Južna Afrika: Izraelski genocid v Gazi dosegel novo stopnjo

Sodišče so pozvali, naj Izraelu odredi ustavitev ofenzive v Rafi na skrajnem jugu Gaze in zagotovitev dostave humanitarne pomoči v enklavo.
Fotografija: Generalni direktor oddelka za mednarodne odnose in sodelovanje Južnoafriške republike Zane Dangor in južnoafriški veleposlanik na Nizozemskem Vusimuzi Madonsela na sodišču v Haagu. FOTO: Yves Herman/Reuters
Odpri galerijo
Generalni direktor oddelka za mednarodne odnose in sodelovanje Južnoafriške republike Zane Dangor in južnoafriški veleposlanik na Nizozemskem Vusimuzi Madonsela na sodišču v Haagu. FOTO: Yves Herman/Reuters

Izraelski genocid v Gazi je dosegel novo in grozljivo stopnjo, so na današnjem zaslišanju na Meddržavnem sodišču v Haagu (ICJ) povedali predstavniki Južne Afrike. Sodišče so pozvali, naj Izraelu odredi ustavitev ofenzive v Rafi na skrajnem jugu Gaze in zagotovitev dostave humanitarne pomoči v enklavo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Južna Afrika je na ICJ v začetku meseca vložila prošnjo za začasne ukrepe zaradi izraelskega vdora v Rafo. V njej je sodišče pozvala, naj Izraelu odredi, da se takoj umakne iz mesta in konča vojaško ofenzivo. Zahtevala je tudi, da ICJ Izraelu odredi sprejetje učinkovitih ukrepov za omogočanje neovirane dostave humanitarne pomoči v Gazo.

Po besedah predstavnika Južne Afrike Vusimuzija Madonsele so takrat upali, da se bodo genocidna dejanja Izraela v Gazi ustavila. »Namesto tega se je izraelski genocid hitro nadaljeval in pravkar dosegel novo in grozljivo stopnjo,« je dejal. Operacija v Rafi je »zadnji korak k uničenju Gaze in palestinskega prebivalstva«, pa je na sodišču povedal odvetnik Južne Afrike Vaughan Lowe.

Današnje zaslišanje je del postopka v okviru tožbe, ki jo je Južna Afrika na ICJ vložila konec lanskega leta. V njej Izraelu očita kršenje konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida ter izvajanje genocidnih dejanj proti palestinskemu ljudstvu v Gazi.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v sredo izjavil, da je bilo iz Rafe evakuiranih že skoraj pol milijona ljudi. FOTO: AFP
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v sredo izjavil, da je bilo iz Rafe evakuiranih že skoraj pol milijona ljudi. FOTO: AFP

ICJ je januarja Izraelu naložil sprejetje takojšnjih ukrepov za preprečitev genocida in zagotovitev nujno potrebne humanitarne pomoči v Gazi. Ni pa mu sodišče odredilo tudi končanja vojaškega posredovanja v Gazi. Južna Afrika meni, da bi bilo to treba storiti.

Izrael, ki bo argumente na sodišču predstavil v petek, vztraja, da je zavezan spoštovanju mednarodnih pravnih obveznosti. Južno Afriko obtožujejo uporabe »bojevitega in napadalnega tona«, njene obtožbe pa je označil za »popolnoma neutemeljene« in »moralno odvratne«.

Izraelski obrambni minister napovedal povečanje števila vojakov v Rafi

Izraelski obrambni minister Joav Galant je danes napovedal povečanje števila izraelskih vojakov v Rafi na skrajnem jugu Gaze. Kot je dejal, se bodo namreč operacije izraelskih sil na tem območju okrepile, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

image_alt
Izraelske sile silovito udrihajo po vsej Gazi

Po Galantovih besedah je izraelska vojska doslej na območju Rafe napadla na stotine ciljev in uničila več predorov, ki naj bi jih uporabljali borci palestinskega islamističnega gibanja Hamas. Napovedal je, da se bodo izraelske operacije na območju nadaljevale, v mesto pa bodo »vstopile dodatne sile«.

Pri tem je ocenil, da je izraelska ofenziva Hamas močno prizadela in izčrpala. »Hamas ni organizacija, ki bi se lahko reorganizirala, nima rezervnih enot, nima zalog in ni sposobna nuditi zdravstvene oskrbe teroristom, ki jih napadamo,« je dejal.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je pred tem v sredo izjavil, da je bilo iz Rafe evakuiranih že skoraj pol milijona ljudi, in vztrajal, da se v mestu ne dogaja humanitarna katastrofa, ki jo je v primeru izraelskega napada napovedovala tako rekoč celotna mednarodna skupnost.

