Po potresih v Turčiji močno poškodovanih več kot 50.000 zgradb

Turško pravosodno ministrstvo je že oblikovalo enoto za preiskavo malomarnosti v gradbenem sektorju, aretirala je najmanj 12 ljudi.
Fotografija: Morebitne preživele iščejo ves čas, tudi ponoči. FOTO:Clodagh Kilcoyne/Reuters
Odpri galerijo
Morebitne preživele iščejo ves čas, tudi ponoči. FOTO:Clodagh Kilcoyne/Reuters

Turške oblasti so po katastrofalnih potresih, ki so prejšnji teden prizadeli jug države in sosednjo Sirijo, opravile inšpekcijske preglede več kot 387.000 zgradb v desetih prizadetih provincah. Iz Turčije je ob tem tudi danes prišlo nekaj poročil o preživelih, ki so jih rešili izpod ruševin uničenih zgradb.

Skupno je porušenih oziroma močno poškodovanih 50.576 stavb, vse poškodovane stavbe pa bo treba porušiti, je danes sporočilo turško ministrstvo za urbanizem. Turško pravosodno ministrstvo je medtem že vzpostavilo posebno enoto za preiskavo domnevne malomarnosti v gradbenem sektorju, ki naj bi doslej aretirala najmanj 12 ljudi.

Strokovnjaki namreč že vrsto let opozarjajo, da številne nove zgradbe v Turčiji niso varne in niso zgrajene popotresno. Za to krivijo predvsem razširjeno korupcijo. Oblasti so celo na potresno najbolj nevarnih območjih omogočale amnestijo za gradbenike, ki so se izogibali veljavnim pravilom, da bi na ta način vzpodbudile t. i. gradbeni bum.

V Turčiji so aretirali najmanj 12 odgovornih za malomarno gradnjo. FOTO: Clodagh Kilcoyne/Reuters
V Turčiji so aretirali najmanj 12 odgovornih za malomarno gradnjo. FOTO: Clodagh Kilcoyne/Reuters

Iz Turčije je ob tem tudi danes prišlo nekaj poročil o preživelih, ki so jih rešili izpod ruševin uničenih zgradb. V prizadeti provinci Hatay so reševalci po poročanju lokalnih medijev po 228 urah uspešno rešili žensko in dva otroka. V provinci Kahramanmaras pa so rešili še 74-letno žensko.

Preživeli so se morali zateči v šotore, tudi v Siriji. FOTO: Firas Makdesi/Reuters
Preživeli so se morali zateči v šotore, tudi v Siriji. FOTO: Firas Makdesi/Reuters

Lokalni mediji so podali nekaj podrobnosti o tem, kako daleč so ljudje pod ruševinami pripravljeni iti, da bi ostali živi. Dva brata, ki so ju rešili v torek, sta za televizijo CNN Türk povedala, da sta imela dostop do beljakovin v prahu, ki sta jih nato raztopila v lastnem urinu in zaužila.

Območje na jugovzhodu Turčije v bližini meje s Sirijo je prejšnji ponedeljek prizadel katastrofalen potres z magnitudo 7,8, ki mu je sledil še potres magnitude 7,5. Turški državni organ za upravljanje nesreč in izrednih razmer (AFAD) pa je doslej naštel več kot 3858 popotresnih sunkov.

Šotori v Alepu. FOTO: Firas Makdesi/Reuters
Šotori v Alepu. FOTO: Firas Makdesi/Reuters

V Turčiji so potresi terjali več kot 35.418 življenj, po podatkih sirske mreže za človekove pravice (SNHR) pa je umrlo tudi 6319 Sircev. Od tega jih je 2157 umrlo na območju Sirije, ki je pod nadzorom upornikov, 321 na ozemlju pod vladnim nadzorom, še 3841 sirskih beguncev pa je umrlo v Turčiji. Ob tem je SNHR pozvala k preiskavi po njihovem mnenju prepočasnega odziva ZN in mednarodne skupnosti.

Apokalipsa in ogrevanje na starodaven način. FOTO: Clodagh Kilcoyne/Reuters
Apokalipsa in ogrevanje na starodaven način. FOTO: Clodagh Kilcoyne/Reuters

V Turčiji so v začasna bivališča namestili že okoli 1,2 milijona ljudi, postavljenih je bilo več kot 206.000 šotorov, s prizadetih območij pa so evakuirali 400.000 ljudi. Koordinator ZN za humanitarno pomoč Martin Griffiths je v ponedeljek opozoril, da bi lahko končno število smrtnih žrtev preseglo 50.000.

Preberite še:

Komentarji: