Onkologija in urgenca ne smeta pasti

Novinarska konferenca o aktualnem stanju v zvezi s koronavirusom.
Fotografija: Bolnišnice so vsak dan bolj polne covidnih bolnikov. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Odpri galerijo
Bolnišnice so vsak dan bolj polne covidnih bolnikov. FOTO: Voranc Vogel/Delo

V nedeljo so pri nas ob 2730 PCR-testih potrdili 1389 primerov okužb z novim koronavirusom, kar pomeni, da je bil pozitiven že vsak drugi testirani. V Sloveniji je z vsemi odmerki cepljenih 54, z enim odmerkom pa 58 odstotkov prebivalcev. Epidemija covida-19 je zahtevala že več kot pet tisoč življenj. Delež precepljenih le počasi raste, še največ zanimanja je za poživitveni odmerek.

Na novinarski konferenci, ki smo jo spremljali v živo, sta sodelovala glavni šolski inšpektor dr. Simon Slokan in strokovni direktor UKC Maribor izr. prof. dr. Matjaž Vogrin, kjer je trenutno hospitaliziranih 191 pacientov s covidom-19.

Dr. Vogrin napoveduje, da bodo število intenzivnih postelj na ravni države povečali; potrebovali bi jih okrog tristo, ocenjuje. Odgovor bo treba poiskati na nacionalni ravni. A v UKC Maribor več kot dveh dodatnih postelj ne bodo zmogli zagotoviti.

Na eno intenzivno posteljo so pred epidemijo prišle štiri medicinske sestre, zdaj sta dve. Gre za najhujšo krizo v času samostojne Slovenije.

Oddelki so nabito polni: travmatologija, porodnišnica, onkologija …

Imajo 53 pacientov, ki potrebujejo intenzivno terapijo zaradi covida. Vse resurse so aktivirali, približali smo se robu, pravi dr. Vogrin.

Ker epidemija traja že leto in pol, je kader izmučen, danes je v bolniškem staležu 450 zaposlenih. To je ogromno, ocenjuje dr. Vogrin.

V covidnih kapacitetah imajo 123 medicinskih sester, od teh jih je 40 v bolniškem staležu.

Vse bolnišnice delujemo kot ena covidna bolnišnica, pravi dr. Vogrin. V UKC Maribor na kliniki za kirurgijo danes poteka program v petih operacijskih dvoranah; sicer potekajo tudi v več kot petnajstih.

»Onkološkega programa ne želimo zmanjšati, napenjamo vse sile,« dodaja. Opažajo porast pacientov v urgentnem centru, kamor so dodatno razporedili zdravnike, medicinsko osebje in prostovoljce.

Cepljenje v ljubljanski Aleji. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Cepljenje v ljubljanski Aleji. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

Nista jim cilj ukrepanje ali statistika

Tako je poudaril glavni šolski inšpektor dr. Simon Slokan, ki ocenjuje, da so se razmere na področju organizacij športnih prireditev v zadnjem času izboljšale.

Prejšnji teden so izvedli 43 nadzorov na področju šolstva in v petih primerih odkrili večja odstopanja. Šole med drugim niso ustrezno poskrbele za otroke, ki se niso samotestirali, niti za šolanje na daljavo.

V enem primeru šola ni upoštevala inšpekcijske odločbe. Z odredbo so odredili, da celotna šola do 3. decembra izvaja šolanje na daljavo.

V 38 zavodih pa so ugotovili, da so se šole odlično pripravile na izvajanje ukrepov in zagotavljanja varnega šolskega okolja.

A posamezni starši se kljub vsem pojasnilom stroke ne strinjajo. »Šole, ravnatelji in zaposleni ukrepe le izvajajo,« jih je opozoril inšpektor in dodal, da na šolah že zaznavajo tudi stisko otrok. Zato je starše ponovno pozval, naj jim omogočijo varno obiskovanje pouka.

Preberite še:

Komentarji: