Raketno podjetje Richarda Bransona namerava odpustiti 85 odstotkov zaposlenih

Ker milijarderju ni uspelo zagotoviti novih naložb v Virgin Orbit, bo raketno podjetje prenehalo poslovati.
Fotografija: Richard Branson FOTO: Luke Macgregor/Reuters
Odpri galerijo
Richard Branson FOTO: Luke Macgregor/Reuters

Podjetje Virgin Orbit, ki je del imperija britanskega milijarderja Richarda Bransona, bo odpustilo okoli 675 zaposlenih, družba Virgin Investments pa bo skoraj 11 milijonov dolarjev namenila za financiranje odpravnin in drugih stroškov za zmanjšanje delovne sile. Kot napovedujejo v podjetju, jih bo odpuščanje skupaj stalo okoli 15 milijonov dolarjev skupaj s stroški po zakonu WARN, ki od podjetij zahteva, da zaposlene o odpuščanju obvestijo 60 dni prej.

»Nimamo druge izbire, kot da uvedemo takojšnje, dramatične in izjemno boleče spremembe,« je dejal izvršni direktor podjetja Virgin Orbit Dan Hart na sestanku z zaposlenimi, kot je prvi poročal CNBC. Prenehanje delovnega razmerja za kar 85 odstotkov delavcev bo veljavno že od ponedeljka, 3. aprila, izvršni direktor pa je menda že 15. marca skoraj vsem naročil, naj prenehajo delati, in jih poslal na enotedenski dopust, saj si je podjetje prizadevalo zagotoviti dodatna sredstva.

Podjetje Virgin Orbit je bilo ustanovljeno leta 2017 in razvija rakete za prenos majhnih satelitov. Je del del Bransonovega poslovnega imperija, ki vključuje letalsko družbo Virgin Atlantic in podjetje za vesoljski turizem Virgin Galactic.

Ni ga strah neuspeha

Virgin Orbit je bil na začetku eno od vodilnih med zagonskimi podjetji, ki so si prizadevala za primat pri gradnji lahkih raket za izstrelitev satelitov. Njegova raketa LauncherOne je januarja 2021 prvič poletela v orbito, prej kot od večine konkurentov in po le enem neuspelem poskusu. Nato je opravil še tri uspešne misije iz Kalifornije, spodletel pa je prvi poskus izstrelitve iz Združenega kraljestva. V zadnjem četrtletju je podjetje poslovalo z veliko izgubo, drastično je padla tudi vrednost njegovih delnic.

Dvainsedemdesetletni Richard Branson je znan po drznih poslovnih potezah, še drznejših adrenalinskih podvigih, s katerimi je osvojil več svetovnih rekordov in tvegal lastno življenje. Da bo tudi on nekoč užil čudo vesolja, se je menda odločil že pri 19 letih, ko je z družino spremljal pristanek Apolla 11 na Luni.

Njegov imperij se je razširil na okoli 30 podjetij na najrazličnejših področjih – od železniškega, letalskega in vesoljskega prometa do telekomunikacij, hotelov in zasebnih zdravstvenih klinik. Kar nekaj njegovih idej je tudi propadlo, a Branson ima, kot je zapisal v številnih knjigah, optimističen pogled na življenje: »Mislim, da je skrivnost, da se znova postaviš na noge, to, da te neuspeha ne sme biti strah, ampak ga izkoristiš kot motivacijo, kot lekcijo. Nič ni narobe z napakami, če jih ne ponavljaš vedno znova.«

Preberite še:

Komentarji: