Kanadčani na koncu strli odpor Slovencev, sodniki izključili Dončića

Izbranci selektorja Aleksandra Sekulića so morali v četrtfinalu 19. SP v Aziji priznati premoč tekmecem iz Severne Amerike. Nemci tesno premagali Latvijce.
Fotografija: Luka Dončić je skupaj zbral 26 točk. FOTO: Lisa Marie David/Reuters
Luka Dončić je skupaj zbral 26 točk. FOTO: Lisa Marie David/Reuters

Slovenska moška košarkarska reprezentanca je morala v težko pričakovanem četrtfinalnem dvoboju na 19. svetovnem prvenstvu v Aziji z 89:100 (71:80, 50:50, 24:26) priznati premoč favorizirani izbrani vrsti Kanade, ki ima kar sedem igralcev iz lige NBA. Prvo ime moštva iz Severne Amerike pa je Shai Gilgeous-Alexander, ki je v zadnji sezoni najmočnejšega klubskega tekmovanja v košarki na svetu za Oklahomo City Thunder dosegal po 31,4 točke. Izjemno razpoložen je bil tudi danes, ko se je na las približal svojemu povprečju iz lige NBA.

Selektor slovenske reprezentance Aleksander Sekulić je pred tekmo poudaril, da je zadovoljen s prebojem med najboljšo osmerico, kar je bil tudi cilj našega moštva. Toda s tem se Luka Dončić & Co. še niso nameravali zadovoljiti. Kakor so pravzaprav vsi po vrsti zatrjevali pred dvobojem, so bili danes v Manili trdno odločeni narediti vse, da bi vendarle presenetili Kanadčane in si zagotovili nastop v polfinalu, v katerem zmagovalce tega obračuna čakajo Srbi.

Potem ko je zaradi poškodbe hrbta, ki jo je staknil v dvoboju z Gruzijo, izpustil tri tekme, se je danes na parket vrnil tudi Jaka Blažič. In že ob prvem metu je bil uspešen, ko je zadel trojko. Uvodna četrtina je bila sicer sila izenačena, s 26:24 pa so jo v svojo korist odločili Kanadčani. Za našo vrsto je največ točk (7) dosegel Dončić, dve manj je dodal Aleksej Nikolić. Pri tekmecih je bil za začetek najbolj razpoložen Gilgeous-Alexander (8).

Kanadski zvezdnik Shai Gilgeous-Alexander je bil najboljši strelec tekme. FOTO: Eloisa Lopez/Reuters

Ob polčasu je bil rezultat poravnan (50:50)

Tudi v drugi četrtini si nobeno od moštev ni priigralo izdatnejše prednosti, tako da je ob polčasu rezultat poravnan (50:50). Dončić je doslej zbral 17 točk (z metom iz igre 5:12). Klemen Prepelič jih je dodal enajst (4:6), medtem ko je bil Nikolić pri osmih (3:3). Vodilni strelec pri Kanadi je bil še naprej Gilgeous-Alexander (13), tri manj je dosegel Nickeil Alexander-Walker.

V tretji četrtini so pobudo na parketu prevzeli Severni Američani, ki jih kot selektor vodi Španec Jordi Fernandez. Pred zadnjimi desetimi minutami igre so imeli devet točk naskoka (80:71). Gilgeous-Alexander je bil že pri 22 točkah, še tri več je dosegel Dončić, ki pa je moral dobrih šest minut pred koncem tekme že v slačilnico, potem ko je zaradi pregovarjanja s sodniki prejel še drugo tehnično napako.

Kanadčani v nadaljevanju našim igralcem niso več dovolili, da bi se jim preveč približali. Na koncu so zmagali z enajstimi točkami razlike. Najboljši strelec dvoboja je bil Gilgeous-Alexander, ki je skupaj zbral kar 31 točk (z metom iz igre 8:12). RJ Barrett jih je k zmagi prispeval 24.

Klemen Prepelič se je zelo dobro boril s Kanadčani. FOTO: Jam Sta Rosa/AFP

Že jutri se bodo Sekulićevi izbranci pomerili z Litovci

Za Slovenijo, ki se bo poslej na tem SP borila za mesta od 5 do 8, je kljub izključitvi največ točk (26) v statistiko vpisal Dončić (prosti meti: 6:7, za dve: 4:14, za tri: 4:6). Le štiri manj je dosegel Klemen Prepelič (prosti meti: 4:4, za dve: 2:3, za tri: 4:10). Zoran Dragić jih je dodal deset.

Naslednjo tekmo bodo Sekulićevi izbranci odigrali že jutri (z začetkom ob 14.30 po srednjeevropskem času), ko se bodo postavili po robu Litovcem. Kanadčani pa se bodo v petek spoprijeli s Srbi.

Nemci šele po hudem boju ugnali Latvijce

V prvi današnji četrtfinalni tekmi so nemški košarkarji po hudem boju vendarle strli odpor Latvijcev (81:79), ki so imeli v zadnjih sekundah celo met za zmago, vendar je Davis Bertans, ki je sicer dosegel 20 točk, zgrešil poskus za tri točke.

Najzaslužnejši za zmagoslavje izbrancev selektorja Gordona Herberta je bil tokrat Franz Wagner, ki je zbral 16 točk. Andreas Obst jih je k uspehu dodal 13. Najboljši strelec tekme je bil sicer Latvijec Arturs Žagars (24 točk). Nemci so si tako priigrali nastop v polfinalu, v katerem se bodo pojutrišnjem pomerili s favoriziranimi Američani.

Franz Wagner (na sredini) je k četrtfinalni zmagi Nemcev prispeval 16 točk. FOTO: Ted Aljibe/AFP