Porzingis in Hardaway na pomoč Dončiću v bitki z Jokićem

Dallas Mavericks so z odlično zadnjo četrtino, v kateri sta se izkazala Kristaps Porzingis in Tim Hardaway mlajši, ugnali Denver Nuggets s 111:101.
Fotografija: Luka Dončić je dvoboj končal s predčasnim odhodom v slačilnice. FOTO: Tom Pennington/AFP

Tekme med Dallas Mavericks in Denver Nuggets bi seveda morale predstavljati tudi slovenski obračun Luke Dončića in Vlatka Čančarja, toda zlati reprezentant med okrevanjem po težji poškodbi kolka tudi tokrat ni dobil priložnosti za igro. Dončić je tekmo sklenil s 23 točkami in 11 asistencami, dva skoka pa sta mu zmanjkala do novega trojnega dvojčka. Dvoboj se je zanj kočal predčasno, saj si je načel gleženj, ko je nanj po prodoru v zadnji minuti tekme priletel Austin Rivers. Izid je bil ob začetku zadnje četrtine še povsem izenačen, ko sta izbruhnila Kristaps Porzingis, prvi strelec Mavs na tekmi z 29 točkami (11 skokov) in Tim Hardaway mlajši, ki je s kar 13 od svojih skupno 19 točk pomagal prevesiti tehtnico na stran Teksašanov v domači dvorani.

»Vedno govori: 'Dobro bom, dobro bom!' Upam, da bo res dobro. Ne vemo še, za kaj gre, a vsi upamo, da bo zdrav in da se bo v najkrajšem času vrnil,« je po tekmi o Dončiću povedal Porzingis, ki se je po težavah s hrbtom, zaradi katerih je izpustil polovico tekem Dallasa na začetku sezone, vrnil v izjemnem slogu. »Luka je igrišče zapustil brez pomoči. Mislim, da šlo za zvin in bomo videli, kako se bo počutil v naslednjih dneh,« je pred obiskom vročih Phoenix Suns, sledita še dve tekmi s starimi znanci iz končnice Los Angeles Clippers, povedal trener Jason Kidd. »Ni nas strah poskusiti različne reči, da bi prišli do zmage,« je bil po tem, ko je goste v zadnji četrtini presenetil z nizko peterko, tudi zadovoljen legendarni organizator igre.

Dallas je zadnjo četrtino začel z nizom 17:6, ko so z razdalje poleg Hardawaya zadeli še Dončić, Dorian Finney-Smith in Reggie Bullock za najvišje vodstvo do tistega trenutka (98:88). Jalen Brunson je s klopi za Dallas, ki je dobil že peto od zadnjih šestih tekem, dodal 17 točk, medtem ko se je Nikola Jokić izkazal z rekordom sezone (35 točk), dodal je še 16 skokov na drugi tekmi v 24 urah, v kateri se je Denver poslovil od niza petih zaporednih zmag. Denver je v tretji četrtini sicer še vodil za 13 točk, Monte Morris je prispeval 17 točk, sledila sta Aaron Gordon (14) in Austin Rivers (12).

V prvem polčasu je Denver največ vodil za devet (58:49), ko je po izenačenju na 44 v zadnjih minutah gostom uspel niz 14:5. Dončić je, ko sta ekipi že hodili proti garderobam, prejel že svojo tretjo tehnično napako v sezoni zaradi glasnega pritoževanja nad sodniško odločitvijo v zadnjem napadu prvega polčasa. Denver je sicer najboljša obrambna ekipa v ligi, do sinočnje tekme je prejel v povprečju 98 točk na tekmo, a jih je Dallas uspel že v prvi četrtini doseči 35. Mavs so prebrodili tudi krizo iz druge četrtine, ko so zmogli vsega 14 točk ob 22,7-odstotnem metu. Jokić je že do polčasa dosegel številke za dvojnega dvojčka s 13 točkami in 10 skoki.

Po tekmi so se Čančar, Jokić in Boban Marjanović na hitro pogovorili na parketu, medtem ko jih je Dončić že čakal v slačilnici:

Dragić obsedel v Portlandu

Ob povratku Freda VanVleeta v postavo Toronta se je na klop ekipe Raptors moral spet usesti Goran Dragić, ki je brez odigrane sekunde pospremil poraz Kanadčanov v Portlandu s 113:118. Trener Nick Nurse je priložnost za igro ponudil le devetim košarkarjem od enajstih, ki jih je imel na voljo. OG Anunoby je za poražence prispeval 29 točk, pri Portlandu se je izkazal udarni dvojec CJ McCollum (29 točk in 6 asistenc) in Damian Lillard (24 toč. in 8 as.).

Washington Wizards so z deseto zmago v sezoni ob treh porazih ostali najboljša ekipa vzhodnega dela in so s Phoenixom izenačeni na tretjem mestu skupno. New Orleans Pelicans so odpravili s 105:100. Spencer Dinwiddie je s 27 točkami in devetimi točkami vodil ekipo iz ameriške prestolnice iz zaostanka za 19 točk do pete zmage v nizu.

Visok poraz jezernikov, Davis izključen

Chicago Bulls z Brooklyn Nets, ki sinoči niso igrali, delijo drugo mesto na vzhodnem delu lige. DeMar DeRozan je blestel z 38 točkami za bike, ki so se v Los Angelesu znesli nad jezerniki, ki še vedno igrajo brez LeBrona Jamesa. Lakers so izgubili s 103:121. Anthony Davis je bil pri domačih izključen šele drugič v karieri, ker se je ogorčeno prepiral s sodniki v zadnjem delu tretje četrtine. Dotlej je zadel 20 točk, njegova soigralca Talen Horton-Tucker in Russell Westbrook sta jih prispevala 28 in 25. DeRozanu sta v napadu najbolj pomagala nekdanji član Lakers Lonzo Ball (27) in Zach Lavine (26).

Na zahodnem delu in tudi v celotni ligi vodijo tokrat prosti Golden State Warriors, na drugem mestu pa so Phoenix Suns, ki so Minnesota Timberwolves v gosteh premagali z 99:96. Sonca so niz nepremaganosti podaljšala na devet tekem po zaslugi veterana Chrisa Paula, ki je 19 od svojih 21 točk zadel v zadnji četrtini, Devin Booker je bil prvi strelec gostov z 29 točkami, pri domačih jih je Karl Anthony-Towns zbral 35 ob 13 skokih.

Ponedeljkovi izidi:

Dallas Mavericks : Denver Nuggets 111:101
(Luka Dončić 23 točk, 8 skokov, 11 asistenc, 1 blokada, 2 ukradeni in 4 izgubljene žoge v 38 minutah za Dallas; Vlatka Čančarja ni bilo v ekipi.)

Portland Trail Blazers : Toronto Raptors 118:113