Italijani predobri, Slovenci v nedeljo v boj za bron z Brazilijo

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je izgubila v polfinalu svetovnega prvenstva na Poljskem.
Fotografija: Slovence čaka boj za tretje mesto na svetovnem prvenstvu v odbojki. FOTO: Volleyballworld

Italijanska odbojkarska reprezentanca se je zasluženo uvrstila v finale svetovnega prvenstva, v katerem se bo v nedeljo zvečer (21) pomerila s Poljsko. Slovenci so izgubili polfinalni derbi v Katovicah z izidom 0:3, toda njihovega boja še ni konec. Naslednji izziv bodo sprejeli v nedeljo popoldne (18), ko se bodo v tekmi za tretje mesto pomerili z Brazilijo.

Prvi niz: derbi začeli z zamudo, Italijani predobri

Tekma se je začela pozneje kot ob predvideni uri, saj sta se Poljska in Brazilija (3:2) merili dlje, kot so pričakovali organizatorji, dramatična prva polfinalna tekma v razprodani dvorani Spodek pa je pripadla gostiteljem, ki si bodo v miru ogledali naslednji dvoboj in sproti proučevali tekmeca v nedeljskem finalu (21.00).

Po končani Zdravljici približno ob 21.15 so odbojkarji obeh reprezentanc krenili proti svojih klopeh, organizatorji so jih še poimensko predstavili, tekma se je začela šele ob 21.20.

Jan Kozamernik in Klemen Čebulj v bloku. FOTO: Jože Suhadolnik

Nenačrtovana zamuda začetka tekme je očitno bolj zmedla Slovence, saj so Italijani krenili v derbi odlično ter kmalu pobegnili sosedom za velikih šest točk (1:7). Cretu je moral poseči v igro z minuto odmora, poteza se mu je obrestovala (4:7, 5:8, 7:8, ...), na obzorju je vendarle bolj izenačen scenarij prvega niza.

Italijani so v nadaljevanju prvega niza prevzeli pobudo, nanizali več uspešnih akcij, se pravilno odločili tudi za t. i. challenge in začeli povečevati svojo prednost. Dobro je deloval tudi njihov blok, Cretu je moral pri zaostanku 14:19 vzeti novo minuto odmora. Podobno je storil njegov italijanski kolega po rezultatu 17:20.

Rok Možič v enem od napadov. FOTO: Jože Suhadolnik

Slovenci v prvem nizu niso bili niti enkrat spredaj. Večkrat so se približali sosedom, toda zaman, prvi niz je pripadel »azzurom« z izidom 25:21. Iz pogovorov med Slovenci je bilo mogoče slišati, da ne bodo popustili.

Drugi niz: Prva točka Slovencem, nato kot prej

Izbranci Cretuja so prešli v vodstvo le s prvo točko v drugem nizu, nato smo spet spremljali podoben razplet uvodnih minut niza. Italijani so začeli bolje sprejemati, ohranjati bolj čvrst blok, bolje so tudi servirali. Z mini zasukom so prišli do prednosti z 2:1, nato ohranjali ritem (3:1, 5:3, 6:4, 7:5). Gotovo bo še napeto, rezultat je bil poravnan na 9:9.

Slovenski navijači v Katovicah FOTO: Jože Suhadolnik

Kot da bi gledali reprizo prvega niza, saj se ponavlja tako rekoč vse, Italijani nenehno vzdržujejo svojo prednost pred Slovenci, ki ne morejo priti povsem zraven, njihov zaostanek povečini znaša dve točki, tri točke. Cretu je pri zaostanku 19:23 poskušal z minuto odmora predramiti svoje adute in obenem ohladiti razigrane tekmece. Tudi to je bilo zaman, saj se rezultat ni bistveno spremenil, Italijanom je pripadel tudi drugi niz z rezultatom 25:22.

Tretji niz: Cretu jemal minute odmora in poskušal vse

Evropski prvaki Italijani so še naprej igrali bolje kot Slovenci, četudi njihova igra ne deluje spektakularno, gotovo pa zbrano, osredotočeno in taktično dovršeno. Še veš, dosegli so prvih pet točk v tem nizu (5:0)! Slovenski selektor Cretu je večkrat prekinil igro z minuto odmora, njegovi izbranci so resda začeli delovati bolje, se večkrat približali na dve točki, pri rezultatu 8:9 celo le še na točko zaostanka. Škoda za črna obdobja v slovenski igri, ki se pojavljajo prepogosto.

Pred dvorano smo našli tudi Italijane. FOTO: Jože Suhadolnik

Slovenski navijači so se začeli zbirati pred dvorano v Katovicah že nekaj ur pred tekmo z Italijo. FOTO: Jože Suhadolnik

Slovenci niso popustili, gradili so akcijo za akcijo, se držali svoje filozofije, s tem pa spravljali Italijane v velike težave, saj jim ni šlo več po načrtih. Italijanski selektor je moral po uspešnem bloku Slovencev in izenačenju na 16:16 vzeti minuto odmora.

Ta poteza in dolgotrajen protest italijanskega kapetana Giannellija ob pravem času – da je zmedel serverja Jana Kozamernika – sta favoritom očitno pomagala (20:17, 22:19, 23:20). To je že nakazovalo razplet tega sosedskega derbija, Italija se je uvrstila v finale z izidom 3:0.

Poljaki v dramatični tekmi strli odpor Brazilcev

Polfinale svetovnega prvenstva v dvorani Spodek se je začel ob 18. uri, za mesto v velikem finalu sta se prvi pomerili Brazilija in gostiteljica Poljska, finale pa so si na dramatičen način zagotovili Poljaki z zmago 3:2 (-23, 18, 20, -21, 12).

Pred tekmo s Slovenijo sta začeli polfinale Poljska in Brazilija. FOTO: Jože Suhadolnik

Poljaki (v belem) so si zagotovili prvo finalno vstopnico. FOTO: Jože Suhadolnik