Odlična Tina Šutej za las ostala brez kolajne

Tina Šutej je v prvo preskočila 4,80 metra, toda bila neuspešna na rekordni višini 4,85 in se morala sprijazniti s četrtim mestom na SP v Budimpešti.
Fotografija: Tina Šutej je v prvem poskusu zmogla 4,80 m. FOTO: Kai Pfaffenbach/Reuters
Tina Šutej je v prvem poskusu zmogla 4,80 m. FOTO: Kai Pfaffenbach/Reuters

Slovenska rekorderka v skoku s palico Tina Šutej je na svetovnem prvenstvu v atletiki v Budimpešti osvojila nehvaležno četrto mesto. Zmagali sta Avstralka Nina Kennedy in Američanka Katie Moone, ki sta se dogovorili, da ne bosta nadaljevali po preskočenih 4,90. Tretja je bila Finka Wilma Murto

Šutejeva, varovanka trenerja Milana Kranjca je začela odlično, uvodni višini 4,5 in 4,65 metra je zmogla v prvem poskusu. Ob tem je imela veliko rezerve. Na 4,75 ji je v prvo malo zmanjkalo, v drugem pa je bila uspešna, potem ko se je letvica kar precej zatresla. Je pa že takoj zatem popravila državni rekord na prostem, ko je suvereno preskočila 4,80.

Tina Šutej je osvojila četrto mesto. FOTO: Kai Pfaffenbach/Reuters

Toda na 4,85, kar bi bil absolutni slovenski rekord, se je zalomilo, trije poskusi so se končali brez uspeha, na njeno nesrečo so prav tri tekmice zmogle to višino in sanj o kolajni je bilo konec. Šutejeva bo pri 34 letih (bila je najstarejša med finalistkami) želela doseči uspeh kariere na OI v Parizu, še pred tem bo imela izziv na evropskem prvenstvu. Kennedyjeva in Moonova sta bili neuspešni na 4,95, Murtova pa je bila od Šutejeva boljša, ker je bila na 4,80 uspešna v prvem poskusu.

image_alt
Horvatova v finišu do polfinala, Ratejeva razočarana

Šutejeva je bila lani četrta tudi na SP v ZDA, nato je bila mesec dni pozneje tretja na evropskem prvenstvu v Münchnu, marca je v Istanbulu drugič po Torunu 2021 osvojila srebrno kolajno na dvoranskem EP, lani je bila bronasta še na dvoranskem SP v Beogradu.

Vrhunec večera je bil moški tek na 1500 metrov, v katerem je norveški zvezdnik Jakob Ingebritsen doživel nepričakovani poraz. V ciljni ravnini ga je premagal Britanec Josh Kerr. Norveško čast je ubranil Karsten Warholm z zmago na 400 metrov z ovirami.

Zrimškova v finalu

Maruša Mišmaš Zrimšek je v kvalifikacijah na 3000 m zapreke v drugi kvalifikacijski skupini zasedla četrto mesto in se s časom 9:21,79 uvrstila v finale, ki bo v nedeljo ob 21.05.

Pred tem se je Anita Horvat kot tretja na 800 metrov uvrstila v petkov polfinale, metalka kopja Martina Ratej pa je bila v kvalifikacijah zadnja. V večernem delu sta v kvalifikacijah nastopili še dve slovenski predstavnici, v troskoku sta izpadli na 25. mestu Neja Filipič (13,64 m) in na 28. Eva Pepelnak (13,60 m).

V ponedeljek je Kristjan Čeh osvojil srebrno kolajno v metu diska.