Tudi mine velika nevarnost, ki po razlitju vode iz jezu ogroža okoliške kraje

Mednarodni odbor Rdečega križa opozarja, da so doslej poznali lokacije min, zdaj pa ne več. Rusija na haaškem sodišču uničenja jezu obtožuje Kijev.
Fotografija: Po kolapsu na jezu rešujejo, kogar in kar se rešiti da ... FOTO: Stringer Reuters
Odpri galerijo
Po kolapsu na jezu rešujejo, kogar in kar se rešiti da ... FOTO: Stringer Reuters

Preboj velikega jezu Kahovka v južni Ukrajini bo po poročanju BBC, ki se sklicuje na opozorila Mednarodnega odbora Rdečega križa, katastrofalno vplival na lociranje oziroma iskanje protipehotnih min. Mine so dodatna nevarnost, ki po razlitju vode iz jezu grozi okoliškim krajem, pri čemer ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pogreša pomoč Združenih narodov in Rdečega križa.

FOTO: Alexander Ermochenko/Reuters
FOTO: Alexander Ermochenko/Reuters

V videonagovoru pozno sinoči je bil kritičen do mednarodnih organizacij, češ da so »pozabile reševati življenja«. »Ni jih tu,« je dejal v pogovoru za več medijev, med drugim Bild in Politico. Zaradi tega je v šoku, ker meni, da gre za sile, ki »morajo biti tam, da rešujejo življenja ljudi«.

V intervjuju je še dejal, da je katastrofa zahtevala življenja. »Ljudje s streh poplavljenih hiš vidijo, kako mimo nosi ljudi, ki so utonili,« je zatrdil. Prizadevanja, da bi prebivalce prepeljali na varno, so po njegovih besedah težka, saj da na njihove sile pri tem streljajo ruski okupatorji.

Na nujnost ukrepanja je Zelenski v telefonskem pogovoru opozoril tudi francoskega predsednika Emmanuela Macrona, ki je napovedal, da bo Francija nemudoma poslala pomoč. O razmerah v Ukrajini po uničenju jezu bodo danes razpravljali tudi na posebnem odboru zveze Nato, je v sredo napovedal generalni sekretar Jens Stoltenberg.

Minska polja

Mednarodni odbor Rdečega križa je v zadnjih mesecih sodeloval v operaciji odstranjevanja min v Ukrajini, pri čemer so poskrbeli tudi za natančno označevanje minskih polj.

FOTO: Stringer Reuters
FOTO: Stringer Reuters

Erik Tollefsen, vodja enote Rdečega križa za kontaminacijo orožja, je za AFP povedal: »Vedeli smo, kje so nevarnosti. Zdaj pa ne vemo več. Vse, kar vemo, je, da so nekje dolvodno.« To je vzrok za veliko zaskrbljenost, je dodal, saj ne bodo vplivale le na prebivalstvo, ampak tudi na vse, ki prihajajo na pomoč.

Nataliya Humeniuk, tiskovna predstavnica ukrajinskega vojaškega južnega poveljstva, je za ukrajinsko TV potrdila, da te »lebdeče mine« predstavljajo veliko nevarnost in da bodo verjetno eksplodirale, če bodo trčile.

image_alt
Gladina jezera se zaradi poškodb jezu znižuje za pet centimetrov na uro

Združeni narodi so že v torek posvarili pred tveganji, ki jih po razlitju vode iz jezu predstavljajo mine. Teh je po Ukrajini ogromno. Kot so v sredo glede tega opozorili pri Rdečem križu, poplavne vode ne bodo poškodovale ali onesposobile eksplozivnih naprav, kar pomeni, da bi lahko predstavljale grožnjo še več desetletij.

Gre za še eno od številnih nevarnosti, ki po torkovem uničenju jezu in obsežnih poplavah grozijo okoliškemu območju. Vrstijo se svarila pred humanitarno katastrofo, med drugim zaradi pomanjkanja pitne vode, uničenja kmetijskih površin in jedrske varnosti, saj nuklearka v bližnjem Zaporožju iz akumulacijskega jezera v sklopu hidroelektrarne dobiva vodo za hlajenje.

Komu koristi preboj jezu?

Jez v Novi Kahovki, ki je pod ruskim nadzorom, je bil prebit v zgodnjih torkovih urah, kar je povzročilo množično evakuacijo, saj se gladina vode dolvodno hitro zvišuje.

FOTO: Alexander Ermochenko/Reuters
FOTO: Alexander Ermochenko/Reuters

Uradniki po poročanju BBC pravijo, da je bilo 30 mest in vasi ob reki poplavljenih, skoraj 2000 domov pa je potopljenih v mestu Herson – glavnem mestu regije, ki je pod nadzorom Ukrajine. Ukrajinci pripravljajo načrt za pomoč ljudem na obeh straneh reke Dneper, zatrjujejo.

Od 30 poplavljenih mest in vasi jih je 20 pod nadzorom Ukrajine, deset pa jih je začasno okupirala Rusija. Ukrajinci Ruse obtožujejo, da so ljudi prepustili samim sebi.

Uradniki pravijo, da mora domove zapustiti več kot 40.000 ljudi: 17.000 na ozemlju, ki ga drži Ukrajina zahodno od Dnepra, in 25.000 na vzhodu, ki ga zaseda Rusija. Brez pitne vode je v regiji Herson ostalo več sto tisoč ljudi.

Obe strani druga drugo krivita za uničenje jezu

Ukrajina trdi, da so ga minirale ruske sile, Rusija trdi, da je škodo povzročilo ukrajinsko obstreljevanje, predsednik Vladimir Putin pa je v telefonskem pogovoru s turškim voditeljem Recepom Tayyipom Erdoğanom dejal, da gre za barbarsko dejanje.

FOTO: Alina Smutko/Reuters
FOTO: Alina Smutko/Reuters

V zadnjih letih je jez Kahovka postal simbol vzvoda med Kijevom in Moskvo. Ko je Rusija leta 2014 nezakonito priključila Krim, je Kijev zaprl jez in južni polotok Ukrajine odrezal od glavne preskrbe z vodo. Lani je Ukrajina nato obtožila ruske sile, da so na jez postavile eksploziv, kar je Kremelj zanikal.

Zelenski obiskal poplavljeno regijo Herson

V Hersonu je med drugim razpravljal o evakuaciji prebivalstva s krajev, ki jim grozijo poplave in dobavi nujno potrebne pomoči prizadetim območjem.

Zaradi uničenja jezu je bilo doslej poplavljenih že 600 kvadratnih kilometrov ozemlja na obeh bregovih reke Dneper. 32 odstotkov poplavljene površine je na strani pod nadzorom ukrajinskih sil, 68 odstotkov pa na strani pod nadzorom ruskih sil, je pojasnil guverner regije Herson Oleksandr Prokudin.

Opozoril je, da poprečna višina poplavnih voda znaša 5,61 metra in dodal, da se kljub močnemu ruskemu obstreljevanju evakuacija s poplavljenega območja nadaljuje. Iz Kijeva medtem poročajo, da je na strani reke pod nadzorom ukrajinskih sil skupno poplavljenih že 20 naselij in 2629 hiš. Poplave so prizadele tudi mesto Herson.

Preberite še:

Komentarji: