Kranjec brez stopničk, še vedno odmeva izbruh norveškega zvezdnika

Slovenski smučarski as je na drugi progi veleslaloma za svetovni pokal v Kranjski Gori močno pokvaril svojo uvrstitev.
Fotografija: Žan Kranjec je odlično opravil s prvo progo v Kranjski Gori, v drugi pa se mu ni izšlo po željah. FOTO: Matej Družnik/Delo

Najboljši slovenski alpski smučar Žan Kranjec, ki je na nedavnih olimpijskih igrah v Pekingu zablestel s srebrno kolajno, je odlično opravil s prvo veleslalomsko progo na tekmi za svetovni pokal v Kranjski Gori. Po zelo dobrem smučanju se je uvrstil na tretje mesto, v drugo pa na žalost ni ponovil vrhunskega prvega nastopa. S 26. dosežkom finala je nazadoval na končno deseto mesto.

Zmago je slavil norveški zvezdnik Henrik Kristoffersen, ki je imel na koncu 0,33 sekunde naskoka pred rojakom Lucasom Braathnom in Marcom Odermattom. Švicarski as si je tako zagotovil mali kristalni globus za skupno prvo mesto v posebnem seštevku veleslaloma. »Med smučanjem na prvi progi sem imel v glavi še ponesrečen nastop iz Flachaua, na drugi pa sem napadel na vso moč. Zares sem vesel, da se mi je tako dobro izšlo,« je bil dobre volje Kristoffersen, precej boljše kot minulo sredo v Flachauu.

O velikem globusu še ni želel govoriti

Nasmejan je bil tudi Odermatt. »Moram reči, da mi je zelo odleglo, ker sem si že pred zadnjima dvema veleslalomoma priboril mali kristalni globus,« si je oddahnil 24-letni Švicar, ki mu lahko le še čudež prepreči osvojitev skupne zmage v svetovnem pokalu. »O velikem kristalnem globusu nočem govoriti, dokler si ga ne bom zagotovil. Potrditi ga bom skušal jutri,« je napovedal Odermatt.

Gledalci v cilju. FOTO: Matej Družnik/Delo

Kranjec je na drugi progi izgubil sedem mest, od Kristoffersena pa ga je na desetem mestu ločilo 1,53 sekunde. »Na drugo progo sem poskušal iti odločno, ker sem imel dobro izhodišče. Zaostanek v cilju me je malo presenetil. Moram si dobro pogledati, zakaj sem toliko zaostal. Verjetno so bile to malenkosti, tudi Pinturault je veliko zaostal. Jutri je nov dan in upam, da prikažem dva dobra nastopa,« si je zaželel 29-letni smučar iz Bukovice pri Vodicah.

Še slabše se je godilo francoskemu asu Alexisu Pinturaultu, ki je po prvem »polčasu« še vodil. Z 28. časom finala in zaostankom 1,55 sekunde je zdrsnil na enajsto mesto, torej še za Kranjca.

Henrik Kristoffersen se je takole veselil zmage. FOTO: Borut Živulović/Reuters

Kristoffersen po prvi progi peti

Na vrhu semaforja rezultatov je bil po prvem »polčasu« Francoz Alexis Pinturault, čigar prednost pa je bila minimalna. Pred najbližjim zasledovalcem, Norvežanom Lucasom Braathnom, je imel namreč pičlo stotinko sekunde naskoka. Kranjec je kot tretji zaostajal za 0,19 sekunde.

Olimpijskemu podprvaku, ki si na podkorenski strmini ni privoščil nobene vidne napake, sta za ovratnik dihala četrtouvrščeni Italijan Luca De Aliprandini (+ 0,22) in petouvrščeni Norvežan Henrik Kristoffersen (+ 0,28), na šestem mestu pa je bil najboljši Avstrijec Stefan Brennsteiner (+ 0,35).

Žalostno je, da je Kranjec edini slovenski tekmovalec na štartu domače tekme v osnovni disciplini alpskega smučanja.

Jutri bo v Kranjski Gori še en veleslalom za svetovni pokal (9.30 in 12.30).