Razmere ostajajo napete tudi na zasedenem Zahodnem bregu, od koder poročajo o številnih izraelskih racijah palestinskih mest in vasi. FOTO: AFP
Razmere ostajajo napete tudi na zasedenem Zahodnem bregu, od koder poročajo o številnih izraelskih racijah palestinskih mest in vasi. FOTO: AFP

Sinoči nadaljevanje napadov

Izrael je ponoči nadaljeval napade na Gazo, v katerih je bilo ubitih najmanj pet ljudi, mnogi so ranjeni. V senci tamkajšnje ofenzive pa so izraelske okupacijske sile izvedle nove smrtonosne racije na Zahodnem bregu. Kljub mednarodnim pozivom k ustavitvi nasilja v Gazi izraelska vojska nadaljuje zračne in kopenske operacije v uničeni enklavi, poroča katarska televizija Al Džazira.

Izrael je v zadnjih desetih dneh civilistom odredil umik s petih območij na jugu in severu Gaze. Kot navaja Urad ZN za usklajevanje humanitarnih zadev (Ocha), so izraelske sile v zadnjih sedmih mesecih od začetka ofenzive Palestince pozvale k umiku z 78 odstotkov skupnega ozemlja enklave. Kot pa opozarjajo ZN, so tudi domnevno varna območja podvržena napadom. Skupno je bilo med izraelsko ofenzivo doslej ubitih najmanj 35.233 Palestincev. Izrael je v tem času izgubil 278 vojakov.

Skupno je bilo med izraelsko ofenzivo od 7. oktobra lani doslej ubitih najmanj 35.272 Palestincev, od tega 39 v zadnjih 24 urah. Ranjenih je še najmanj 79.205. Izrael je v tem času izgubil 278 vojakov.

Razmere ostajajo napete tudi na zasedenem Zahodnem bregu, od koder poročajo o številnih izraelskih racijah palestinskih mest in vasi.

V kraju Tulkarm so pod streli izraelske vojske padli trije mladi moški, je sporočilo palestinsko ministrstvo za zdravje. S tem je število smrtnih žrtev nasilja okupacijskih sil in izraelskih naseljencev od 7. oktobra lani na Zahodnem bregu preseglo številko 500.

Palestinci pred uničenimi stavbami v Gazi FOTO: AFP
Palestinci pred uničenimi stavbami v Gazi FOTO: AFP

V Haagu začetek zaslišanj v zvezi z izraelsko ofenzivo v Rafi

Na Meddržavnem sodišču v Haagu (ICJ) bodo danes in v petek potekala zaslišanja v zvezi z zahtevo Južne Afrike, naj Izraelu naloži nujne ukrepe za ustavitev ofenzive v Rafi na jugu območja Gaze. Najprej bodo na vrsti odvetniki Južne Afrike, v petek pa bo sledil odgovor predstavnikov Izraela.

Južna Afrika je na ICJ v začetku meseca vložila prošnjo za začasne ukrepe zaradi izraelskega vdora v Rafo, v kateri je sodišče pozvala, naj Izraelu odredi, da se takoj umakne iz mesta in konča vojaško ofenzivo. Od sodišča je tudi zahtevala, naj Izraelu odredi sprejetje učinkovitih ukrepov za omogočanje neovirane dostave humanitarne pomoči v Gazo.

Gre za del postopka v okviru tožbe, ki jo je Južna Afrika na ICJ vložila konec lanskega leta. V njej Izraelu očita kršenje konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida ter izvajanje genocidnih dejanj proti palestinskemu ljudstvu v Gazi.

ICJ je januarja Izraelu odredil sprejetje takojšnjih ukrepov za preprečitev genocida in zagotovitev nujno potrebne humanitarne pomoči v Gazi, ne pa tudi končanja vojaškega posredovanja v Gazi.

Palača miru v nizozemskem Haagu je prizorišče razsojanja, ali se v Gazi dogaja genocid. FOTO: Jakob Žerdin/Delo
Palača miru v nizozemskem Haagu je prizorišče razsojanja, ali se v Gazi dogaja genocid. FOTO: Jakob Žerdin/Delo

V luči nedavne eskalacije napadov v Rafi so v Južni Afriki prepričani, da so dosedanji ukrepi nezadostni. »Izrael z napadom na Rafo napada še zadnje zatočišče v Gazi. Z uničenjem Rafe bo dokončno tudi uničenje območja Gaze,« so po navedbah francoske tiskovne agencije AFP zapisali v prošnji ICJ.

Izrael medtem vztraja, da ostaja »zavezan spoštovanju svojih mednarodnih pravnih obveznosti«. Južno Afriko obtožujejo uporabe »bojevitega in napadalnega tona«, obtožbe pa so označili za nezaslišane in jih kategorično zanikali.

Odkar je Izrael začel napredovati na vzhodno obrobje Rafe, je mesto ob meji z Egiptom, kamor so se v zadnjih mesecih zatekli notranje razseljeni s celotnega območja Gaze, po podatkih agencij ZN zapustilo skoraj 450.000 Palestincev. Agencije ZN opozarjajo, da na območju Gaze ni varnega kraja.

Preberite še:

Komentarji: