Španci so pokazali Slovencem, zakaj so evropski in svetovni prvaki

Luka Dončić in soigralci so v 27. minuti zaostajali za štiri točke, nato je njihova igra razpadla.
Fotografija: Luka Dončić (z žogo) in soborci so imeli v tokrat preveč kriznih trenutkov. FOTO: FEB

Slovenska košarkarska reprezentanca je odigrala peto prijateljsko tekmo v okviru priprav na svetovno prvenstvo v Aziji. Na turnirju v Malagi je morala priznati premoč svetovnim in evropskim prvakom Špancem, ki so zmagali z 99:79 (73:63, 51:41, 26:27).

Najboljši strelec pri Sloveniji, ki je odlično začela (23:10 z metom za tri točke 5:5), a zadnjič vodila v 17. minuti z 38:37 – deset minut pozneje je zaostajala zgolj s 53:57, v 39. minuti pa celo s 74:99 –, je bil Luka Dončić s 17 točkami (za dve 3:8, za tri 2:5, prosti meti 5:10) ob 6 skokih, 5 asistencah in 5 izgubljenih žogah v 25 minutah igre.

Sledili so mu Jaka Blažič s 14 točkami, Klemen Prepelič z 11, Gregor Hrovat, Mike Tobey (po 10), Bine Prepelič, Žiga Samar (po 4), Zoran Dragić (3), Jordan Morgan in Aleksej Nikolić (po 2). Žiga Dimec, Jakob Čebašek ter Gregor Glas in Aljaž Kunc, ki sta igrala le dobro minuto pred koncem tekme, se niso vpisali med strelce.

Pri Španiji se je izkazal Memphisov krilni center Santi Aldama z 18 točkami, 7 skoki in 7 asistencami. Brata Juancho In Willy Hernangomez sta prispevala po 17 točk, Alex Abrines 13, Joel Parra, Alberto Diaz, Dario Brizuela in Juan Nuñez po 7, Rudy in Jaime Fernandez pa 3. Zunaj moštva so ostali Sergio Llull, Alberto Abalde, Jaime Pradilla in Sebas Saiz.

Španci so igrali precej bolj čvrsto in agresivno kot Slovenci. FOTO: FEB

Selektor Aleksander Sekulić je po tekmi dejal: »Viden je bil napredek v igri, tako da sem precej zadovoljen s predstavo. Žal smo se v drugem polčasu preveč ukvarjali s stvarmi, na katerem nimamo vliva, namesto da bi se osredotočili na svojo igro. S tem nam je padla učinkovitost v napadu in Španci so lahko razvili svojo hitro igro. V prvem polčasu smo delovali precej bolje, izjema so bile le minute, ko smo naredili nekaj menjav in ob tem spustili ritem igre.«

Gregor Hrovat je k temu dodal: »To je bila prava prvenstvena tekma. Oboji smo želeli zmagati. Proti enemu glavnih favoritov za najvišja mesta na SP smo pokazali, da lahko igramo z njim in to v njegovi dvorani. Trideset minut smo bili enakovreden tekmec, nato pa smo izgubili glavo in Špancem prepustili zmago. Vsekakor smo lahko zadovoljni s predstavo. Dejstvo je, da mora naša igra temeljiti na dobri obrambi. To smo pokazali v prvem polčasu, popraviti pa moramo stvari, ki so se nam dogajale v nadaljevanju, ko nam je padla zbranost in posledično igra v napadu.«

Slovenska izbrana vrsta bo v soboto ob 21.30 v Malagi odigrala še eno tekmo, in sicer z olimpijskimi prvaki Američani. Že prihodnji teden pa bo odpotovala na Japonsko, kjer jo 19. avgusta čaka še zadnja pripravljalna tekma v Tokiu z domačo izbrano vrsto. Uvodni dvoboj na SP v Okinavi pa bo igrala 26. avgusta proti Venezueli.

Statistika Španija – Slovenija FOTO: Sofascore