Luka Dončić in soigralci prestavili v šesto in skočili v četrtfinale

Naši košarkarji so v osmini finala eurobasketa v Berlinu odpravili Belgijo. Dončić 35 točk. Prvi zaostanek jih je prebudil. V sredo s Poljsko ali Ukrajino.
Fotografija: Slovenci so se zanesljivo uvrstili v četrtfinale. FOTO: Annegret Hilse/Reuters
Slovenci so se zanesljivo uvrstili v četrtfinale. FOTO: Annegret Hilse/Reuters

Košarkarji Slovenije so se sedmič v zgodovini uvrstili med osem najboljših ekip na evropskih prvenstvih. V prvem dvoboju na izločanje v Berlinu so premagali Belgijo z 88:72 (24:19, 44:41, 63:60). Slovenija se bo v sredo v četrtfinalu pomerila z zmagovalcem dvoboja med Ukrajino in Poljsko, ki bo v nedeljo ob 12. uri. Poškodoval se je Zoran Dragić.

Za Slovenijo je to štirinajsti nastop na evropskih prvenstvih. Prvič se je med osem najboljših prebila 2005 v Beogradu, četrtfinalno stopničko pa je preskočila le dvakrat, 2009 na Poljskem in pred petimi leti v Istanbulu. Luka Dončić je s 35 točkami postal prvi igralec v zadnjih 30 letih, ki je na evropskih prvenstvih na treh zaporednih tekmah presegel mejo 30 točk. Klemen Prepelič jih je dodal 13, Mike Tobey 12 in Goran Dragić 11.

Slovenija je do tretje zmage v nizu na tem prvenstvu in skupno šeste prišla brez posebnega sijaja. Izpolnila je sicer svojo nalogo, ni pa uresničila želje strokovnega vodstva reprezentance, da bi se ob dovolj visoki prednosti odpočili nosilci igre in priložnost dobili vsi igralci.

Tekmo je sicer na krilih Dončića odprla v velikem slogu in si že po štirih minutah priigrala dvomestno prednost (16:5), nato pa je občutno padla njena intenzivnost in kolektivnost, tako da so Belgijci vrnili v igro (20:19). Z neprepričljivo predstavo so Slovenci tekmeca ohranjali pri življenju vse do zadnje četrtine. Šele ko so Belgijci prvič in edinkrat na tekmi povedli (64:63), je vrag odnesel šalo in Slovenija je zaigrala tako kot se spodobi za evropskega prvaka in enega od glavnih favoritov za medaljo v Berlinu. Z delnim izidom 19:1 je v naslednjih petih minutah rešila vprašanje zmagovalca. V 37. minuti je povedla z 82:65.

Dončić se je znova vpisal v zgodovino evropskih prvenstev. Potem ko je na prejšnji tekmi proti Franciji s 47 točkami postal drugi najboljši strelec na posamezni tekmi v zgodovini eurobasketov (pred tem je Nemčiji nasul 36 točk), je zdaj prvi igralec v zadnjih 30 letih, ki je na evropskih prvenstvih na treh zaporednih tekmah presegel mejo 30 točk. Slovenski superzvezdnik je v 35 minutah na parketu dosegel 35 točk ob metu 11:25 iz igre (trojke 4:10). Temu je dodal po pet skokov in podaj za statistični indeks 33.

Luka Dončić je dosegel 35 točk. FOTO: Annegret Hilse/Reuters

Prva četrtina (24:19): Dončić zadel tri trojke

Selektor Aleksander Sekulić je v igro poslal glavne adute Dončića, Gorana Dragića, Vlatka Čančarja, Mika Tobeyja in Jako Blažića. Slovenci so bili razpoloženi v napadu, posebej Dončić, ki je zadel tri trojke in po treh minutah zvišal vodstvo na 12:5. Za najvišje je poskrbel Tobey, ki je z dvema prostima metoma postavil izid 14:5.

Toda Belgijci so v nadaljevanju pokazali, da niso naključno prišli med najboljših 16. S trojko so se 42 sekund prd koncem približali na točko zaostanka (19:20). Toda finiš prve četrtine je pripadel evropskim prvakom, ki so vodili za pet točk. Dončić je bil pri 11.

Druga četrtina (44:41): Vodstvo za 10 izpuhtelo na 3

V drugi četrtini se je Belgija približala na 27:29, zatem pa so Slovenci prestavili višje. Tobey je z 8. točko razliko dvignil na 35:27, nakar je zadel še Zoran Dragić za rekordnih plus 10 (37:27). Ampak Belgijci so bili še naprej nevarni in Pierre-Antonine Gillet (11 točk) je dve minuti pred koncem s trojko znižal na 33:37.

Mike Tobey se je izkazal. FOTO: Annegret Hilse/Reuters

Tik pred odmorom so imeli tekmeci celo priložnost za izenačenje, z navadnim košem so prišli na 41:42. Sekulić je zahteval minuto odmora in zadnji točki je dosegel kapetan Dragić. Predstava Slovencev v prvem polčasu ni navdušila, zlasti v obrambi je škripalo, vendar se je zdelo, da so po velikih zmagah proti Nemčiji in Franciji tokrat igrali v tretji prestavi. Nekaj skrbi je povzročila poškodba Zorana Dragića pri polaganju. Zoki ni več stopil na parket.

Tretja četrtina (63:60): Mučenje se je nadaljevalo, Belgijci grozili

V tretjem delu se je nadaljevala zgodba s slovenskimi vzponi in padci. Goran Dragić je povišal na 57:50 in Čančar je dosegel koš za 59:52. Ko je kazalo, da bo belgijski odpor strt, pa so se začele težave. S trojko so tekmeci znižali na 58:61 in 40 sekund pred koncem prišli na 60:61, nakar je Dončić po zgrešeni trojki ujel žogo in postavil izid 63:60.

Pierre-Antoine Gillet je povzročal težave Slovencem. FOTO: Annegret Hilse/Reuters

Četrta četrtina (88:72: Prvi zaostanek prebudil prvake

Zadnji del se ni začel po slovenskih željah. Belgijci so pri 64:63 prvič prišli do vodstva. Toda odgovor Slovencev je bil odličen. Luka je dosegel 35. točko, Gogi dodal dve točki in Klemen Prepelić dosegel trojko za 73:65. Belgijski selektor je zahteval minuto odmora, vendar ni pomagalo. Čančar je blokiral met in potem zabil za 75:65. Do konca je bilo še pet minut.

Razlika je kmalu narasla na 14 točk in v dvorani se je zaslišalo: »Mi, Slovenci!«. Jasno je bilo, da bodo Slovenci nastopili v četrtfinalu.

Turki zapravili nemogoče

Sobotni spored v dvorani Mercedes-Benz v Berlinu se je začel ob 12. uri z dvobojem med Francijo in Turčijo, ki so ga v dramatični končnici po podaljšku s 87:86 (77:77) dobili olimpijski podprvaki Francozi, slovenski krvniki iz Tokia, ki so se jim naši košarkarji delno oddolžili z zmago na zadnji tekmi v Kölnu.

Rudy Gobert je dosegel 20 točk ter Evan Fournier in Thomas Heurtel po 13 za Francoze, Bugrahan Tuncer 20 za Turke.

Rudy Gobert je zadel za podaljšek. FOTO: Thilo Schmuelgen/ Reuters

Turki so imeli 12,1 sekunde pred koncem 2 točki prednost, na voljo dva prosta meta in še posest, vendar so oba prosta meta zgrešili, potem pa nespametno izgubili žogo, nakar je Gobert 2 sekundi pred koncem z zabijanjem izsilil podaljšek. V njem so bili Francozi že na pragu zmage, za katero pa so morali trepetati. Gobert je 13,4 sekunde pred koncem pri 87:86 v napadu ujel žogo in imel dva prosta meta. Zgrešil je oba. Turčija krenila v zmagoviti napad, toda Furkanu Korkmazu (18 točk) je Terry Tarpey ukradel žogo in položil žogo v koš. Sirena ga je sicer prehitela, a čeprav ni dosegel niti točke, je bil junak tekme.

Po nastopu Slovenije sledi ob 18. uri Nemčija – Črna gora, ob 20.45 pa Litva – Španija. Preostale tekme osmine finala so v nedeljo: Ukrajina – Poljska (12.00), Finska – Hrvaška (14.45), Srbija – Italija (18.00) in Grčija – Češka (20.45).