Če Dallas igra tako, mu ne pomagajo niti Luka, Kareem ali LeBron

Košarkarji ekipe Atlanta Hawks so v košarkarski ligi NBA na gostovanju s 130:122 premagali Dallas Mavericks kljub 30 točkam in 8 asistencam Luke Dončića.
Fotografija: Clint Capela prodira pod koš, ustavljajo ga Dwight Powell, Reggie Bullock in Luka Dončić (z leve) med zadnjo četrtino dvoboja Dallasa in Atlante v dvorani American Airlines Center. FOTO: Tom Pennington/AFP

To je bil že tretji zaporedni poraz in šesti na zadnjih osmih tekmah za Dallas Mavericks, ki so tekmecem ob zadnjih treh neuspehih dovolili najmanj 130 točk. Luka Dončić je dosegel 30 točk za Dallas (met 9:19), v 39 minutah pa je prispeval še 8 asistenc in 4 skoke ter kar 7 izgubljenih žog. Kljub seriji porazov je Dallas na visokem petem mestu v zahodni konferenci z izkupičkom 24:22.

»To so strelske vaje. Če to storiš v tej ligi, boš izgubil ne glede na to, ali imaš Luko, Kareema (Abdul-Jabbarja, op. a.) ali LeBrona (Jamesa, op. a.). Dokler ne bomo vložili več truda v branjenje in razumevanje tega, kaj nam je storiti, bomo dosegali po 120, a prejemali po 130, 140 točk. Morda nam jih nekega večera nasujejo tudi 150,« je bil po tekmi nevsakdanje oster trener Dallasa Jason Kidd.

Drastično izboljšana obramba, ki je pomagala Mavericks, da so se uvrstili v finale zahodne konference v minuli sezoni, se zdi kot oddaljen spomin, kar je bila tudi glavna kritika trenerja domače zasedbe na račun šibke obrambe ekipe. Kidd je svoje ostre pripombe podal po novem porazu Dallasa v American Airlines Centru, poroča portal ESPN. Dallas, ki je bil v minuli sezoni na sedmem mestu v ligi NBA po obrambni učinkovitosti, je v tej kategoriji to sezono padel na 25. mesto.

Povečati faktor obrambnih skrbi

»Dobri smo v napadu,« je dejal Dončić. »Moramo biti sami pri sebi prepričani, da smo se enako dobro potrudili v obrambi,« je še dodal. Enakega mnenja je bil tudi Dorian Finney-Smith, ki je soigralce pozval, naj izboljšajo svoj »faktor skrbi« v obrambi. »Ne gre samo za eno osebo. Vsi moramo sprejeti izziv in začeti bolje pokrivati nasprotne igralce. Moramo biti pozorni. Poskrbeti moramo za to, da koga ustavimo. Morali bi se jeziti, ko nam tekmeci zabijajo koše,« je izjavil.

Dončić se je vrnil v igro po težavah z gležnjem. Triindvajsetletnik ostaja na vrhu lestvice strelcev lige NBA v tej sezoni s povprečjem 33,8 točke na tekmo. V novem snidenju Ljubljančana in gostujočega organizatorja igre Traeja Younga, ki ga je Atlanta na naboru leta 2018 odmevno prevzela iz rok Dallasa, ta pa je iz olimpijskega mesta pripeljal takrat aktualnega evropskega klubskega in reprezentančnega prvaka, je Youngu prvič na obračunih s Slovencem pomagal Dejounte Murray in se izkazal s 30 točkami, Young pa jih je dodal 18 ter še 12 asistenc za četrto zaporedno zmago, kar je rekord sezone 2022/23 za sokole, ki so spet presegli 50-odstotni izkupiček (23:22).

Dončić se je na tekmo pripeljal s tankom, kot se je slikovito izrazil komentator vrhuncev tekem lige NBA:

Po šampionskem nizu sledil mrk

Dončić je v zadnji četrtini dosegel zgolj tri točke in vknjižil tretji poraz na sedmih medsebojnih tekmah z Youngom. Atlanta je za tri točke metala 57-odstotno (Dallas 38 %), skupaj pa iz igre 50-odstotno. Dallas je sicer zaostajal le za točko, ko je Murray, ki se je sokolom pridružil poleti, nekaj manj kot dve minuti pred koncem zadnje četrtine zadel trojko za vodstvo s 124:120. Z metom v visokem loku je nato Young 41 sekund pred koncem zadel za prednost s 126:120, ki se je izkazala za neulovljivo.

Christian Wood je za teksaško moštvo prispeval 22 točk in 9 skokov, vrnitev v domačo dvorano po seriji petih gostovanj, na katerih so vknjižili zgolj eno zmago, pa se za Dallas ni razpletla po željah. Negativni niz se je začel po seriji sedmih zmag, ki je bila najdaljša od šampionske sezone 2010/11, ko sta za Dallas igrala še Kidd in seveda tudi klubska ikona Nemec Dirk Nowitzki.

Denver spet zmagal, štiri točke Čančarja, nov trojni dvojček Jokića

Na vrhu lestvice na zahodu je zasedba Denver Nuggets, ki je prišla do osme zaporedne zmage. Denver je s 122:118 premagal zasedbo Minnesota Timberwolves. Za Denver je zaigral tudi Vlatko Čančar. Koprčan je odigral 16 minut in v tem času k zmagi prispeval štiri točke, dva skoka, asistenco in ukradeno žogo. Srbski center Denverja Nikola Jokić je zabeležil še 14. trojni dvojček sezone z 31 točkami, 13 asistencami in 11 skoki.

Zelo vroča ostaja tudi druga najboljša ekipa zahoda Memphis Grizzlies, ki je z zgolj točko razlike s 115:114 na domačem parketu premagala znova zelo dobre Cleveland Cavaliers. Memphis je dosegel rekord kluba z 11. zaporedno zmago. V Los Angelesu je LeBron James dosegel 32 točk, kar pa ni bilo dovolj za zmago Lakers v kalifornijskem derbiju proti Sacramento Kings (111:116).