel z razdalje, Ivušić pa je do konca obračuna še vsaj dvakrat rešil spet neprepričljive Hrvate, ki pa so na vrhu lestvice spet ujeli Ruse ter za tri točke ubežali Sloveniji, ki jim je v letošnjih kvalifikacijah prizadejala edini poraz. Slovaki so padli na četrto mesto s šestimi točkami, točko več ima Slovenija.

Rusi pozdravljajo svoje navijače v Nikoziji. FOTO: Afp

V skupini A je Azerbajdžan zadal nov udarec Irski z remijem v Dublinu (1:1). Poraz zelenih je šele v 87. minuti preprečil Shane Duffy, sobotna tekmeca pa sta z vsega točko na zadnjih mestih v skupini, kjer je na vrhu pred Portugalsko zdaj spet Srbija. Ekipa legendarnega Dragana Stojkovića je po prijateljskih tekmah v Kobeju (Japonska) in Debrecenu (Katar) na svoji zelenici odpravila Luksemburg s 4:1. Dva gola je med 22. in 35. minuto dosegel Aleksandar Mitrović, Luksemburžani pa so v drugem polčasu, natančneje v 77. minuti, znižali prek Olivierja Thilla. A po avtogolu Maxima Chanota so se strasti na štadionu Rajka Mitića v Beogradu hitro umirile, na končnih 4:1 je v zadnjem napadu povišal Nikola Milenković po drugi podaji na tekmi Filipa Kostića.

Nov remi Francije, izraelska petarda v mreži Avstrije

V skupini D so Finci z edinim golom na tekmi, po skoraj točno uri igre ga je dosegel Joel Pohjanpalo, na svojem olimpijskem štadionu v Helsinkih premagali Kazahstance z 1:0 ter po dveh remijih zabeležili še prvo zmago v letošnjih kvalifikacijah. Nova neprepričljiva predstava je za svetovnimi prvaki Francozi, ki so se iz Kijeva vrnili s točko (1:1). Mikola Šaparenko je tik pred polčasom poskrbel za veselje ukrajinskih navijačev na tribunah olimpijskega štadiona, a je kmalu po začetku drugega polčasa izenačil Anthony Martial, ki je izbral dober trenutek za prekinitev kar petletnega strelskega posta v reprezentanci. V 64. minuti je Didier Deschamps v igro poslal tudi izkušenega Karima Benzemaja, ki pa s soigralci ni uspel še enkrat streti čvrste ukrajinske obrambe. Francozi po dveh zaporednih remijih, nedavno so jim točke odščipnili nogometaši Bosne in Hercegovine, ostajajo na vrhu skupine D z devetimi točkami, a so odigrali tudi dve tekmi več od drugouvrščenih Fincev (5). Enako število točk kot Finci in enako število tekem kot Francozi imajo Ukrajinci (5), BiH je pri dveh točkah, a mora ravno tako še odigrati dve tekmi.

Pomembne tri točke je Norvežanom v Latviji prinesel gol Erlinga Haalanda z enajstih metrov v 20. minuti. Za končnih 2:0 je zadel Mohamed Elyounoussi v 66. minuti, Vikingi pa so se vsaj za hip vrnili na vrh lestvice skupine G, a so jih do konca večera spet prehiteli Nizozemci in Turki. Prvi so bili s 4:0 boljši od Črnogorcev, dvakrat (enkrat z 11-m) je zadel novi adut Barcelone Memphis Depay, med strelce pa sta se vpisala še Georginio Wijnaldum in prvič v karieri tudi 22-letni krilni napadalec PSV iz Eindhovna Cody Gakpo, ki mu je za nameček uspelo prekrasno zadeti z roba kazenskega prostora. Turki, ki imajo kot vodilni v skupini še točko več od Nizozemcev, so v drugem polčasu strli Gibraltar na gostovanju na jugu Iberskega polotoka, med 54. in 83. minuto so zadeli Halil Dervisoglu, Hakan Calhanoglu in Kenan Karaman. Calhanoglu je bil tudi podajalec pri vodilnem zadetku.

Škoti so z edinim golom na tekmi, v prvem polčasu ga je na štadionu Hampden Park dosegel Lyndon Dykes, premagali Moldavijo (1:0).  A v skupini F je bilo tokrat vse v znamenju Izraela, ki je deklasiral Avstrijo s kar 5:2 in se z zmago v Haifi povzpel na drugo mesto. Izraelci so z goli Manorja Solomona, Munasa Daburja in Erana Zahavija že v 33. minuti vodili s 3:0, nato pa je tik pred polčasom znižal Christoph Baumgartner. Ko je v 55. minuti zadel še Marko Arnautović, so bili Avstrijci že na pragu izenačenja, a je Šon Weissman že v enem naslednjih napadov poskrbel za vnovičen pobeg. Zahavi je v 90. minuti z drugim golom na tekmi poskrbel za »petardo« in eno največjih izraelskih zmag v zgodovini kvalifikacij. V skupini F na vrhu s stoodstotnim izkupičkom ostajajo Danci, ki pa so trepetali za vse tri točke na Ferskih otokih, kjer je tekmo v 85. minuti odločil Jonas Wind, ko so imeli otočani že igralca manj na zelenici (1:0).