Julian Assange se lahko pritoži na izročitev v ZDA

Višje sodišče v Londonu je ustanovitelju Wikileaksa z današnjo odločitvijo dalo novo upanje.
Fotografija: Privrženci ustanovitelja Wikileaksa Juliana Assangea so tudi pred današnjo obravnavo pripravili protest pred poslopjem višjega sodišča v Londonu. FOTO: Benjamin Cremel/AFP
Odpri galerijo
Privrženci ustanovitelja Wikileaksa Juliana Assangea so tudi pred današnjo obravnavo pripravili protest pred poslopjem višjega sodišča v Londonu. FOTO: Benjamin Cremel/AFP

Odvetnikom Juliana Assangea je uspelo prepričati višje sodišče v Londonu, da dovoli obravnavo njegove pritožbe na izročitev v ZDA, kjer mu grozi sojenje zaradi objavljanja tajnih vojaških dokumentov. Ustanovitelj Wikileaksa je s tem po oceni privržencev in opazovalcev dosegel pomemben uspeh v več let trajajoči pravni sagi.

Na današnji obravnavi je britansko sodišče ugotovilo, da ameriška vlada ni podala ustreznih zagotovil o zaščiti obtoženčevih pravic oziroma izpolnila pogojev za izročitev. ZDA so se med drugim morale zavezati, da Assangeu ne bo grozila smrtna kazen in da bodo zanj med sojenjem veljale iste pravice, kot jih ameriškim državljanom dodeljuje prvi amandma ameriške ustave.

Sodišče bo zdaj razpisalo novo obravnavo, v kateri bodo Assangeevi zagovorniki lahko podrobneje predstavili svoje argumente proti izročitvi.

Assange je v priporu že vse od leta 2019, ko je po sedmih letih skrivanja moral zapustiti prostore ekvadorskega veleposlaništva v Londonu. FOTO: Hollie Adams/Reuters
Assange je v priporu že vse od leta 2019, ko je po sedmih letih skrivanja moral zapustiti prostore ekvadorskega veleposlaništva v Londonu. FOTO: Hollie Adams/Reuters
Assangeev odvetnik Edward Fitzgerald je med današnjo obravnavo po poročanju Reutersa izpodbijal verodostojnost ameriških zagotovil o tem, da se bo lahko obtoženi skliceval na pravico do svobode govora, z opozorilom, da podano zagotovilo v ničemer ne zavezuje ameriških sodišč. Po drugi strani je odvetnik potrdil, da so ZDA dale »nedvoumno obljubo«, da Assangea ne bodo obtožile nobenega kaznivega dejanja, za katerega bi bila zagrožena smrtna kazen.

Proti dvainpetdesetletnemu avstralskemu državljanu je v ZDA vložena obtožnica, sestavljena iz 18 točk, v kateri mu ameriško tožilstvo očita kršitve protivohunske zakonodaje zaradi objavljanja zaupnih vojaških dokumentov o vojnah v Afganistanu in Iraku.

Če bo britansko višjestopenjsko sodišče na koncu ovrglo Assangeevo pritožbo, njegovim zagovornikom ne bo ostalo drugega, kot da izročitev poskušajo izpodbiti še na evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu.

Assange je v priporu že vse od leta 2019, ko je po sedmih letih skrivanja moral zapustiti prostore ekvadorskega veleposlaništva v Londonu. Njegovi privrženci vztrajajo, da je žrtev političnega pregona. 

Stella Assange je, kot piše STA, po zaslišanju dejala, da so sodniki sprejeli pravo odločitev, in pozvala ZDA, naj opustijo primer, ki ga je označila za sramotnega. »Kot družina smo si oddahnili, toda kako dolgo se bo to še nadaljevalo? ZDA bi morale razumeti situacijo in takoj umakniti ta primer,« je poudarila po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.

Ob tem je dejala, da je njen soprog, ki je že več kot pet let v zaporu Belmarsh v jugovzhodnem Londonu, plačal ogromen davek, ter pozvala k njegovi izpustitvi in plačilu odškodnine.

Preberite še:

Komentarji: